در پی نا آرامی‌های سیاسی در امریکا و ریزش قیمت دلار در بازارهای جهانی بررسی شد

سقوط دلار در راه است

۶ ژانویه ۲۰۲۱ به‌عنوان یکی از عجیب‌ترین روزها در تاریخ ایالات متحده امریکا به ثبت رسید. شکی نیست که نسل‌های بعد از اتفاقاتی که هفته قبل در کاپیتال(ساختمان کنگره امریکا) رخ داد، به‌عنوان یکی از نتایج ویرانگر پدیده‌ای عجیب و واپسگرایانه به‌نام «ترامپیسم» یاد خواهند کرد.

چهارشنبه گذشته هواداران خشمگین عمدتا سفیدپوست دونالد ترامپ با هجوم به کنگره ایالات متحده امریکا صحنه‌هایی را رقم زدند که جهان را به شوکی عمیق فرو برد. اتفاقات ۶ژانویه ۲۰۲۱ میلادی باعث شد بازارهای سهام در اغلب کشورهای جهان واکنش منفی به تصاویر مخابره شده نشان دهند و با ریزش‌های کوچک و بزرگ شاخص‌کل، هفته کاری گذشته را به پایان برسانند. اما شاید بهترین توصیف از این شوک را رئیس‌جمهوری آلمان بیان کرد؛«تصاویر کنگره امریکا نشان داد که حتی بزرگ‌ترین دموکراسی جهان هم آسیب‌پذیر است.» حال برخی از کارشناسان معتقدند با توجه به وضعیت نابسامان واشنگتون، انتظار می‌رود بازارهای داخلی واکنش‌های مثبتی نشان داده و حتی ممکن است در آینده نه‌چندان دور شاهد ریزش چشمگیر نرخ ارز و طلا هم باشیم.

البته این دیدگاه مخالفانی هم دارد اما با توجه به مشاهدات میدانی صمت از بازار ارز در تهران به نظر می‌رسد دلالان و دارندگان خرد دلار و یورو از ترس سقوط قیمت‌ها بار دیگر روانه صرافی‌ها شده‌اند تا جلوی ضرر سنگین دیگری را بگیرند. از سویی هم احتمال برکناری زودتر از موعد ترامپ (با استناد به اصل ۲۵ قانون اساسی امریکا) وجود دارد، بسیاری بر این باورند اگر چنین اتفاق بی‌سابقه‌ای رخ دهد حتما شاهد ریزش قیمتی ارز در بازارهای داخلی خواهیم بود.

اما برخی از فعالان این حوزه نظر دیگری داشته و معتقدند دولت و بانک مرکزی برای جلوگیری از ضررهای احتمالی تولیدکنندگان در اثر افت قیمتی قابل ملاحظه دلار، از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری خواهند کرد. این عده با یادآوری تحولات بازار ارز، پس از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، بر این نکته تاکید دارند که شوک ارزی پیش رو هیچ نتیجه‌ای به جز کسب درآمد برای دولت دوازدهم نخواهد داشت و فعالان خرد و کلان باید خویشتن‌دار بوده و از هرگونه واکنش احساسی خودداری کنند.


ناآرامی در امریکا و ترکیدن حباب سکه در تهران

محمد کشتی‌آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به تحولات سیاسی در ایالات متحده امریکا و تاثیر آن بر نرخ دلار و طلا در بازارهای جهانی به صمت گفت: پس از بحران سیاسی که در امریکا شاهد بودیم ارزش طلا در بازارهای جهانی بالا برده و به ۱۹۵۶دلار رساند اما با فروکش کردن درگیری‌ها در کنگره امریکا، نرخ جهانی طلا به ناگاه رو به کاهش گذاشت. وی در ادامه افزود: در روزهای پس از اتفاقات ساختمان کنگره، نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی حدود ۱۰۵دلار کاهش پیدا کرد، همین ریزش قیمتی باعث شد نرخ طلا و سکه در کشور ما نیز به‌شدت کاهش یابد.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با یادآوری ریزش قیمتی سکه و طلا در بازارهای داخلی، عنوان کرد: این شرایط باعث شد نرخ سکه در ابتدای هفته جاری نسبت به هفته قبل یک میلیون و ۱۵۰هزار تومان کاهش داشته باشد که پیامدهایی نیز به‌دنبال داشت که از آن جمله می‌توان به کاهش تقاضا و میزان معاملات در بازارهای داخلی بود، همین مسئله باعث شد حباب سکه نیز کوچک‌تر شود. کشتی‌آرای با توضیح درباره تاثیرات احتمالی تحولات در واشنگتون روی بازارهای جهانی و همچنین بازار طلای ایران، به صمت گفت: قیمت‌های کنونی بازار تا آخر وقت امروز (دوشنبه ۲۲دی) ثبات خواهد داشت اما برای نیمه دوم هفته باید منتظر ماند و دید که ناآرامی‌های سیاسی در امریکا به کدام‌ سو خواهد رفت؟ اما اگر وضعیت به همین منوال باقی بماند می‌توان انتظار تثبیت قیمت‌ها در بازار را داشت.


نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پایان با اشاره به تحویل قدرت سیاسی قریب‌الوقوع در امریکا، خاطرنشان کرد: البته پیش‌بینی‌ها حاکی از نوسان قیمتی در بازارهای جهانی طلاست، حتی گفته می‌شود احتمال عبور نرخ این فلز گرانبها از مرز ۲هزار دلار نیز وجود دارد اما همه چیز به سیاست‌هایی که رئیس‌جمهوری بعدی امریکا در سر دارد، وابسته است و شاید هم برکناری ترامپ پیش از ۲۰ ژانویه معادلات را به کلی تغییر دهد و همه این پیش‌بینی‌ها غلط از آب درآیند.


سقوط آزاد منتفی است

پیمان مولوی، اقتصاددان با تاکید بر اهمیت مذاکرات با غربی‌ها، به صمت گفت: همه چیز به انجام مذاکرات بستگی دارد، این اتفاقاتی هم که در امریکا شاهدش بودیم، به‌طور قطع روی بازارهای ما نیز تاثیرگذار است اما واقعا نمی‌توان در کوتاه‌مدت وضعیت را پیش‌بینی کرد. وی در ادامه افزود: البته ما هم به نوعی رفتار می‌کنیم که پیش‌بینی آینده را بسیار سخت کرده است. به‌عنوان مثال، بحث افزایش میزان غنی‌سازی می‌تواند عاملی برای عقب افتادن مذاکره با غربی‌ها و بازگشت امریکا به برجام باشد.

این اقتصاددان با اشاره به احتمال آغاز دوباره مذاکره با امریکا، عنوان کرد: البته این سناریو هم قابل تصور است که با توجه به احتمال بالای از سرگیری مذاکرات، ایران می‌خواهد با استفاده از اهرم‌هایی مانند شروع دوباره غنی‌سازی دست بالا را در مذاکره داشته باشد. مولوی با ابراز تردید درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات با غرب پیش از پایان دوره دولت دوازدهم، به صمت گفت: ظاهرا دولت به آینده مذاکرات و به نتیجه رسیدن آن تا پیش از پایان کارش در سال آینده امیدوار است اما حقیقت آن این است که من این خوش‌بینی را ندارم و اصلا مطمئن نیستم دولت بتواند تا پیش از تحویل قدرت به دولت سیزدهم مذاکرات با غربی‌ها را به نتیجه برساند.

این تحلیلگر اقتصادی در ادامه تصریح کرد: اما اگر مذاکرات آغاز شود با توجه به پیش‌بینی رشد اقتصادی مثبت برای سال آینده انتظار می‌رود که نفت بیشتری بفروشیم و طبیعتا تورم کمتری هم داشته باشیم. اما فکر نمی‌کنم که نرخ دلار ریزش خیلی بزرگی داشته باشد چرا که ما در مقاطع زمانی مشابه دیدیم که ذ‌ی‌نفعان چندان علاقه‌ای به کاهش نرخ ارز در بازار ندارند. نه‌تنها تمایلی دیده نمی‌شود، بلکه برخی جریان‌ها جلوی ریزش قیمتی دلار را گرفتند، بنابراین من به افت قابل‌توجه نرخ ارز چندان خوش‌بین نیستم.

مولوی با یادآوری رویکرد نهادهای ذی‌ربط نسبت به کاهش نرخ ارز، بیان کرد: البته دولت می‌تواند نرخ دلار را با تزریق ارز به بازار پایین بیاورد اما مسئله این است که آیا امکان پایین نگه داشتن آن را هم خواهد داشت یا خیر؟ من فکر نمی‌کنم این توان و اراده در دولت و بانک مرکزی باشد که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور نرخ دلار را به قیمت‌های قبلی و زیر ۲۰هزار تومان بیاورند. این اقتصاددان با اشاره به تغییر و تحولات سیاسی در ایالات متحده، به صمت گفت: البته در کوتاه‌مدت ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که معادلات را به کلی تغییر دهد، مثلا تشدید ناآرامی‌ها در امریکا و حتی برکناری دونالد ترامپ از ریاست جمهوری می‌تواند باعث این امر شود اما اصلا نمی‌توان پیش‌بینی در این زمینه داشت.

از همین رو معتقدم ما باید تا روی کار آمدن جو بایدن در واشنگتن صبر کنیم تا سرانجام موضع‌گیری رسمی دولت جدید دموکرات‌ها در این زمینه مشخص شود. مولوی در پایان خاطرنشان کرد: اما من بر این باورم که اگر کسی منتظر سقوط آزاد دلار است، ذهنیت درستی از وضعیت ندارد، تجربه هم این را به ما اثبات کرد که ذی‌نفعان تمایلی به کاهش چشمگیر نرخ ارز ندارند.


نمایندگان کنگره وارد عمل شوند

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان امریکا طی بیانیه‌ای از قانون‌گذاران خواست به‌دنبال حوادث کنگره، برای برکناری رئیس‌جمهوری این کشور وارد عمل شوند. به‌گزارش ایلنا، آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان امریکا طی بیانیه‌ای از قانون‌گذاران خواست در پی حوادث کنگره، برای برکناری «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور وارد عمل شوند.

 وی تصریح کرد که درست زمانی که در حال انجام وظیفه خود بودیم، رئیس‌جمهوری امریکا در اقدامی عاری از وجدان، هواداران خود را برای شورش و حمله به ساختمان کنگره تحریک کرد. شیف افزود که ترامپ بدترین جنایت را علیه امریکا و قانون اساسی آن مرتکب شد و چنانچه در مدت باقیمانده از سمت خود برکنار نشود، خطر سوء‌استفاده او از قدرت بیشتر خواهد شد.
 کنگره باید در برکناری او که همواره امریکا و قانون اساسی را زیر پا گذاشته است، وارد عمل شود.


سخن‌ پایانی...

کارشناسان و فعالان بازار ارز و طلا در ایران معتقدند بی‌ثباتی در امریکا ممکن است به نفع معیشت مردم عادی تمام شود اما از سویی هم احتمال متضرر شدن عده زیادی از افرادی که سرمایه خود را در بازار ارز پارک کرده‌اند، خواهدشد. از سویی هم برخی بر این باورند که دولت از ترس ضرر تولیدکنندگان و جمعی از واردکنندگان جلوی ریزش شدید قیمتی را خواهد گرفت و مانند روزهای پس از پیروزی بایدن در انتخابات امریکا، بار دیگر نرخ ارز را در بازارهای داخلی کنترل می‌کند. این عده بر این باورند که اگر روند اتفاقات به همین شکل ادامه یابد، ایران در مذاکرات با امریکایی‌ها دست بالاتر را خواهد داشت اما این مسئله باعث کاهش شدید نرخ دلار نخواهد شد.

از همین رو توصیه می‌شود فعالان ناآشنا به قواعد بازار دست از واکنش‌های احساسی و نسنجیده بردارند و با کوچک‌ترین نوسانی برای نقد کردن دارایی‌های سرمایه‌ای خود از ارز گرفته تا طلا و سکه اقدام نکنند. در غیر این صورت تنها کسی که متضرر خواهد شد خود این افراد هستند و سود این طرز رفتار به جیب دلالان خواهد رفت. اما دسته دیگری از تحلیلگران بر این باورند که ممکن است دولت همزمان با آغاز دوباره مذاکرات با دولت دموکرات در امریکا، راه کاهش نرخ دلار را باز گذاشته و از سویی هم با دسترسی به منابع ارزی خود در سایر کشورها اقدام به تزریق ارز به بازار با هدف کاهش قیمت‌ها کند. این تناقضات دیدگاهی بین کارشناسان نشانگر روشن نبودن چشم‌انداز بازار ارز و طلا در کشور است که البته این‌بار استثنائا بازارهای جهانی هم تحت‌تاثیر شرایط ناآرام سیاسی در امریکا قرار دارند.


چاپ