آخرین خبرها از واریز بیمه بیکاری کرونا

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار درباره مبلغ بیمه بیکاری گفت: متولی پرداخت مبلغ بیمه بیکاری سازمان برنامه و بودجه است، اینکه چه مبلغی پرداخت شده است و مبنای محاسبه چه بوده است تا کنون مصوبه‌ای برای وزارت کار نیامده است.

۲۵ اسفند ماه بود که محمد شریعتمداری در توئیتر خود نوشت: «برای پیشگیری از شیوع ‫کرونا و حفظ سلامت کارگران مشمول ‫ قانون کار و تأمین اجتماعی که شغل خود را از دست داده‌اند، ازاین‌پس برای ثبت درخواست بیمه بیکاری نیاز به مراجعه حضوری ندارند.
به‌گفته وی، به‌منظور رعایت مهلت قانونی بیمه بیکاری، کارگران مشمول می‌توانند به سامانه https: //bimehbikari.mcls.gov.ir/ مراجعه کنند.»
متقاضیان پس از ثبت‌نام کد رهگیری با امکان ذخیره و چاپ دریافت می‌کنند. همچنین پیام اطلاع‌رسانی به متقاضی پس از ثبت درخواست در سامانه برایشان ارسال می‌شود و نحوه ادامه فرآیند از طریق سامانه نیز اطلاع‌رسانی خواهد شد.


بیمه بیکاری ۱۰۳ هزار نفر واریز شد/واریز مرحله دوم در روزهای آیندهدر تبصره ۲ قانون بیمه بیکاری آمده است: بیمه‌شدگانی که به‌علت بروز حوادث قهریه و غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله، جنگ، آتش‌سوزی و... بیکار می‌شوند با معرفی واحد کار و‌ امور اجتماعی محل از مقرری بیمه بیکاری استفاده خواهند کرد.
همچنین در تبصره ب ماده ۶ این قانون آمده است بیمه‌شده مکلف است ظرف (۳۰) روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای کار و امور اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد. مراجعه پس از سی روز با عذر موجه و با تشخیص هیأت حل اختلاف تا سه ماه امکان‌پذیر خواهد بود.
همچنین ۱۴اردیبهشت ماه بود که مسعود بابایی، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت پنج هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق بیمه بیکاری مصوب کرده شده است.شریعتمداری نیز در۲۷ اردیبهشت ماه گفت: برای حمایت از اقشار آسیب‌دیده از ناحیه شیوع کرونا، ۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافته است.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۹ با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تمام مقرری ‌بگیرانی که در اسفند سال ۱۳۹۸ شغل خود را از دست داده و بیکار شده‌اند، ظرف ۲۴ ساعت پیامک درخواست شماره حساب برای واریز بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.

همچنین در این اطلاعیه آمده بود که بر این اساس متقاضیان باید پس از دریافت پیامک با مراجعه به سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری به نشانی https: //bimebikari.mcls.gov.ir/ در اسرع وقت و حداکثر ۱۲ ساعت، نسبت به درج شماره حساب بانکی خود در یکی از بانک‌های تعیین شده در سامانه اقدام کنند.
به گفته ی مسعود بابایی، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی میزان مقرری روزانه بیمه شده بیکار معادل (۵۵%) متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه شده می‌باشد. به مقرری افراد متأهل یا‌متکفل، تا حداکثر (۴) نفر از افراد تحت تکفل به ازاء هر یک از آنها به میزان (۱۰%) حداقل دستمزد که امسال حدوداً ۱۸۳ هزار تومان است، افزوده خواهد شد. در هر حال مجموع دریافتی‌مقرری‌بگیر نباید از حداقل دستمزد، کمتر و از (۸۰%) متوسط مزد یا حقوق وی بیشتر باشد.
اما ۱۲اردیبهشت ماه بود که مسعود بابایی، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با اشاره به اینکه مشاغل کم خطر تا پایان فروردین بیمه بیکاری دریافت می‌کنند گفت: مبلغ بیمه بیکاری از سوی ستاد مقابله با کرونا نهایی می‌شود.

 اگر چه در خصوص حداقل و حداکثر مبلغ تصویب شده برای مقرری بیمه بیکاری ناشی از کرونا اطلاعاتی منتشر نشده اما تماس‌های مخاطبان تسنیم اعلام کرده‌اند که مقرری بیمه بیکاری کمتر از ۶۰۰ هزارتومان واریز شده است.
*خزانه داری کل کشور مقرری بیمه بیکاری را پرداخت کرده است
 مسعود بابایی،مدیرکل بیمه بیکاری در گفت‌وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم می‌گوید: متولی پرداخت مبلغ بیمه بیکاری سازمان برنامه وبودجه است، اینکه چه مبلغی پرداخت شده است و مبنای محاسبه چه بوده است تا کنون مصوبه‌ای برای وزارت کار نیامده است.خزانه داری کل کشور این مبلغ را پرداخت کرده است و مبنای محاسبه چه بوده است را نمی‌دانیم، فرمولی برای ما ارسال نشده است،
 وی ادامه داد: مرحله شناسایی، مشمول بودن یا نبودن،اخذشماره شبای بانکی، تحویل به سازمان تأمین اجتماعی بر عهده وزارت کار بوده است. سازمان تأمین اجتماعی لیست را به سازمان برنامه وبودجه ، سازمان برنامه و بودجه نیز لیست را به خزانه داری کل کشور تحویل داده است، آنها مبلغ را واریز کرده‌اند.

 مدیرکل بیمه بیکاری اظهارکرد: در قبل از کرونا میزان مقرری روزانه بیمه شده بیکار معادل (۵۵%) متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه شده می‌باشد. به مقرری افراد متأهل یا‌متکفل، تا حداکثر (۴) نفر از افراد تحت تکفل به ازاء هر یک از آنها به میزان (۱۰%) حداقل دستمزد که امسال حدوداً ۱۸۳ هزار تومان است، افزوده خواهد شد. در هر حال مجموع دریافتی‌مقرری‌بگیر نباید از حداقل دستمزد، کمتر و از (۸۰%) متوسط مزد یا حقوق وی بیشتر باشد.
 وی درباره میزان تعداد ثبت نام‌کنندگان تا کنون گفت: ۸۰۳هزار و ۹۴۴ نفر تا کنون در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۷۰۳هزار و۴۳۰نفر مشمول بوده‌اند. در شرایط کرونایی زمان ثبت نام منوط به مصوبه ستاد مقابله با کرونا بود. در پالایش مرحله دوم، شاهد ریزش نفرات هستیم زیرا برای برخی از افرادی که در سامانه ثبت نام کرده اند، کارفرما پس از مدتی اقدام به واریز حق بیمه کرده است که در این صورت دیگر جزو مشمولان محسوب نمی‌شوند.فعلاً تا فروردین ماه است، اینکه دوباره تمدید می‌شود یا خیر، هنوز مشخص نیست.
 بابایی بیان کرد: در اسفند ماه ۳۷۳ هزار نفر مشمول بودند که در پالایش اطلاعاتی که از سوی تأمین اجتماعی انجام شد بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر ریزش کردند زیرا حق بیمه این افراد پرداخت شده بود. بنابراین حدود ۲۴۱ هزار نفر در اسفند ماه مشمول شناخته شدند.

وی ادامه داد: همچنین در فروردین ماه از ۲۹۳ هزار نفر، پس از پالایش اطلاعاتی، ۲۳۶ هزار نفر مشمول شناخته شدند. بنابراین آن عددی که در مورد افراد ثبت نام شده اعلام می‌کنیم مربوط به مرحله نخست است و پس از پالایش اطلاعاتی از سوی تأمین اجتماعی، از تعداد آنها کاسته می‌شود.
مدیرکل بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل وزارت کار افزود: مشمولان تا آخر فروردین ماه بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.کارگروه مقابله با ستاد کرونا در مورد بیمه بیکاری افرادی که در اردیبهشت ماه بیکار شده‌اند تصمیم خواهند گرفت که البته هنوز اتفاقی نیفتاده است.

 
منبع: تسنیم


چاپ