کدخبر: 25208

مدیریت کوک

شنبه قبل فرصتی شد تا با وزیر ارزشمندی که بسیار دوستش دارم صحبت کنم. بی‌مقدمه به ایشان عرض کردم که انسان‌ها مثل ساعت‌های قدیمی خانه پدربزرگ‌ها هستند، نیاز دارند گاهی با حوصله کوک شوند، گردگیری شوند و حتی روغن‌کاری شوند تا دوباره دقیق مثل ساعت کار کنند، آدم‌ها به مهربانی و توجه نیاز دارند، آنها اگر امید داشته باشند، بهره‌وری‌شان دوبرابر می‌شود.

ایشان پاسخ دادند خود ما را چه کسی باید کوک کند؟ عرض کردم هرکسی باید بزرگترش او را کوک کند...
یک دوست برایم این حکایت را فرستاده است. با هم بخوانیم که خواندنی است:
ساختمان‌سازی تعریف می‌کرده که قدیم‌ها یک کارگر داشته که خیلی می‌فهمیده، اسمش قاسم بوده، از خوزستان کوبیده بود و آمده بود تهران برای کارگری، اوایل ملات سیمان درست می‌کرده و می‌برده وردست اوستا تا دیوار توالت و حمام را علم کنند. اما به‌قول عوام، «جنم» داشته، بعد از ۴ ماه میشه همه‌کاره‌‌ کارگاه، مسئول حضور و غیاب کارگرها، کنترل انبار، سفارش خرید و همه چیز و به عبارتی، مورد اعتماد صاحب کارگاه.
او قشنگ حرف می‌زد، دایره‌‌ لغات وسیعی داشت، تن صدایش هم خوب بود، شبیه دوبلور آلن دلون، اما مهم‌ترین خاصیتش همان قشنگ حرف ‌زدنش بود، یک بار کارگر مقنی قوچانی‌مان رفت توی یک چاه ۶ متری که خودش کنده بود، بعد خاک آوار شد روی سرش، قاسم هم پرید به رییس کارگاه خبر داد، رییس کارگاه ماتش برد، خشکش زد، رنگش شد مثل پنیر لیقوان، حتی یادش رفت زنگ بزند آتش‌نشانی‌. قاسم‌ موبایل رییس کارگاه را از کمرش کشید و خودش زنگ زد، گفت که کارگرمان مانده زیر آوار، خیلی خوب و خلاصه گفت. آخرش هم گفت، مقنی‌مان دو تا دختر دارد، خودش هم شناسنامه ندارد، اگر بمیرد دست یتیم‌هایش به هیچ جا بند نیست.
بعد قاسم رفت سر چاه تا کمک کند برای پس زدن خاک‌ها، خاک که نبود، گِل رس بود و برف یخ‌زده‌ ۴ روز مانده. تا آتش‌نشانی برسد، او با دستانش خاک را می‌کند و همه را به کمک دعوت می‌کرد که سریع‌تر بکنند. آتش‌نشان‌ها که رسیدند، او رسیده بود به سر مقنی، دقیقا زیر چانه‌اش. هنوز زنده بود، پزشک اورژانس‌ آمد و یک ماسک اکسیژن زد روی صورتش، آتش‌نشان‌ها گفتند: ۴ ساعت طول می‌کشد تا برسند به مچ پایش و بکشندش بیرون، ۴ ساعت برای چاهی که خود مقنی ۲ساعته و یک‌نفره کنده بودش. بعد هم شروع کردند به کندن، همه چیز فراهم بود، آتش‌نشان بود، پرستار بود، چای گرم بود، رییس کارگاه بی‌تدبیر هم بود، فقط امید نبود، مقنی سردش بود و ناامید. قاسم رفت روی برف‌ها کنارش خوابید و شروع کرد خیلی قشنگ و آلن دلونی برایش حرف زدن، حرف که نمی‌زد، لاکردار داشت برایش نقاشی می‌کرد، می‌خواست آسمان ابری زمستان دم غروب را آفتابی و رنگش کند، می‌خواست امید بدهد، همه می‌دانستند خاک رس و برف ۴ روزه چقدر سرد است، مخصوصا اگر قرار باشد ۴ ساعت در میان آن باشی، دو تا دختر فسقلی هم توی قوچان داشته باشی، بی‌شناسنامه. اما قاسم بی‌مانند، کارش را خوب بلد بود، خوب می‌دانست کلمات منبع لایتناهی انرژی و امید هستند، اگر درست مصرف‌شان کند، مقنی که هیچ‌، هر مرده‌ای را زنده می‌کند. قاسم ۴ساعت تمام کنار مقنی ماند و ریز ریز دنیای خاکستری و واقعی دور و بر مقنی را برایش رنگ کرد. آبی، سبز، قرمز، سفید و امید را قطره قطره به زیر پوست او تزریق کرد.
۴ساعت تمام. مقنی زنده ماند، به همت قاسم زنده ماند، همه آدم‌ها در زندگی یک قاسم می‌خواهند برای خودشان، رییس‌جمهور باید قاسم وزیر باشد، وزیر باید قاسم معاونان خود باشد، معاونان قاسم مدیران و مدیران قاسم کارکنان هستند. پدر، قاسم خانواده است. زندگی از ازل تا ابد همیشه خاکستری بوده و هست، فقط این وسط یکی باید باشد که رنگ بپاشد روی این همه ابر خاکستری، کلمات ساده و کمی مهربانی و لبخند، گاهی وقت‌ها منشأ امید هستند، امید هم منشأ ماندگاری، یکی باید باشد که برای ما دنیا را رنگی و کلمه‌ها را قشنگ مصرف کند و تزریق‌شان کند به آدم. رمز زنده ماندن زیر آوار زندگی همین کلمات هستند، کلمات را قبل از تاریخ انقضا، درست مصرف کنید. قاسم زندگی‌تان را پیدا کنید. دولت‌ها باید قاسم زندگی ملت‌ها باشند، دولت تدبیر و امید یادش نرود که با شعار تدبیر آمد تا امید را به مردم این سرزمین همیشه سبز تزریق کند. اگر توانست برجام را به سرانجامی برساند، اگر توانست در سطح بین‌المللی بدرخشد، همه از امیدی بود که در دل ملت آغاز شده بود. دولتمردان فرصت زیادی ندارند، تدبیر کرده و جامعه امروز را کوک کنند، ساعت کارکنان دولت به روغنکاری نیاز دارد، مدیران به مردم بیشتر فکر کنند. شعار راه‌حل واقعی نیست؛ مردم نگاه‌شان به بازار است، به جیب شان است، به عملکرد غلط اقتصاد است و به گرانی روزانه ارز است. کسی باید زودتر تدبیری کند و امید را دوباره به مردم تزریق کند. آقای رییس‌جمهور لطفا ما را کوک کنید!

ناصربزرگمهر / مدیرمسئول

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر