حمایت از دولت‌ها به معنای تعریف از آنها نیست. حتی جناح‌های سیاسی همراه با دولت‌ها، به‌طور معمول خود و دیگران را به‌نقد دولت موردحمایت دعوت می‌کنند و در جهان امروز در بدترین شرایط سیاسی حکام فاشیستی و سلطنتی هم ژست روشنفکری، آزادیخواهی و لیبرالیستی می‌گیرند و خود را به‌ناچار در معرض قضاوت افکار عمومی قرار می‌دهند؛ هرچند که باور واقعی آنها نیست.

جهان امروز، جهان تخصص است، روزگار نشریات عمومی به سرآمده است، مردم در دنیای مجازی به اندازه کافی خبرهای عمومی را می‌شنوند و می‌خوانند، یکی از راه‌های ماندگاری رسانه‌های مکتوب، تخصصی شدن آنهاست.

گاهی با دیدن یک تصویر زیبا از یک جزیره در اقیانوس آرام، یا کلبه‌ای در همین جنگل‌های شمال خودمان، یا تک‌اتاقی در کنار دریا، یا سایه‌بانی در یک بیابان، دلم هوای زندگی تنهایی می‌کند، شما چطور؟ اما بعد از خودم می‌پرسم، انسان تنها چه معنا و مفهومی دارد؟

پسر ملانصرالدین از او پرسید: پدر، فقر چند روز طول می‌کشد؟ملا گفت: ۴۰ روز پسرم. پسرش گفت: پس از ۴۰ روز ثروتمند می‌شویم؟ ملا پاسخ داد: نه پسرم، عادت می‌کنیم.

وقتی سی چهل سال از حضور مدیریت‌های کوتوله در سازمان‌های دولتی بی‌توجه عبور کردیم و حاضر نشدیم به حرف صدها منتقد، استاد دانشگاه و روزنامه‌نگار کمترین توجهی کنیم و هر کاری که فکر کردیم درست است را در مناسبات فامیلی و رفیق‌بازی انجام دادیم و پست‌ها را به‌سادگی بین خود تقسیم کردیم،

شاید اگر روزی بازار رقابت در هر جنس و تولیدی شکل بگیرد، اگر سازمان‌های خدمات خصوصی در بخش‌های گوناگون متعلق به دولت از قبیل بانک، بیمه، آب، برق، تلفن، پست، گاز، بنزین و رادیو و تلویزیون راه بیفتد، بی‌شک نگاه مدیریت‌ها از خودمحوری به افکار عمومی و پاسخگویی تغییر خواهد کرد.

در دو یادداشت شنبه‌های گذشته نوشتم چرا به روابط عمومی نیاز داریم و چرا روابط عمومی‌ها نباید به مخاطبان دروغ بگویند. در این یادداشت هم تلاش می‌کنم بخشی دیگر از مشکلات روابط عمومی‌ها را آسیب‌شناسی و طرح کنم.

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر