چگونه از بورس سود کسب کنیم؟

البته زمزمه کاهش سود سپرده‌های بانکی در کنار تثبیت و کاهش قیمت‌ها در بازار ارز و طلا باعث شده تا گزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری به جز بازار سهام وجود نداشته باشد. در ماه‌های اخیر مدت‌هاست بسیاری از مردم عادی در حال رصد بازار سهام هستند تا با بهبود شرایط بتوانند پس‌اندازهای خود را راهی این بازار کنند. هرچند افزایش انگیزه مردم برای ورود به بازار سهام اتفاق مثبتی است و نشان می‌دهد که تلاش‌های مسئولان بازار سرمایه برای اشاعه فرهنگ سهامداری تا حدودی به ثمر نشسته است. اما در این شرایط سرمایه‌گذاران علاقه‌مند اما غیرحرفه‌ای بازار چگونه می‌توانند در بازار سرمایه سود را شناسایی کنند.
در این رابطه سیدمحمد هاشمی‌نژاد، مدیر آموزش شرکت بورس تهران در گفت‌وگویی با خبرنگار صمت به تشریح روش‌های ورود به بورس اوراق بهادار و شناسایی سود در این بازار پرداخته است.
وی با اشاره به اینکه در قدم اول چه باید کرد، می‌گوید: در یک تقسیم‌بندی ساده، افراد جامعه را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد؛ یک گروه افرادی که پول، سرمایه یا پس‌انداز دارند اما نمی‌توانند با آن کار کنند و گروه دوم افرادی که توانایی انجام فعالیت‌های اقتصادی دارند اما سرمایه و پول کافی ندارند. این دو گروه علاوه بر این که یکدیگر را نمی‌شناسند و تعداد آنها نیز کم نیست دارای ویژگی‌های مختلفی هستند. یکی از کارهای اساسی بورس همین است که با ایجاد یک فضای مناسب و قانونمند زمینه‌ای را فراهم آورد تا از طریق آن برآوردن تمامی خواسته‌های قانونی طرفین با حفظ حقوق آنها میسر شود. بورس یک مشکل بسیار بزرگ دیگر را نیز حل کرده، به طوری که می‌توان ادعا کرد حل این مشکل باعث گسترش سرمایه‌گذاری و در نتیجه توسعه‌یافتگی و پیشرفت سریعتر کشورهای جهان شده است. آن مشکل این است که افراد مختلفی که با سرمایه‌های متفاوت وارد بورس شده و در فعالیت‌های اقتصادی بزرگ شریک می‌شوند، در هر زمان که تصمیم بگیرند، سهم و سرمایه خود را به قیمت مناسب می‌فروشند.
هاشمی‌نژاد در پاسخ به سوال بعدی و اینکه چگونه می‌توان در بورس سرمایه‌گذاری کرد؟ نیز اینگونه می‌گوید: نخستین کاری که برای سرمایه‌گذاری در بورس باید انجام داد گرفتن «کد معاملاتی» است. این کد به منظور راحت‌تر شدن و سرعت یافتن بیشتر کار به افراد داده می‌شود؛ همان طور که بانک به مشتری خود شماره حسابی می‌دهد که مشتری با آن شماره شناخته می‌شود.


روش‌های کسب سود
اما مهم‌ترین مسئله روش‌های کسب سود در بورس است. مدیر آموزش بورس که خود نیز به این موضوع اذعان دارد، در این رابطه نیز توضیح می‌دهد. در بورس، سرمایه‌گذاران بازار اغلب از راه‌های متعدد به کسب سود می‌پردازند.


نوسانات قیمت سهام
استفاده از نوسانات قیمت سهام برای کسب سود در بازار روشی است که اغلب سرمایه‌گذاران در بازار از آن استفاده می‌کنند. در این روش سرمایه‌گذار با توجه به وضعیت شرکت و صورت‌های مالی آن و بررسی وضعیت اقتصادی و حوزه فعالیت شرکت با خریدسهام شرکت در یک دوره کوتاه مدت یا بلند مدت از نوسانات قیمت آن به سود می‌رسد.
برای مثال یک سرمایه‌گذار سهامی را در قیمت ۳۰۰ تومان خریداری می‌کند و پس از گذشت مدتی که پیش‌بینی کرده به فروش سهام در قیمت ۹۰۰ تومان می‌پردازد.
در واقع در این مدت او توانسته است با خرید و فروش یک سهام در یک دوره (به طور معمول کمتر از یک سال) به ۶۰۰ تومان به ازاری هرسهم و معادل ۲۰۰ درصد سود برسد. البته ممکن است که این پیش‌بینی‌ها هم اشتباه باشد و سهام با کاهش روبه‌رو شود که در این حالت سهامدار ضرر می‌کند.


سود نقدی سالیانه
راه دیگری که با استفاده از آن می‌توان به کسب سود در بورس پرداخت، استفاده از سود سالیانه سهام است.کسانی که تنها از این روش در بازار سهام استفاده می‌کنند با توجه به وضعیت مالی شرکت و نحوه تقسیم سود آن و سرمایه‌گذاری بلندمدت اقدام به خرید سهام می‌کنند و در دوره‌ای که سهامدار شرکت هستند از سودهای نقدی شرکت بهره می‌برند.


روش ترکیبی
در بورس، سرمایه‌گذاران به طور معمول از مجموع هر دو روش برای کسب سود در بازار استفاده می‌کنند.سهام را خریداری می‌کنند تا از نوسانات کوتاه و بلند مدت آن کسب سود کنند و در نزدیک مجمع تقسیم سود اگر وضعیت شرکت رامناسب ارزیابی کردند سهام را نگه می‌دارند تا از سود تقسیمی سالیانه آن نیز استفاده کنند.هاشمی نژاد در ادامه یک ابزار را برای شناسایی سود بدون دغدغه معرفی می‌کند.


کسب سود از یک راه مطمئن
یکی از رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری که مطمئن‌تر و راحت‌تر است خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری است این صندوق‌ها با جمع‌آوری سرمایه‌های مردم شکل می‌گیرد وبا بهره گیری از یک ساختار قانونمند در بورس و بازارهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند و به‌جای اینکه فرد به طور مستقیم درگیر تحلیل وضعیت شرکت‌ها و خرید وفروش سهام باشد مدیران این صندوق‌ها این فعالیت را انجام می‌دهند و سرمایه‌گذار از افزایش نرخ واحدهای صندوق‌ها سود کسب می‌کند این صندوق‌ها هم به شکل درآمد ثابت و هم متغیر در بورس فعالیت می‌کنند.


دو راه برای نگهداری سرمایه‌ها در بورس
هرچند در قدم اول راه‌های ورود به بورس و تزریق سرمایه‌ها در این بازار و روش‌های کسب سود مطرح است امادر سوی دیگر آنچه مهم است راه‌حلی است تا بتوان این سرمایه‌ها را ماندگار کرد.
نگهداری سرمایه‌های خرد در بورس از نگاه یک کارشناس و مدرس بازار سرمایه به دو روش امکان پذیر است. محمد حسین صدرایی در گفت‌وگو با صمت کنترل ریسک‌های سیستماتیک و به حداقل رساندن آثار این ریسک‌ها را یکی از مهم‌ترین عوامل نگهداری سرمایه‌ها در بازار سهام می‌داند.
منظور از ریسک‌های سیستماتیک چیست؟
به گفته صدرایی تصمیم‌های خلق الساعه و لحظه‌ای در عرصه سیاست و اقتصاد کشور توسط دولتمردان و مجلس‌نشینان از عمده‌ترین ریسک‌های سیستماتیکی است که بازار را متاثر می‌کند. این گونه ریسک‌ها باعث بهم ریختن فضای بازار، منفی شدن شاخص ها،افت قیمت‌ها و فرار سرمایه‌ها می‌شود. در این شرایط صدرایی مسئول کنترل چنین ریسک‌هایی را سیاست‌گذاران بازار سهام می‌داند و معقتد است این گروه باید اثر چنین خبرهایی را در بازار به حداقل برسانند. در ۱۰ ماه گذشته اثر ریسک‌های سیستماتیک را دیدیم که سرمایه‌گذاران زیادی منابع پس اندازی خود را باختند. پس در قدم اول باید مکانیزمی تهیه شود که اثر ریسک‌های سیستماتیک در بازار به حداقل برسد. این موضوع وظیفه سیاست‌گذار است تا پس از کنترل ریسک‌های بازار به سمت فرهنگ‌سازی حرکت کند. منتهی چون بخش اول ضعیف است در مرحله فرهنگ‌سازی نیز نمی‌توان آنچنان که باید موفق عمل کرد.
این مدرس بازار سرمایه قدم دوم را در حالی فرهنگ سازی می‌داند که معتقد است این دو راهکار باید یکدیگر را پوشش دهند و ضعف یکی، دیگری را بی‌اثر می‌کند.
صدرایی در خصوص لزوم فرهنگ‌سازی در کنار کنترل ریسک‌های سیستماتیک می‌گوید: در حوزه فرهنگ‌سازی برای خانوار باید تلاش کرد فهم بازار سرمایه را افزایش داد. خیلی‌ها در بورس نگاه کوتاه مدت دارنداین گروه باید به نگاه بلند مدت ترغیب شوند. در هر صورت نگاه کوتاه مدت در میان سرمایه‌گذاران موضوعی نیست که فقط مربوط به بازار سهام باشد، این موضوع ناشی از فرهنگ رفتاری است که در میان عامه مردم ما وجود دارد که می‌خواهند یک شبه ره صد ساله بروند و سریع به آنچه می‌خواهند برسند. اما وقتی در بازار سرمایه به این هدف نمی‌رسند تبلیغ منفی برای بازار را آغاز می‌کنند. باید در جریان فرهنگ‌سازی بازار سرمایه ادبیات فهم بازار سرمایه را با نگاه بلند مدت رواج داد.


چاپ