کدخبر: 25347

روابط‌عمومی‌ها صاحبخانه دل هستند

امام رضا(ع) طلبیده است، دیدار با خاک مادر هم بهترین علت است که دلتنگی‌ها را در ساکی بریزی و یکی دوساعت خوابیدن را تحمل کنی و ۴ صبح از خانه بیرون بیایی و خودت را به یاران روابط‌عمومی‌های خودروساز بزرگ کشور برسانی و لبیک‌گویان سوار ماهانی شوی که با ۴۰ دقیقه تاخیر گازش را می‌گیرد که به کورس بعدی برسد.


مشهد خانه دوم همه ایرانی‌هاست، از رفیق ارمنی که گاهی سر از سقاخانه درمی‌آورد تا دوست فرنگ‌برگشته‌ای که بعد از گشتن دنیا به پنجره فولاد دخیل می‌بندد تا شفا یابد، از هنرمند خوش‌صدا که زیباترین ریتم عالم را با نقاره‌خوان‌ها تعریف می‌کند تا دخترک حامی حیوانات که امن‌ترین نقطه جهان را خانه کبوترهای حرم می‌داند و بازیگری که هر هفته ویلچر زائران را از خیابان تا حرم هل می‌دهد و وزیری که هفته‌ای یکبار خادم است، همه و همه دل به رضای او بسته‌اند که اشک آهو را هم می‌فهمد.
مشهد در این سال‌ها مثل من پیر شده است، کوچه پس کوچه‌های دور حرم فروریخت، دستفروش‌ها رفتند، شیر داغ نیمه‌شب و سیرابی شیردان غیربهداشتی خوشمزه جمع شد، معماری مدرن مثل همه‌جای وطن، خیابان‌ها را درنوردید و برج‌های باربط و بی‌ربط جای خانه‌های دوطرفه و چهارطرفه دور حیاط با حوض آبی وسط خانه‌های اجاره‌ای را گرفت و مسافرخانه‌های دو سه طبقه به هتل‌های جکوزی‌دار تبدیل شدند تا بخشی از هویت ما در تبدیل سنت به مدرنیته از چرخ تمدن عقب نماند، که نماند، جلو هم زده است.
مشهد جذابیت‌های زیادی برای گفتن دارد، اما این بار آمده‌ام تا در نشست روابط‌عمومی‌های خودروساز بزرگ از جایگاه ارتباطات بگوییم و بشنویم.
مدیرعامل ایران‌خودرو خراسان بزرگ به‌عنوان بزرگترین واحد صنعتی شرق کشور در بامداد پنجشنبه‌ای که می‌تواند روز تعطیلش باشد در فرودگاه با گل و لبخند، سلام مهربانی‌اش را تقدیم ده‌ها کارشناسی می‌کند که می‌خواهند بگویند روابط عمومی با یک سلام آغاز و با یک لبخند شکوفا می‌شود.
حرکت به‌سوی کارخانه در شهر بینالود و در مسیر خانه حکیم عمر خیام نیشابوری با گپ و گفت مدیرعامل عزیز و دیدن چند هزار واحد مسکن مهر خالی و بدون امکانات اولیه و خورخور رفیق خسته راه، سریع به پایان می‌رسد و پرده‌برداری از نخستین میدان شهرک صنعتی با نام ارتباطات و یاد پرفسور معتمدنژاد نشان از نگاه فرهنگی ارتباطی مدیریت‌های عاقلی دارد که زمانه را خوب می‌شناسند. شروع به‌موقع نشست رأس ۱۰ صبح با کلام خدا، نشان از برنامه‌ریزی دقیقی دارد که کمتر شاهد بوده‌ایم. سخنان کوتاه و متن پر از احساس مدیریت ارشد و اعتماد به همکاران و سخن از مسئولیتی که از آن هیچکس نیست، این شرکت یا آن شرکت، خانه و اتاق کودکی ما نیست، اینجا اتاق و خانه فکر و اندیشه احساس آدمی است برای خدمت به دیگری، نه شغل، نه پست، نه شکل، هیچ‌چیز ملاک شناخت هیچکس نیست جز نگاهی که با هم به آینده می‌کنیم. خدا آن کس را که دوست دارد برای اسارت توی این اتاق‌های مدیریتی هل می‌دهد و رهایی از آن تلاش و خدمت می‌طلبد. مدیرعامل محترم، روابط عمومی‌ها را صاحب‌خانه سازمان‌ها و دل‌های کارکنان می‌داند و اعتقاد دارد چرخ جوامع بدون توجه به افکارعمومی خوب نمی‌چرخد.
گزارش مدیریت ارتباطات سایت خودرویی خراسان، نشان دادن تصویر عشق مرحوم مجتبی کاشانی است از نگاه شهلایی، هرکجا عشق آید و ساکن شود، هرچه ناممکن بود ممکن شود.
سخنان گرم رییس ارتباطات گروه خودرویی کشور، نوید روزهای بهتر می‌دهد و راه کار آینده را برای تلاش‌های بیشتر روشن می‌کند و همکارانش را کوک می‌کند تا ساعت خدمتی‌شان منظم‌تر و دقیق‌تر تیک‌تاک کند. علی از یارانش یک یا علی می‌طلبد.
بعد از سخنان شیرین مدیران، فرصتی است تا من نیز در چنین جمع ارزشمندی از سخنان این عزیزان بهره ببرم و با گرامیداشت یاد استاد کاشانی به مدیریت دل‌‌افزاری در کنار مدیریت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اشاره کنم.
فرآورده جسم، کار عملیاتی و فیزیکی است که در حوزه سخت‌افزاری تصویر می‌شود، فرآورده مغز، تفکر و اندیشه است و نتیجه آن نرم‌افزاری است، اما در خط و ربط مدیریت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در جوامع مختلف و حوزه‌های کاری، خلأ خاصی دیده می‌شود که با ملات دل‌افزاری می‌تواند پر شود. مشارکت برای ساختن، مجموعه‌ای از اندیشه و طرح و برنامه و ابزار‌های سخت است که هر دو حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار نیاز به همدلی و گاهی همدردی دارند. در فرهنگ عامه، مردم، کار و کیفیت کار را به دل ربط داده‌اند و نتیجه آن ضرب‌المثل‌هایی است که خوانده و شنیده‌ایم. دست و دلش به‌کار نمی‌رود، برای کار دل نمی‌سوزاند، فلانی دل به کار نمی‌دهد، کاری که او می‌کند کار دل است، اگر دلش بخواهد همه کار می‌کند و ده‌ها ضرب‌المثل دیگر که به دل پیوند خورده است.
گاهی مدیران ارشد همه مشکلات را ناشی از مسائل مالی و اداری دانسته و رضایت مشتریان و کارکنان را تنها به‌دلیل مسائل اقتصادی و قوانین تعریف می‌کنند. این نگاه، فقط ناشی از شناخت دو حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار است و حتما اشتباه است، و یا حداقل کافی نیست. مسائل مالی و مزایای آن، نارضایتی کارکنان را کاهش می‌دهد، تقویت ابزارها و داشتن امکانات بهتر، کار را ساده‌تر و روان‌تر می‌کند اما بدون‌شک عوامل روحی و روانی هر انسان و رفتار بالادستی‌ها با زیردستان، تاثیری دوچندان خواهد داشت، خسته نباشید یک وزیر و مدیرعامل به همکاران، روح تازه‌ای برای ادامه تلاش است، دستی که بر پشت کارگری در خط تولید زده می‌شود، غبار غم و تنهایی و خستگی روزانه را از دل و روحش می‌زداید. دل‌افزاری یک هنر است، باید یک سازمان بزرگ و مدیران بزرگ به‌جای سخت کار کردن، راه و روش آگاهانه کار کردن را بیاموزند.
مشهد عزیز را با یادگارهای بسیارش در میانه برفی که آسمان چون دل یارانم سفید کرده است و شعر همکاری که می‌خواند، ایوب با دعای تو از غم نجات یافت، و دعا برای مردمان سرزمینی که دوستش داریم و با یاد مادر که رهایم نمی‌کند، ترک می‌کنم و این یادداشت را به یادگار در هستی چشم آهوان‌اش رها می‌سازم.

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر