روستاهای سیستان و بلوچستان در محاصره سیل هستند

سیل‌زدگان در انتظار امداد هوایی

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از محاصره شدن ۱۰ روستا در سیستان و بلوچستان بر اثر سیل خبر داد و گفت: به محض این که سطح آب‌گرفتگی کاهش پیدا کند، نسبت به بازگشایی راه‌های روستایی اقدام می‌کنیم. البته امدادرسانی هوایی به این مناطق به طور پیوسته انجام می‌شود.

حیدر مطاعی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: درسیستان و بلوچستان سطح آب‌گرفتگی بسیار بیشتر از هرمزگان است و در چابهار مردم با قایق تردد می‌کنند چراکه مناطق بسیاری از این استان جزو دشت‌های پایین دست بوده و از بالادست دچار آب‌گرفتگی می‌شوند. او افزود: به جز برخی محورهای منطقه ایرانشهر دیگر محورهای استان باز است و مشکلی نداریم، البته تعداد زیادی از راه‌های فرعی و روستایی سیستان و بلوچستان به دلیل آب‌گرفتگی یا بارش برف مسدود شده‌اند. مطاعی ادامه داد: گرچه ابتدا باید راه‌های شریانی و اصلی باز شود تا بتوانیم به راه‌های فرعی و روستایی دست پیدا کنیم امیدواریم در روزهای آینده سطح آب پایین بیاید تا بتوانیم هر چه زودتر نسبت به بازگشایی راه‌ها اقدام کنیم. وی اظهار کرد: در استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۰ روستا هستند که به دلیل آب‌گرفتگی و مسدود شدن همه راه‌های ارتباطی در میان سیلاب محاصره شده‌اند اما کمک‌رسانی به این مناطق با امداد هوایی ادامه دارد.

آذوقه سیل‌زدگان تمام شد
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای‌عالی استان‌ها با تاکید بر لزوم امدادرسانی هوایی و تامین بالگرد برای آسیب‌دیدگان سیل استان سیستان و بلوچستان گفت: امیدوارم بالگرد از استان‌های همجوار و تهران برای امدادرسانی و رساندن آذوقه به مردم این استان اعزام شود.
 به گزارش ایسنا، عزیز سارانی بیان کرد: هنوز برآوردی از خسارت‌ها انجام نشده اما آن چه که به عنوان فاجعه در این استان اتفاق افتاده، عدم امدادرسانی و کمک به مردم آسیب‌دیده این استان پس از ۷۲ ساعت است. وی افزود: برخی روستاها ۷۲ ساعت است که بر اثر سیلاب راه ارتباطی‌شان قطع شده و تنها امکان امدادرسانی به آنها، راه هوایی است، در حالی که این امکان هنوز در سطح استان فراهم نشده و به شدت نیازمند اورژانس هوایی در سطح استان سیستان و بلوچستان هستیم.
سارانی با اشاره به این که درحال‌حاضر آب و برق در سطح استان قطع شده است افزود: مردمی که در روستاهای مختلف گرفتار سیلاب هستند اگر آذوقه داشتند، تاکنون به اتمام رسیده، بنابراین به شدت نیازمند رساندن آذوقه به آنها هستیم. در تماس با فرمانداران و بخشداران مختلف همگی بر این نکته تاکید داشتند اگر این مشکل ادامه پیدا کند و امدادرسانی تسریع نشود با بحرانی بزرگ روبه‌رو خواهیم بود.
 وی گفت: روستای دشتیاری چابهار در سیستان و بلوچستان آسیب بسیاری دیده و وضعیت امدادرسانی نیز بسیار ضعیف است که در صورت ادامه این وضعیت شاهد فاجعه بزرگی در این منطقه خواهیم بود. سارانی اضافه کرد: به شدت نیازمند بالگرد برای امدادرسانی هستیم که امیدواریم بالگردها از استان‌های همجوار یا تهران برای کمک‌رسانی به مردم سیستان و بلوچستان تامین شود. در برخی روستاها ۴۸ ساعت است که امدادرسانی به آسیب‌دیدگان انجام نشده چرا که بالگردی وجود ندارد. از سوی دیگر برخی روستاها راه‌های ارتباطی‌شان مسدود شده و هیچ خبری از آنها نداریم.

جمع‌آوری کمک برای سیل‌زدگان
شهردار تهران از برپایی غرفه‌های کمک به مردم سیل‌زده سیستان و بلوچستان در تهران خبر داد.
 به گزارش ایسنا، پیروز حناچی در حساب توییتری خود از ارسال کمک به مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان خبرداد و نوشت: در چند روز گذشته سیل سبب آب‌گرفتگی، تخریب برخی خانه‌ها و اختلال در زندگی مردم سیستان و بلوچستان شده است.
وی اضافه کرد: پیرو گفت‌وگو با استاندار آن استان، به شهرداران مناطق دستور داده شد تا با برپایی غرفه‌هایی، کمک‌های شهروندان تهرانی را جمع‌آوری، تجمیع و به مناطق سیل‌زده ارسال کنند.


چاپ