کدخبر: 25786
به مناسبت ۲۰۰۰شماره انتشار روزنامه

موسسه بزرگ صمت آرام‌آرام متولد می‌شود

روزنامه «گسترش صنعت» سرنوشت عجیبی داشته است، در یک روزی و در سال‌های اوایل انقلاب و اواخر جنگ به لطف عاشقانی در روابط عمومی سازمان گسترش متولد می‌شود، شاید هم زودتر، بعضی‌ها هم می‌گویند همزمان با تولد سازمان گسترش، خبرنامه‌ای منتشر شده که حالا اثری از آن موجود نیست، اما به هر صورت مدارکی که باقیمانده است نشان از ۲۸ سالگی را قطعی می‌کند،

نشریه «گسترش صنعت» در پیچ و تاب ۲۸ ساله خود و یا بیشتر، از نظر فرم و قطع و شکل و نحوه انتشار هم همیشه دچار دستخوش حوادث مدیریتی بوده است، مدتی ماهنامه و بعد هفته‌نامه و گاهنامه و روزنامه را در پیشانی خود به شکل مجله و روزنامه داشته است، این تغییر و تحول با عنوان روزنامه «گسترش صنعت» تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ ادامه یافت.
در یادداشت آخر این شماره نوشته شد که «پایان هرسال فرصتی است برای خانه‌تکانی، برای نوشدن، برای آن که بدانیم در سالی که گذشت چه کردیم و برای سال آینده چه برنامه‌ای داریم تا بتوانیم دوباره در قالبی جدید و با حرف‌های تازه و با رویکردی حرفه‌ای‌تر منتشر شویم»
و با چنین نگاهی روزنامه «گسترش صنعت» در شماره ۱۳۱۸ و در ۲۷ اسفند۱۳۹۲ متوقف شد. و بعد از حدود ۳ماه پوست‌اندازی از تعمیرات ساختمان تا شکل ظاهری و محتوای روزنامه و با نام جدید «صمت» که برگرفته از ۳ واژه صنعت، معدن و تجارت بود دوباره به کیوسک‌های مطبوعات برگشت.
روزنامه «گسترش صنعت» در رتبه‌بندی وزارت فرهنگ و ارشاد سال ۱۳۹۲ رتبه بالای ۱۰۰ را در میان مطبوعات داشت، این روزنامه در دوره جدید بعد از چند ماه به رتبه‌های جدیدتری رسید و با آغاز سال ۱۳۹۳ در رتبه ۱۱ بین بیش از ۲۰۰ روزنامه کشور جای گرفت و توانست با نگاهی حرفه‌ای و در حوزه تخصصی، حرف تازه‌ای را در رسانه‌ها مطرح کند.
از همان آغاز دوره جدید معتقد بودیم و نوشتیم که «هر نشریه‌ای با خود، ۲ ویژگی مهم را همراه می‌آورد. اول عده‌ای روزنامه‌نگار و اهل علم و قلم، برای کسب نان به ساندویچ‌فروشی و بنگاه معاملات ملکی نمی‌پیوندند.
دوم هر نشریه‌ای، خوانندگانی را، هرچند اندک با خود همراه خواهد کرد که آنها با خود حرف‌هایی را حمل می‌کنند که بستر مناسبی خواهدشد برای تاریخ، و تاریخ را همین نشریات سازمانی و غیرسازمانی می‌سازند.»
من سال‌ها نوشته و گفته بودم که با انتشار نشریات و روزنامه‌های دولتی و سازمان‌های استفاده‌کننده از بیت‌المال موافق نبوده و وجود آنها را برای رسیدن به دموکراسی و تبدیل شدن به چرخ چهارم مضر می‌دانم، اما از نظر عقلی باور داشته و دارم که برای رسیدن به آن دریای ذهنی که من و ده‌ها روزنامه‌نگار دیگر، جوانی خود را به پای آن ریخته‌ایم، چاره‌ای نیست جز اینکه از بستر روزنامه و نشریات دولتی عبور کنیم تا با مخاطبان جدی همراه شویم. همین تفکر بود که مشکلات ادامه انتشار روزنامه «گسترش صنعت» را به جان خریدیم، ضمن اینکه من هم مثل بسیاری از دست‌اندرکاران حرفه‌های دیگر وظیفه داشتم، داروخانه‌ای را برای داروسازان روزنامه‌نگار که در دانشکده‌های روزنامه‌نگاری، دانش درمان مسائل اجتماعی و غیره را فراگرفته بودند و سرمایه لازم را نداشتند تا با دانش روزنامه‌نگاری خود روزنامه مناسبی همچون داروخانه مناسب تاسیس کنند، فراهم کنم. نشریات دولتی این امکان را به روزنامه‌نگاران جوان می‌دهد تا بتوانند حرف‌شان را، شغل‌شان را در جایی به نمایش بگذارند و من از نظر شخصی نمی‌توانستم به تعطیلی یک روزنامه، حتی دولتی کمک کنم.
 و در این میان نگاه بالاترین مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت به این روزنامه بود که بدون شک در تاریخ رسانه‌های دولتی بی‌مانند و یا حداقل کم مانند بود، ایشان به‌عنوان وزیر و بالاترین فرد تصمیم‌گیرنده برای توقف یا ادامه حیات این روزنامه، از ابتدای کار ۳ نکته را یادآوری کردند:
۱- روزنامه متعلق به وزارتخانه، فرصتی است تا روزنامه‌نگاران در زمین وزارتخانه و با توپ خودمان، وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت را به نقد بکشانند، مهندس نعمت‌زاده با همه وجود و در شورای معاونان وزارتخانه این جمله را بارها تایید کردند، که روزنامه گسترش صنعت، معدن و تجارت (صمت) روزنامه تبلیغی این وزارتخانه نخواهد بود. روزنامه‌ای خواهد بود که دردهای موجود را در صنعت، معدن و تجارت مطرح خواهد کرد.
۲- مهندس نعمت‌زاده، به من تاکید کردند که روزنامه را از سال دوم انتشار باید به‌صورت خودکفا منتشر کنید و من و همکارانم تلاش کردیم که از شماره اول دوره جدید این حرکت را آغاز کنیم.
۳- سومین نکته‌ای که مهندس نعمت‌زاده به من و همکارانم ارزانی داشت، فرصت طلایی بود که می‌تواند الگویی باشد برای همه نشریاتی که به‌نوعی به دولت وابسته هستند و می‌تواند راهی در بستر اصل۴۴ قانون اساسی و تایید نگاه خردمندانه رهبر معظم انقلاب به فراهم کردن بسترهای اقتصادی برای بخش خصوصی و واگذاری کارها به مردم باشد، ایشان فرمودند که روزنامه به‌صورت شرکت سهامی اداره شود و مهم‌ترین سهامداران آن، شرکت‌ها و همکاران روزنامه‌نگار باشند.
ما در این مدت کمتر از ۳ سال تلاش کردیم تا موسسه مطبوعاتی صمت را متولد و به سمت خصوصی‌سازی حرکت کنیم. نشان(برند) روزنامه که ازسوی تیم کارشناسی رسمی دادگستری، در پایان سال ۹۲ فاقد ارزش ارزیابی شده بود، و در شکل جدید میلیون‌ها ریال قیمت یافته بود خریداری و طراحی لازم برای واگذاری سهام در شرف پیگیری است. بخشی از سهام این روزنامه در آینده به همکاران روزنامه‌نگار منتقل خواهد شد و در نتیجه همه همکارانی که در این روزنامه در کنار ما قرار دارند، از ساده‌ترین مشاغل تا دبیران و روزنامه‌نگاران، روزنامه را متعلق به خود خواهند دانست، . اگر این روش در این روزنامه به کمک وزارت صنعت معدن تجارت و سازمان گسترش و مدیریت خردمندش و همکاری معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد موفق شود، می‌تواند الگوی مناسبی باشد برای همه نشریات دولتی که به‌صورت مستقل منتشر می‌شوند و دولت از بخش نشریات دولتی سربلند بیرون خواهد آمد.
 شاید این امکان که در دولت تدبیر و امید به‌عنوان یک فرصت طلایی به‌وجود آمد و کلید آن با نگاه وزیر صنعت، معدن و تجارت زده شد، افتخاری برای مردی خواهد بود که نام خود را در صنایع، در پتروشیمی، در پخش و پالایش و بالاخره در فرهنگ و مطبوعات ثبت خواهد کرد.
همانطور که در ابتدای دوره جدید روزنامه «صمت» نوشتم، من مسئولیت دارم این وظیفه را در حد توان خودم و برای ادای دین به سرزمینم و به جامعه روزنامه‌نگاری ایران که بیش از ۴۰سال از بهترین ایام عمرم را به‌صورت حرفه‌ای و بدون هیچ وقفه‌ای در آن گذرانده‌ام به سرانجامی مطلوب برسانم.
 و بدین ترتیب روزنامه «گسترش صنعت» را با نام جدید «صمت» آغاز کردیم و در ادامه راه توانستیم به کمک معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، و با نگاه ارزشمند هیات محترم نظارت بر مطبوعات پروانه روزنامه «گسترش تجارت» و دوباره پروانه روزنامه «گسترش صنعت» را دریافت و در انتظار «گسترش معدن» هستیم که تابه‌حال بیش از ۲۰۰ شماره آن را به‌عنوان پیش‌شماره منتشر کرده‌ایم.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌درستی پیشنهاد تاسیس موسسات مطبوعاتی و بنگاه‌داری در این حوزه را اعلام کرده است. تنها راه بقای مطبوعات چاپی، تخصصی شدن و کنار یکدیگر بودن است. ما تلاش کرده‌ایم که در این مدت بتوانیم همچون چند موسسه مطبوعاتی بزرگ دیگر که وجود داشته‌اند، آرام‌آرام متولد شویم.

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر