گاهی با دیدن یک تصویر زیبا از یک جزیره در اقیانوس آرام، یا کلبه‌ای در همین جنگل‌های شمال خودمان، یا تک‌اتاقی در کنار دریا، یا سایه‌بانی در یک بیابان، دلم هوای زندگی تنهایی می‌کند، شما چطور؟ اما بعد از خودم می‌پرسم، انسان تنها چه معنا و مفهومی دارد؟

پسر ملانصرالدین از او پرسید: پدر، فقر چند روز طول می‌کشد؟ملا گفت: ۴۰ روز پسرم. پسرش گفت: پس از ۴۰ روز ثروتمند می‌شویم؟ ملا پاسخ داد: نه پسرم، عادت می‌کنیم.

وقتی سی چهل سال از حضور مدیریت‌های کوتوله در سازمان‌های دولتی بی‌توجه عبور کردیم و حاضر نشدیم به حرف صدها منتقد، استاد دانشگاه و روزنامه‌نگار کمترین توجهی کنیم و هر کاری که فکر کردیم درست است را در مناسبات فامیلی و رفیق‌بازی انجام دادیم و پست‌ها را به‌سادگی بین خود تقسیم کردیم،

شاید اگر روزی بازار رقابت در هر جنس و تولیدی شکل بگیرد، اگر سازمان‌های خدمات خصوصی در بخش‌های گوناگون متعلق به دولت از قبیل بانک، بیمه، آب، برق، تلفن، پست، گاز، بنزین و رادیو و تلویزیون راه بیفتد، بی‌شک نگاه مدیریت‌ها از خودمحوری به افکار عمومی و پاسخگویی تغییر خواهد کرد.

در دو یادداشت شنبه‌های گذشته نوشتم چرا به روابط عمومی نیاز داریم و چرا روابط عمومی‌ها نباید به مخاطبان دروغ بگویند. در این یادداشت هم تلاش می‌کنم بخشی دیگر از مشکلات روابط عمومی‌ها را آسیب‌شناسی و طرح کنم.

این روزها با انتشار چند هزار روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه، سالنامه و گاهنامه در انواع قطع‌ها و با ارائه خبرنامه‌های سازمانی در کیوسک‌های مطبوعاتی و راه‌اندازی انواع سایت‌ها، وبلاگ‌ها، کانال‌ها، پایگاه‌ها وخبرگزاری‌های رنگارنگ و اینستا، تلگرام، واتس‌آپ و ده‌ها برنامه دیگر، بلبشویی رنگین برپا شده که در آن گاهی هرگونه ضابطه علمی یا تجربی، جای خود را به روابطی غیرمعقول در حوزه کمی و کیفی رسانه‌ها بخشیده و دوغ و دوشاب چنان در هم آمیخته که این راه هم به ترکستان ختم خواهد شد.

هفته گذشته از الزام توجه به روابط‌عمومی در شرایط امروز ایران به‌ویژه حوزه بزرگی چون صنعت، معدن و تجارت نوشتم و تاکید کردم که بعد از گذشت صد سال از پیدایش روابط‌عمومی علمی در جهان و توجه همه دولت‌ها به افکار عمومی و جایگاه رسانه‌ها، ما نباید در ابتدای خط اهمیت داشتن یا نداشتن این موضوع‌ها باشیم.

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر