کدخبر: 25132

ثبات در مدیریت!

وقتی دبستان می‌رفتم، می‌گفتند وزیر امور خارجه امریکا «هنری کسینجر» است. وقتی جوان بودم او از مقابل دانشگاه تهران گذشت و دانشجویان شعار دادند. وقتی به میانسالی رسیدم، گفتند او بعد از چند دوره که وزیرخارجه چند رییس‌جمهوری بود بازنشسته شده است.

حالا که پیر شده‌ام، می‌گویند هنری کسینجر به‌عنوان مشاور رییس‌جمهوری در راس هیات عالیرتبه‌ای برای فلان مذاکره به فلان کشور رفته است. امروز من شصت و چند ساله هستم. البته دقیق نمی‌دانم که هنری کسینجر چه روز و چه سالی وزیر شد، کی از سمت وزارت کنار رفت و کی جهان فانی را ترک می‌کند و بسیاری از سوالات دیگر و سیاست‌های پشت پرده را نمی‌دانم، اما می‌دانم که ۵۰ سال است نام او را در کنار روسای جمهور کشورش می‌شنوم، نام بعضی از روسای جمهوری را به یاد نمی‌آورم چون عمرشان ۴ساله و ۸ساله بوده است، اما نام وزیر خارجه‌شان را می‌دانم.
این حضور ۵۰ ساله یک وزیر خارجه یا کمی بیشتر یا کمتر، چه معنایی دارد؟ این یعنی ثبات در تصمیم‌گیری وجود دارد، این یعنی استفاده از تجربه، این یعنی داشتن فرهنگ سیستماتیک، این یعنی برنامه‌ریزی بلندمدت در مدیریت کلان یک کشور و این یعنی نشانه اعتماد کردن به سیاست‌ها برای آینده یک ملت.
چند سال قبل خبرگزاری ایرنا گزارش داده بود که جورج دبلیو بوش، رییس‌جمهوری امریکا در یک روز جمعه تمامی وزیران خارجه و دفاع سابق این کشور را که هنوز در قید حیات هستند، برای پاره‌ای مشورت‌ها درباره خاورمیانه به کاخ سفید فراخوانده است.
در آن زمان، به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، بوش امیدوار بود که با مشورت این گروه از وزیران خارجه و دفاع سابق امریکا بتواند از مسائلی که گرفتار آنها شده، خارج شود.
بعدها بارها در خبرها خواندیم و شنیدیم که مشابه این کار را کلینتون کرد، اوباما کرد و به طور حتم در آینده ترامپ خواهد کرد.
بعضی از مناصب در دولت‌ها نقشی ویژه را برای ملت‌ها بازی می‌کنند؛ وزیر امور خارجه نقش تعیین‌کننده در سیاست برون‌مرزی و حفظ منافع ملی دارد، همچنان که وزیر اقتصاد و دارایی در اقتصاد روزمره مردم سرزمینش نقش کلیدی بازی می‌کند و وزیر صنعت راه آینده را برای تولید ملی هر سرزمین مشخص می‌کند.
در یادداشتی اشاره کردم که متاسفانه تاریخ انتصابات در مملکت ما نشان می‌دهد که وقتی رییس‌جمهوری روی‌کار می‌آید، هیات دولت تغییر می‌کند، وقتی وزیر تغییر کرد، معاونان، مدیران کل، معاونان مدیرکل، روسای ادارات و خلاصه کار به جایی می‌رسد که نیروهای ارزشمند خدماتی هم تغییر می‌کنند و...
ما یاد نگرفته‌ایم که از دانش و تجربه گرانقدر همدیگر استفاده کنیم و می‌خواهیم هربار از نو شروع کنیم، درحالی‌که زندگی اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و صنعتی همانند «دو امدادی» است و باید هر کس چوب را به‌دست دیگری بدهد، حالا یکی ضعیف‌تر می‌دود و دیگری تواناتر.
زندگی اجتماعی در طول تاریخ طبیعی خود همیشه دستخوش حرکت بوده است. بخشی از آن با تاثیر انسان و بخشی دیگر، بدون نظرخواهی چون زلزله‌ای بر آدمیان فرود می‌آید. انسان‌ها در برابر تغییرات طبیعی موفق شده‌اند که حتی از ناخواسته‌های آن، شرایط مطلوب و مناسب‌تر بسازند.
زندگی اجتماعی در طول تاریخ سیاسی، صنعتی و مدیریتی هم در اختیار کسانی بوده است که باتجربه و تحلیل مناسب توانسته‌اند برای جوامع خود راهی نو و اندیشه‌های تازه به همراه آورند.
در تحولات اجتماعی و ضرورت‌های تاریخی می‌بینیم که مردم مدنی هم‌زمان با عصر خرد و روشنگری، رنسانس هنری را شکل می‌دهند. چاپ کتاب و توسعه هنرها و شعارهای آزاد بودن و آزاد گفتن و آزاد اندیشیدن در دوران فرهنگی و هنری در سال‌های بین قرن ۱۴ و ۱۵ و ۱۶ شکل می‌گیرد.
با لغو بردگی و انقلاب کبیر فرانسه و پیدایش مفهوم شهروندی، دولت‌ها قانونمند می‌شوند و سخن از اشاعه فرهنگی و اطاعت از قانون می‌گویند، و حاکمیت، شعارهای آزادی و برابری می‌دهد و دوران اجتماعی با دولت‌های مدنی آغاز می‌شود.
قرن ۱۹ میلادی که با انقلاب صنعتی آغاز شد با گسترش بازار و ایجاد شبکه‌های بانکی، همراه با تقسیم کار و مهندسی نوین سخن از جامعه مدنی و شروع دوران اقتصادی جدید داشت.
 قرن ۲۰میلادی که دوران اتم و سرعت نام گرفت، عصر شکل‌گیری شرکت‌های بزرگ و فراملی بود که با شعار مشتری‌محوری و پاسخگویی به افکار عمومی در جوامع غربی رشد فزاینده یافتند.
آغاز هزاره سوم با تحولات گسترده در مقوله توانایی و با منشأ دانایی راهی تازه را برای مردم جهان امروز گشود که ابتدای آن، دوران پادشاهی رایانه‌ها و حاکمیت دنیای مجازی است و نسل‌های بعد خواهند گفت که چه شد.
با نگرش سطحی به تغییرات و ضرورت‌های تاریخی و محیطی در همه جوامع، می‌توان نشانه‌های مدیریت تغییر را با رویکردی عمیق به انسان دید.
بی‌شک همگان باور دارند که انسان محور همه تحولات جهان است؛ برای انسان و تجربه‌هایش ارزش قائل شویم، هر چیز را چند بار تجربه نکنیم و به ثبات مدیریت و استفاده از تجربه پیشکسوتان و جسارت جوانان بیشتر بیندیشیم.

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر