کدخبر: 29068

مدیریت غدیر، مدیریت با مردم

«مالک، تو را مسئول جایی کردم که بیش از تو، بستر مسئولانی ستمگر بوده است، بی‌گمان مردم کارهای تو را می‌نگرند، همچنان که تو در کار مسئولین قبل از خود می‌نگریستی، اگر خطا کنی، مردم درباره تو همان‌ها را می‌گویند که تو درباره‌‌ دیگران می‌گفتی، پس عمل صالح، پسندیده‌ترین اندوخته‌ات است.

در این راستا، بر هوس خویشتن خویش مالک باش، قلب خود را پوشش ده، که تاروپودش مهر مردم و دوستی و لطف به آنان باشد‌ و مباد که مردم را درنده‌‌ خون‌آشام باشی و خوردنشان را غنیمت بشماری، چراکه مردم به دو گروه هستند: یا در دین برادر تو هستند، یا در آفرینش همنوع تو هستند. یادت نرود این خداوند است که سامان کردن کار مردم را از تو خواسته و در بوته‌‌ آزمون قرارت داده است. هرگاه که مسئولیت، تو را به خودبزرگ‌بینی و نخوت دچار می‌سازد، به یاد بیاور که بندبند وجود تو در دست خداوند است، بی‌گمان خداوند هر سلطه‌گری را زبون می‌سازد و هر خودخواهی را به پستی می‌کشاند. سعی کن انصاف را پاس بداری وگرنه دست به ستم‌ خواهی آلود و هر که بر بندگان خدا ستم کند، با خداوند در ستیز افتاده است.»
آنچه مولا علی(ع) در نامه معروف خود به مالک‌اشتر چندین بار گوشزد کرده است رعایت حقوق مردم است. ایشان بارها و در تمامی فرازهای سخنانشان از اهمیت جایگاه مردم و رعایت عدل و انصاف درباره آنان سخن رانده‌اند. ایشان به‌صراحت به مالک دستور می‌دهند که «برای مردم و کسانی که نیازمند مراجعه به تو هستند، بخشی از وقت خود را آزاد بگذار و به شخصه آماده‌‌ پذیرفتن‌شان باش و با آنها جلسه بگذار و در این زمان به نیروهای مسلح خویش از نظامی و انتظامی، اجازه‌‌ حضور مده، تا مردم بتوانند بدون هیچ ترس‌ولرز و لکنتی به‌روشنی کامل با تو سخن بگویند.» این جملات پیام روشنی دارد و از اهمیت ارتباط مسئولان با مردم و رابطه انسانی با آنها می‌گوید و تاکید می‌کند که در این میان هیچ واسطه امنیتی و حراستی و منشی و حاجب دربار و امثالهم، نیاز ندارد تا مردم راحت‌تر بتوانند حرف‌های‌شان را به گوش بزرگان برسانند.
علی(ع) می‌فرمایند که از رسول خدا شنیدند که بارها و بارها فرموده‌اند: «هیچ امتی که با صراحت و بی‌لکنت نتواند حرف‌هایش را بزند و در آن حق ناتوان از زورمندان بازگرفته نشود، از ستم بازسازی نخواهد شد.» و چنین است که حضرت علی‌(ع) هم همچون پیامبر خدا در همه سخنان و فرمایشات خود بر صراحت لهجه و شفافیت در سخن گفتن و بر حق‌خواهی امت تاکید و بر همگان سفارش می‌کنند که از گفتن حقیقت نترسید و دنیای خود را به تملق مسئولان و حاکمان نفروشید «بی‌گمان، در پیشگاه خداوند برترین مردم کسی باشد که اجرای حق را بیشتر از باطل دل بسپارد، هرچند که اجرای حق او را کاستی و زیان آورد و باطل برایش فزاینده و سودآور باشد.»
آنچه از فرمان‌های مولا علی(ع) در نهج‌البلاغه می‌فهمم، توجه دادن به هر دو گروه معادله خدمت است: گروه مدیران و مسئولان که باید در همه حال به افکار عمومی پایبند باشند و فرصت کافی برای رسیدگی به حال شاکیان دولت و خزانه و بیت‌المال داشته باشند و از متملقان و ریاکاران که به طور معمول در کنار قدرت چون علف هرز می‌رویند و فقط به فکر منافع خودشان هستند دوری کنند و نگذارند مدیریت‌های کوتوله، با زوروزر قد بکشند و هرروز به قطر چربی شکم خود بیفزایند و گروه دوم همان مردمی هستند که باید در برابر ظالم بایستند و از حقوق فردی و اجتماعی خود دفاع کنند و اجازه ندهند که مدیران نالایق، قدرت را به دست آورند و خر خودشان را بدون توجه به قانون و دانش و علم برانند و فراموش کنند که آنها قرار بوده است خدمت‌گزار مردم باشند نه ارباب و مالک و رییس آنها.
مردم‌داری، مشتری‌مداری، شهروند‌سالاری و احترام به افکار عمومی تنها شعار چند روابط عمومی و برای نوشتن روی پارچه و نصب روی بیلبورد و تابلو نیست. این واژه‌ها فرمان خداوند و پیام پیامبران او و مولای متقیان است.
عید غدیر فرصتی است تا علی(ع) را بهانه کنیم و عشق را بیاموزیم و از مهرورزی دریغ نکنیم. فرصتی است تا نامه مالک اشتر را یک‌ بار بخوانیم. فرصتی است تا مدیریت را دوباره معنا کنیم تا خودمان را نجات دهیم، باور کنیم که علی(ع) خود عشق است. این عید با همه تلخی‌های این روزها بر همه مسلمانان و خوانندگان خوب ما مبارک باد.

 

ناصر بزرگمهر / مدیرمسئول

روزنامه امروز

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر