مقایسه خلاصه وضعیت بازارها در فروردین ۹۸ و ۹۹

سکه و خانه در یک سال ۳۵ درصد رشد کردند

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی با استناد به آمارهای مرکز آمار ایران، وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی به بررسی خلاصه وضعیت نرخ در بازارهای مختلف طی فروردین ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ پرداخته و نوشته است: بهای هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران از ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در فروردین ۱۳۹۸ به ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در نخستین ماه امسال رسیده که رشدی ۳۵.۷ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش ایبنا، براساس این گزارش میانگین نرخ سکه طرح قدیم نیز رشدی ۳۶.۷ درصدی داشته و از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. این رقم برای سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۳۴.۳ درصد بوده است. بهای این سکه که در فروردین۱۳۹۸ با ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله می‌شده، در فروردین امسال به ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

رشد ۱۶.۸ درصدی نرخ دلار

این گزارش می‌افزاید میانگین نرخ هر دلار امریکا در بازار آزاد شهر تهران در دوره زمانی مشابه افزایشی ۱۶.۸ درصدی را تجربه کرده است. در نخستین ماه سال قبل، هر دلار امریکا ۱۳هزار و ۶۰۰ تومان معامله می‌شده که در مدت مشابه امسال به ۱۵هزار و ۸۰۰ تومان افزایش یافته است. با این حال، درصد تغییر هر یورو معادل ۱۱.۳ درصد بوده و این ارز از ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان به ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان افزایش یافته است. بالاترین بازدهی در این مدت نیز مربوط به شاخص ارزش سهام معامله شده در بازار سهام (۱۰۰=۱۳۹۵) بوده که تقریبا ۶.۶ برابر شده است. در فروردین ماه سال گذشته شاخص ارزش سهام معامله شده در بازار سهام برابر با ۳۳۵.۱ درصد بوده که در ماه مشابه امسال به ۲۱۹۴.۴ درصد رسیده است. شاخص تعداد سهام معامله شده در بازار سهام (۱۰۰=۱۳۹۵) نیز طی این مدت از ۳۰۲.۵ درصد به ۵۶۰.۸ درصد رسیده که ۸۵.۴ درصد رشد را به ثبت رسانده است.

درصد تغییرات یک‌ساله تورم

در فروردین سال گذشته شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی کل کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) برابر با ۱۷۰.۹ درصد بوده که در ماه مشابه امسال به ۲۰۴.۸ درصد رسیده و رشدی ۱۹.۸ درصدی را تجربه کرده است.
شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) نیز در این مدت ۲۰.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد و از ۱۶۹.۳ درصد به ۲۰۳.۴ درصد رسیده است. شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای روستایی کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) هم در مدت زمان مشابه از ۱۸۰.۱ درصد به ۲۱۲.۶ درصد رسیده که ۱۸.۱ درصد افزایش را به ثبت رسانده است. این گزارش درصد تغییر شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی کل خانوارهای استان تهران (۱۰۰=۱۳۹۵) را نیز ۲۲.۹ درصد اعلام کرده است. این شاخص در فروردین ۱۳۹۸ برابر با ۱۷.۸ درصد بوده که در ماه مشابه امسال به ۲۰۹.۹ درصد افزایش یافته است.

افزایش ۱۵.۳ درصدی قیمت زمین در زمستان ۹۸

همچنین براساس اعلام مرکز آمار قیمت زمین در زمستان ۹۸ نسبت به فصل پاییز ۳‌.‌۱۵درصد افزایش یافت. مرکز آمار اعلام کرده متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ۴۶۸۰۸ هزار ریال با میانگین مساحت ۲۴۰ مترمربع بوده که نسبت به فصل قبل، ۳‌.‌۱۵درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶۳.۴ درصد افزایش داشته است. متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور ۴۸۴۵۱ هزار ریال با میانگین مساحت ۱۰۶ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۲ سال بوده که نسبت به فصل قبل، ۷‌.‌۱۵ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶۵.۶ درصد افزایش داشته است.


چاپ