کدخبر: 23505

مدیریت خودشیفتگی

خودشیفتگی و خودبزرگ‌بینی در جامعه ما ریشه در تاریخ دارد به‌طوری‌که با مراجعه به متون تاریخی و کتاب‌های ادبی و سخنان و نوشته‌های بعضی از سیاسیون و روشنفکران و فضای مجازی، این ناهنجاری اجتماعی و فرهنگی را می‌توان به‌سادگی مشاهده کرد.


دکتر ملکیان در نشریه مهرنامه شماره ۴۲ نمود‌های خود‌شیفتگی تاریخی را چنین توضیح می‌دهد:
خودشیفتگی همیشه فردی نیست و بعضی اوقات می‌تواند جمعی و فکری باشد، فردوسی که می‌گفت «هنر نزد ایرانیان است و بس» یا نظامی گنجوی که می‌گفت «همه عالم تن است و ایران جان» خودشیفتگی گروهی داشتند، خودشیفتگان به دور خود دیوار می‌کشند و امکان گفت‌وگو را از بین می‌برند.
ایشان در شماره ۳۳۴۷ روزنامه اعتماد در این زمینه می‌گویند: این سخنان ظاهرشان خیلی فریبنده است ولی باطن‌شان باعث ایجاد مرز بین انسان‌ها می‌شود و هر چیزی که بین انسان‌ها مرز بگذارد یک جنایت بالقوه در حق انسان‌هاست.
بیشتر هموطنان ما بر این باورند که ملت ایران باهوش‌ترین ملت دنیاست. درصورتی‌که براساس تحقیق دکتر محسن رنانی در کتاب اقتصاد سیاسی و مناقشه اتمی (ص۹) ملت ایران در ردیف ملت‌های باهوش زیر متوسط رتبه‌بندی می‌شود؛ درحالی‌که بخشی از جامعه، زرنگی را با باهوشی، یکسان تلقی می‌کنند. «عجیب است مردمی که متوسط بهره هوشی‌شان ۸۴ است (در مقایسه با دامنه نرمال ۹۰ تا ۱۰۹) و در طبقه ملت‌های دارای «هوش زیر متوسط» قرار می‌گیرند خود را باهوش‌ترین ملت دنیا می‌دانند و از تکرار این باور لذت می‌برند و غره می‌شوند و با همین خودفریبی پی‌درپی فرصت‌های تاریخی را به ملت‌های رقیب واگذار می‌کنند.»
شاید یکی از نادر‌ترین ملت‌های دنیا هستیم که بیشتر مردم از سیاستمداران و اقتصادیون تا مردم کوچه و بازار، در هنگام اظهارنظر درباره مسائل سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، نسخه‌های شفابخش برای دنیا تجویز می‌کنند.
به‌طور مثال شاه ایران در دهه پنجاه شمسی با بالارفتن قیمت نفت در مصاحبه با روزنامه‌نگاران خارجی از سر خودشیفتگی ضمن سخن از قدرت خدایی خود درس دموکراسی به کشورهای غربی می‌دهد.
همچنین در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۱ با بالا رفتن قیمت نفت و کسب ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی در دولت دهم، رییس‌جمهور محترم وقت سودای تغییر و مدیریت جهان را به جهانیان اعلام کرد: (ماموریت تغییر مدیریت جهان برعهده ملت ایران گذاشته شده است. فرارو ۲۹ /۲/۹۲ یا فرمودند که بیش از ۱۰۰ سیاستمدار دنیا در گفت‌وگو با من این توقع یعنی مدیریت جهان را بیان کردند و آنها می‌گویند ایران ظرفیت مدیریت جهان را دارد. خراسان رضوی۲۴/۱/۸۷)
این ادعا‌ها در حالی بیان می‌شد که در پایان دولت نهم و دهم و درنتیجه مدیریت ایشان نرخ تورم به ۴۲درصد رسید و رشد اقتصادی منفی ۶درصد و نرخ بیکاری بالای ۲۴درصد به اقتصاد کشور تحمیل شد. به‌راستی چرا صدراعظم آلمان با ۳۹۱۱ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه ۴۸۰۰۰دلار و صادرات ۱۵۰۰میلیارد دلار سودای تغییر جهان و مدیریت جهان را ندارد؟
یکی دیگر از نمودهای خودشیفتگی جمعی ما این است که تمام اختراعات بشری را به ایرانیان به‌ویژه ایران دوره باستان ربط می‌دهیم! و ازنظر ما همه‌چیز ریشه ایرانی دارد.
اصولا پدیده‌ای در جهان نیست که یا اصل آن را یا ریشه آن را ما کشف نکرده باشیم. آخرین مورد کشف شده هم کراوات است که خبر مسرت‌بخش آن! از سوی صادق خرازی سفیر پیشین ایران در فرانسه در روزنامه شرق شماره ۲۴۱۸ اعلام شد:
«کراوات از بخش صحرایی و کویری جهان یعنی فلات ایران به اروپا رفته است. مردم دستمالی را به‌عنوان کراوات می‌بستند تا هنگام بادهای موسمی جلوی بینی بگیرند. مردم ایران مبدع کراوات بوده‌اند. کراوات مال ایرانی‌ها بوده است و بس.»
شاه هم در مصاحبه با اوریانا فالاچی در اکتبر ۱۹۷۳م همه دستاوردهای غرب را ناشی از ایران باستان می‌داند:
«فراموش نکنید تمام آن چیزهایی که شما (غرب) امروز دارید ما ۳هزار سال پیش به شما یاد داده‌ایم.»
نکاتی که دکتر ملکیان برشمرده‌اند را باید بارها خواند و مهر تکذیب بر این نگاه عامیانه زد. باید باور کرد که همه چیز جهان به ما ایرانیان مربوط نیست و نباید همه دستاوردهای دنیا و مفاخر ادبی و هنری و سیاسی و دینی سایر ملت‌ها را جزو ذخایر فرهنگی خود قلمداد کنیم و آنگاه که ملل همسایه، بزرگان ایران‌زمین را به خاطر زبان یا مذهب از خود می‌دانند آشفته شویم و بعد هم با خودشیفتگی، تاریخ سایر کشورها را جعلی و حقیر بشمریم و از موضع خودبزرگ‌بینی با کوچک شمردن دیگران، خود را مرکز عالم بپنداریم. تا ما درگیر خود و نگاه ویژه خویش هستیم که ثابت کنیم از همه برتریم، جهان کار خود را می‌کند و راه خود را می‌رود. هنر نزد ما ایرانیان بسیار است همچنان که در نزد سایر ملل جهان هم وجود دارد و باید از دانش و فناوری همگانی امروز برای پیشرفت سرزمین خود بهره ببریم و بس.
باید از منم زدن‌ها دوری کنیم و به انسان و انسانیت باقیمانده در جهان بیندیشیم.
باید به خدای واحد بیندیشیم که جهان هستی را با حکمت خود آفرید.
باید فرد فرد ما هر روز به خود بگوییم من برای این سرزمین بزرگ که با خون هزاران شهید و میلیون‌ها انسان ارزشمند سبز مانده است چه کرده‌ام؟ همین و بس.

ناصر بزرگمهر / مدیرمسئول

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر