کدخبر: 25712

مدیریت‌های ارزشمند و سریال حقوق و دستمزد

اوستا مکانیک داشت سرسیلندر یک ماشین قدیمی را باز می‌کرد که چشمش به صاحب آن که جراح مشهور قلب بود افتاد که به داخل تعمیرگاه می‌آمد.
جراح داخل شد و مکانیک با صدای بلند گفت، دکتر سلام، می‌آیی نگاهی به این موتور بیندازی؟!
جراح با تعجب نزدیک‌تر رفت و به موتور نگاه کرد.


مکانیک گفت: دکتر به این موتور نگاه کن، من قلبش را باز کردم و قسمت‌های آسیب‌دیده را عوض و تعمیر کردم و حالا همه‌چیز سرجایش است و ماشین قدیمی مثل روز اول کار می‌کند، اما یک سوال دارم، چرا من باید ماهی ۵میلیون تومان بگیرم و شما ماهی ۵۰۰میلیون تومان؟ درصورتی‌که هر دوی‌مان شبیه یکدیگر کار می‌کنیم.
جراح مکثی کرد و در گوش مکانیک با آرامش گفت: برادر جان اگر هر دوی‌مان شبیه یکدیگر کار می‌کنیم و تو خیلی استاد هستی، وقتی موتور ماشین روشن است، آن را تعمیر کن.
***
اگر متهم به حمایت از حقوق‌های نجومی نشوم باید سوال کنم که آیا همه متخصصان و همه مشاغل و همه مدیران باید حقوقی یکسان داشته باشند؟
 آیا در علوم انسانی، علوم اداری، علوم مالی، علوم قضا، علوم پزشکی، علوم مهندسی، رایانه و خودرو و فضا همه باید حقوقی یکسان داشته باشند؟
آیا در حوزه مدیریت که نبض جهان با این دانش می‌تپد، می‌توان به همه حقوقی یکسان پرداخت کرد؟
علم و تخصص و تجربه و تعهد در کجای این داستان قرار می‌گیرد؟
تفاوت یک روز سابقه بیشتر داشتن مثل درجه‌های نظامی، چقدر در این موضوع تاثیر دارد؟
ریسک‌پذیری بعضی مشاغل چگونه ارزیابی می‌شود؟
خطرناک بودن شغل دائمی افرادی چون خلبان، آتش‌نشان، راننده، غواص و یک کارگر ساده که در ارتفاع کار می‌کند و همه کسانی که کاری سخت‌تر را به عهده گرفته‌اند، چه سقف درآمدی می‌توان در نظر گرفت؟
وضعیت کارهای سخت و زیان‌آور مثل معدنکاران، خبرنگاران و بقیه، در عمل چگونه است؟
شرایط مالی با فرهنگ‌ترین گروه جامعه، کسانی که مادر معنوی همه مردم هستند، یعنی معلمان و استادان ارزشمند چطور محاسبه می‌شود؟
دستمزد کسانی که امنیت سرزمین‌ها را به عهده دارند، پلیس، مرزداران، نیروهای مسلح و امثالهم چه حد و مرزی می‌تواند داشته باشد؟
حقوق کسانی که قرار است چشم‌های فرشته عدالت چشم‌بسته باشند و قضاوت جان و مال همه ما به نگاه و قلم آنها بسته است چقدر باید باشد؟
درآمد و پاداش و دستمزد مدیرانی که با هر امضا آنها میلیاردها تومان در نظام بانکی جابه‌جا می‌شود و با اشاره کوچکشان می‌توان صدها میلیارد تسهیلات گرفت چه میزان درست است؟
آیا وزیر و مدیرعاملی که با یک جمله و کلمه‌ای که از دهانش خارج می‌شود؛ میلیاردها تومان رانت ایجاد می‌شود، و با تایید و تکذیبش، مسیر یک پروژه تغییر می‌کند، چه دریافتی باید داشته باشد؟
شهرداران و استانداران و فرمانداران و بخشداران ریز و درشت که با هر تصمیم کوچک و بزرگشان یکی پولدار و دیگری بی‌پول می‌شود چه مبلغی باید حقوق دریافت کنند؟
وکلای مجلس و شوراهای شهر و همه کسانی که منتخب مردم هستند و قانون‌گذاری به عهده‌شان هست و زودتر از دیگران از اوضاع و احوال مملکت باخبر می‌شوند چه میزان دریافت کنند که خرج انتخاب شدنشان هم دربیاید؟
رفتگری که صبح سحر، در سرما و گرما، کوچه‌های ما را مثل خانه خودش آب و جارو می‌کند، آیا کار باارزشی انجام نمی‌دهد؟
به‌نظر می‌رسد که این فهرست می‌تواند پایانی نداشته باشد و همه مشاغل به شکلی در آن قرار گرفته و از اهمیت آن به نحوی صحبت کرد، اما درواقع تقسیم‌بندی شغلی باید برچه اساسی و چگونه انجام شود و حقوق و دستمزدها چگونه تعیین شوند؟
به نظر می‌رسد که آنچه در مورد حقوق و دستمزدها پیش آمد و هنوز هم موج آن گاهی به صخره خبرها می‌خورد، بیشتر سیاسی‌کاری و اختلاف‌نظر جناحی بود و تصمیمات اتخاذشده هم احساسی و برای کنترل افکارعمومی و بدون نگاه‌های کارشناسی و توجه به واقعیات گرفته و اعلام شد.
شاید حالا که امواج سریال حقوق‌های نجومی فروکش کرده، وقت آن است که با خرد جمعی و بدون توجه به منافع فردی، تصمیمات درستی بگیریم و نحوه پرداخت حقوق و دستمزد را در یک طبقه‌بندی که شایسته مسِئولیت‌ها باشد، با صبر و حوصله بررسی و اعلام کنیم.
آقای رییس‌جمهور، به‌نظر می‌رسد وقت آن است که زودتر تکلیف دستمزد اوستا مکانیک موتورماشین با استاد جراح قلب روشن شود وگرنه این قصه سریالی، حالا حالاها باقی است و کارهای بزرگ از حرکت بازمی‌ماند.

ناصر بزرگمهر / مدیرمسئول

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر