افزایش تاب‌آوری شهر با تکیه بر فناوری‌های نو

شهردار تهران با اشاره به ظرفیت‌های پایتخت اعلام کرد: حفظ میراث فرهنگی و تقویت هویت چند فرهنگی در تهران از برنامه‌های اصلی شهرداری است.

به گزارش صمت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری تهران، پیروز حناچی در دهمین دوره مجمع جهانی شهری در ابوظبی (پایتخت امارات)، بر نقش نوآوری در اداره شهر تاکید کرد و گفت: از برنامه‌های شهرداری تهران تنظیم رابطه فرهنگ و نوآوری در مدیریت شهری است.
وی با اشاره به صادر نشدن ویزا برای همه اعضای هیات ایرانی گفت: تقویت حیات چندفرهنگی، مدارا و به رسمیت‌شناسی هویت‌ها و بسط صلح و دوستی در جهان، از جمله آرمان‌های بنیادین در حیات شهری است که میزبان اصلی این رویداد یعنی سازمان ملل متحد نیز براساس بندهای ۲ و ۳ ماده یک منشور ملل متحد بر آن تاکید فراوان دارد.
وی تصریح کرد: متاسفانه دولت میزبان این رویداد، این آرمان را پاس نداشته و میزبان ما در اقدامی غیرقابل دفاع، اجازه برپایی غرفه‌های متعلق به ایران را نداده و از صدور ویزا برای برخی اعضای هیات ایرانی خودداری کرده است در حالی که شهرداری‌ها به عنوان نهادی عمومی، نتیجه مستقیم دموکراسی‌اند و ایجاد محدودیت برای آنها مقابله با دموکراسی است.
حناچی تاکید کرد: با این حال هیات ایرانی برای استفاده از همه امکان‌های گفت‌وگو در این رویداد حاضر شده است. من به عنوان نماینده مردم تهران، ضمن ارسال پیام صلح و دوستی شهروندان تهرانی به همه شهروندان شهرهای شرکت‌کننده در این نشست، اعتراض خود را نسبت به این اقدامات اعلام می‌کنم.
وی با بیان اینکه امروزه شهرها مهم‌ترین کالبد تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستند، گفت: بیش از ۵۰ درصد جمعیت جهان امروزه در شهرها زندگی می‌کنند و ۸۰ درصد از GDP جهان در شهرها تولید می‌شود.
حناچی افزود: شهر تهران به تنهایی پذیرای ۱۱ درصد جمعیت ایران و تولیدکننده ۲۱ درصد GDP کشور است. به دلیل مهاجرت شهروندان ایرانی در دوره‌های مختلف، تهران شهری چند فرهنگی است و اداره چنین حجمی از جمعیت در یک شهر چندفرهنگی، فقط از راه نوآوری همیشگی در حوزه‌های مختلف ممکن است.
وی با بیان اینکه امروزه همه شهرها با تهدید ناشی از سیطره اهداف تجاری و مالی بر حیات شهری و کاهش کیفیت زندگی شهروندان روبه‌رو هستند، تصریح کرد: فاصله طبقاتی، حذف، طرد و به حاشیه‌راندن برخی اقشار و سر برآوردن اشکال مختلف هویت‌گرایی و اقتصادگرایی تهدیدی برای حیات صلح‌آمیز و مدرنیته چند فرهنگی است و به همین دلیل اولویت‌های اصلی ما حفظ میراث فرهنگی، تقویت هویت چندفرهنگی و نجات کالبد شهر از بدل شدن هرچه بیشتر به کالایی برای مبادله اقتصادی بوده است.
شهردار تهران ادامه داد: ما متوجه بوده‌ایم که مفاهیمی مانند نوآوری در سال‌های گذشته به طور عمده به معنای نوآوری اقتصادی و در خدمت تجاری‌سازی و کسب درآمد برای صاحبان سرمایه فهم شده‌اند. نتیجه سیطره چنین فهمی از نوآوری، در زمانه هژمونی گفتارهای نولیبرال، حذف عموم شهروندان از فضای عمومی شهرها، کاهش مشارکت آنها در اداره شهر و رشد نابرابری در حیات شهری و آسیب‌پذیرشدن بیشتر حوزه فرهنگ بوده است.
وی با اشاره به تحولات سال‌های اخیر شهرهای پیشرو در جهان اظهارکرد: رصد این تحولات نشان می‌دهد بکارگیری گسترده فناوری‌های نو، راهکاری کارآمد به‌منظور بهره‌مندی از شهری پایدار و تاب‌آور است. بدون نوآوری ما قادر به اداره شهرهایمان نیستیم، آنچه باید به آن فکر کنیم چگونگی تنظیم رابطه نوآوری و فرهنگ است.
حناچی بیان کرد: شهرداری تهران در این زمینه برنامه‌ای در پیش گرفته است تا بتواند میان فرهنگ و نوآوری رابطه‌ای جدید برقرار کند، رابطه‌ای در خدمت پس‌گرفتن فضاهای عمومی شهر به نفع شهروندان، کاهش میزان وابستگی شهر به درآمدهای ناشی از فروش زمین و آسمان شهر، افزایش مشارکت شهروندان در حیات اجتماعی و کاهش نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی. شهر هوشمند از این منظر برای ما اهمیت داشته است. وی ادامه داد: توسعه نوآوری در شهر، نیازمند نقش‌آفرینی همه ذی‌نفعان است که به دلیل برخورداری از سرمایه‌های کلان حتی می‌توانند انحصار نوآوری را هم خریداری و از آن خود کنند، شهروندان، جوانان تحصیلکرده، استارت‌آپ‌ها، دانشگاه‌ها، شرکت‌های کوچک و متوسط، کارآفرینان و گروه‌های اجتماعی، همگی در توسعه نوآوری در شهر سهیم هستند.
حناچی با اشاره به سهم بالای تهران در میزبانی از این اقشار یادآور شد: این مسئله شهر تهران را علاوه بر پایتخت سیاسی، به پایتخت نوآوری ایران تبدیل کرده است. ما برای هریک از این بازیگران، استراتژی مناسب خود را تدوین و عملیاتی کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه برنامه تهران هوشمند برای دستیابی به مجموعه این اهداف طراحی شده است، خاطرنشان کرد: در فاز نخست این برنامه، ۵ محور برنامه شامل شهروند هوشمند و خدمات دیجیتالی، تهران نوآور، مدیریت هوشمند حمل‌ونقل درون‌شهری، توسعه خدمات ایمنی، انرژی و محیط هوشمند و تحول دیجیتالی شهرداری تهران در دستور کار قرار گرفته است.
حناچی افزود: برنامه تهران نوآور با هدف ایجاد زیست‌بوم نوآوری شهری دنبال می‌شود. این برنامه از ۵ سطح تشکیل شده است. سال گذشته کاربران سامانه «تهران من» به عنوان درگاه واحد خدمات شهروندی، به طور تقریبی ۵ برابر شد و به بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید.


چاپ