بعضی‌ها معتقدند روابط عمومی‌ها برای خدمت به مردم تشکیل نشده‌اند. البته فرضیه عجیبی است اما این گروه دلایلی هم دارند؛ می‌گویند اگر مهندسی معکوس را در نظر بگیریم، باید از خروجی به ورودی و فرآیند برسیم؛ یعنی اگر شما خروجی را مخاطب فرض کنید، باید بر اساس سلیقه مخاطب، دائم سازمان را از نو سازمان‌دهی و ورودی را متناسب با خواست مخاطب تعریف کنید. درحالی‌که ممکن است مخاطب مشکلات سازمان را نداند و با اهداف سازمانی آشنا نباشد.

پیش‌ازاین نوشتم که واژه دولت پاسخگو برای مردم فقط می‌تواند در روابط عمومی‌های سازمان‌ها، نهادها، وزارتخانه‌ها و آنچه بدنه دولت و حتی غیردولت نامیده می‌شود، معنا پیدا کند.

به نام او که هرچه بخواهد همان می‌شود
مثل اینکه ۲۷ اردیبهشت روز روابط عمومی یا ارتباطات در تقویم داخلی است، ظاهراً ما شاگردان روابط عمومی این روز را تصرف کرده‌ایم و هم بروبچه‌های مخابراتی هم این روز را به خودشان متعلق می‌دانند و هم رسانه‌ها و حتی مطبوعات و خبرنگاران هم از خودشان خوشحالی به در می‌کنند.

امروز اغلب افراد در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند و آنچه مسلم است اینکه در فضای زندگی شهری نیازها از طریق تعاملات متقابل افراد با یکدیگر رفع می‌شود؛ بنابراین در روند این نوع زندگی قاعده‌مند ساختن روابط افراد در جامعه شهری به‌منظور جلوگیری از هرج‌ومرج و بی‌ثباتی ضروری به نظر می‌رسد.

به نام او که هرچه بخواهد همان می‌شود.
ده پانزده سال قبل طرح ترافیک برای یک محدوده کوچک از شهر و به قصد پاکسازی و رفع آلودگی هوای شهر در یک اداره کوچک و با چند نفر کارمند شهرداری به دستور شورای ترافیک آغاز شد، متاسفانه این طرح که با نیت خیر توجه به محیط‌زیست شروع شد مثل همه کارهایی که در این سال‌ها سراغ داریم از مسیر خود خارج شد و تبدیل به شتر سرکشی شده که حالا به سادگی امکان رام کردن و نشاندن آن حتی توسط صاحبانش نیست.

حمایت از دولت‌ها به معنای تعریف از آنها نیست. حتی جناح‌های سیاسی همراه با دولت‌ها، به‌طور معمول خود و دیگران را به‌نقد دولت موردحمایت دعوت می‌کنند و در جهان امروز در بدترین شرایط سیاسی حکام فاشیستی و سلطنتی هم ژست روشنفکری، آزادیخواهی و لیبرالیستی می‌گیرند و خود را به‌ناچار در معرض قضاوت افکار عمومی قرار می‌دهند؛ هرچند که باور واقعی آنها نیست.

جهان امروز، جهان تخصص است، روزگار نشریات عمومی به سرآمده است، مردم در دنیای مجازی به اندازه کافی خبرهای عمومی را می‌شنوند و می‌خوانند، یکی از راه‌های ماندگاری رسانه‌های مکتوب، تخصصی شدن آنهاست.

روزنامه امروز

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر