کارشناسان به‌دنبال اظهارات همتی مبنی بر توافقات خارجی عنوان کردند

در انتظار بهبود بازار در هفته‌های آینده

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی روز شنبه هفته‌ جاری، خبری را به رسانه‌ها داد که موجب واکنش‌های گوناگونی ازسوی کارشناسان و ناظران اقتصادی در کشور شد. رئیس کل بانک مرکزی با یادآوری شکست دولت ایالات متحده امریکا در زمینه فشارهای ظالمانه به جمهوری اسلامی ایران، خبر از توافق‌هایی با برخی کشورها داد که می‌توانند بازگشت ارز به کشور را تسهیل کنند.

همتی از هیچ کشوری نام نبرد و جزئیاتی هم ارائه نکرد اما از بانک‌ها خواست به انتقال و در دسترس قرار دادن منابع ارزی برای نیازهای تعریف شده ادامه دهند. رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اخبار ناشی از گشایش‌های ارزی گفت: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما با بعضی کشورها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر شده و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هر 3 این عوامل تاثیرات مثبتی خواهند داشت.
برخی کارشناسان بر این باورند که رئیس کل بانک مرکزی به تبعیت از صحبت‌های هفته قبل رئیس‌جمهوری، سعی کرده سخنانی نویدبخش و امیدوارکننده در زمینه بازار ارز بگوید و هنوز معلوم نیست تا چه حد می‌توان منتظر واکنش مثبت بازار به این خبرها بود. دسته‌ای از صاحب‌نظران اقتصادی معتقدند جامعه به چنین اظهارات امیدبخشی نیاز دارد و باید کمی فضا را تلطیف کرد. عده‌ای نیز با تاکید بر موفق نبودن دولت ایالات متحده امریکا در صحنه‌های مقابله با ایران، معتقدند باید به‌زودی منتظر گشایش نسبی در صحنه اقتصادی کشور باشیم.

حرف‌های تکراری

پیمان مولوی، اقتصاددان پیرامون صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر گشایش در امر بازگشت منابع ارزی به کشور، به خبرنگار صمت گفت: وقتی داده‌های کلان اقتصادی را بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم ماجرا تا این حد هم ساده و راحت نیست و بانک مرکزی به این سادگی نمی‌تواند درباره حل مشکلات اقتصادی کشور اظهارنظر کند.

بازارها متلاطم هستند

این تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به شرایط متلاطم بازارهای مختلف در کشور، اظهار کرد: باید توجه کنید که تمامی بازارها در روزهای اخیر سقوط کرده‌اند و شرایط مناسبی در حوزه ارز، بورس، طلا و... در جریان نیست. شواهدی که از بررسی بازارها به‌دست می‌آید، نشانگر این است که تمامی بازارها در تلاطم شدیدی هستند و آقای دکتر همتی به‌جای اینکه این اطلاعات را بار دیگر به ما ارائه کنند، بهتر است در عمل فکری به حال این شرایط بکنند.
وی در ادامه افزود: اگر در عمل اتفاقی رخ بدهد برای ما به‌عنوان شهروندان ایرانی، شک و شبهه‌ای باقی نخواهد ماند اما می‌بینیم که نه‌تنها در عمل کاری صورت نمی‌گیرد، بلکه همان سخنان ادامه دارد. در این شرایط ممکن است به مرور زمان مردم با هر سطحی از دانش اقتصادی و اجتماعی اعتمادشان را از دست بدهند و رفته‌رفته به این نتیجه برسند که این قول‌ها و وعده‌ها صحیح و قابل‌اتکا نیستند. متاسفانه چنین اقداماتی همچنان ادامه دارد و ظاهرا قرار نیست کسی این رویه را تغییر دهد.
مولوی با انتقاد از رئیس کل بانک مرکزی به صمت گفت: واقعا نمی‌توان گفت که آیا می‌توان به منابع ارزی دسترسی یافت یا خیر! احتمالا رئیس کل بانک مرکزی اطلاعاتی دارند که دیگران و من از آن بی‌اطلاع هستیم؛ اما همان‌طور که گفته شد به‌نظر نمی‌رسد چنین امری در آینده نزدیک قابل‌تحقق باشد. هرچند امیدواریم این اتفاق رخ بدهد اما فعلا سیگنال مثبتی در این زمینه دیده نشده است. بانک‌ها نیز تا زمانی که راه ورود ارز به کشور باز نشود کاری از دست‌شان برنمی‌آید. باید راه تغذیه بانک‌های ما باز باشد تا بتوانند دلار و یورو را در بازار عرضه کنند.

تا زمانی که موانعی مانند تحریم‌ها و بحث FATF وجود دارند از دست هیچ بانکی کاری ساخته نیست. این اقتصاددان در پایان با اشاره به تکرار سخنانی از این دست ازسوی مسئولان اقتصادی دولت و مقامات بانک مرکزی، اظهار کرد: متاسفانه از این دست صحبت‌ها از زمان آقای سیف شنیده‌ایم. از زمانی که دلار ۴ هزار تومان بود تا همین امروز این وعده‌ها و اخبار خوش منتشر شده‌اند اما هیچ گشایش خاص و تثبیت‌شده‌ای در حوزه اقتصاد دیده نشده است. این مسئله دلایل خودش را هم دارد و همگی می‌دانیم که بانک مرکزی به هیچ عنوان کنترل اقتصاد کشور را در اختیار ندارد اما می‌بینیم که دائم از این دست سخنان در رسانه‌ها گفته می‌شود. با کمال تاسف باید گفت برخی مسئولان شرایط را به‌خوبی درک می‌کنند اما به‌دلیل اینکه نمی‌خواهد از مسئولیت کنار بروند، مجبور می‌شوند که از این دست صحبت‌ها مطرح کنند تا عملکرد خود را توجیه کنند.

نویدبخش است

محمد خوش‌چهره، استاد دانشگاه و اقتصاددان در گفت‌وگو با روزنامه صمت درباره سخنان عبدالناصر همتی اظهار کرد: صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی جامعیت ندارد و فقط نویدی را داده‌اند. کار خوبی هم هست اما اینکه این نویدها چقدر واقعی هستند و چقدر ممکن است محقق شوند قابل بحث است. این تحلیلگر اقتصادی با نویدبخش خواندن صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی گفت: در این مورد خاص بیشتر به‌نظر می‌رسد آقای همتی قصد آرام کردن فضا را دارند. البته در چنین شرایطی دادن اخبار نویدبخش می‌تواند برای جامعه مفید باشد اما به‌نظر من باید کمی صبر کرد و دید که تا چه اندازه چنین گشایش‌هایی امکان‌پذیر خواهد بود.


چاپ