شاخص بورس نیم میلیونی شد

رکوردشکنی در بازارسهام

شاخص بورس برای نخستین بار در تاریخ بازار سهام با رشد۴۳۵۵ واحدی از مرز ۵۰۰ هزار واحد عبور کرد و رکوردشکنی دیگری را از خود برجای گذاشت.

این رکوردشکنی در حالی اتفاق افتاده است که طی هفته گذشته، نگرانی‌هایی از بابت ورود ایران به لیست سیاه FATF و ورود کرونا به کشور در بین سهامداران و معامله‌گران ایجاد شده بود. بورس ایران و سهامداران این بازار درحالی نخستین روز هفته را با دلهره و نگرانی آغاز کردند که این موج استرس نخستین علائم و نتایج خود را در افت ۱۲ هزار واحدی شاخص بورس و منفی شدن سهم‌ها نشان داد. اما این روند خیلی ادامه نداشت و پس از چند ساعت، شاخص کل تغییر مسیر داد و با خروج از فاز منفی، دوباره مسیر صعودی در پیش گرفت. نتیجه این روند هم این شد که شاخص کل بورس تهران روز گذشته با رشد شگفت‌انگیز، نیم میلیونی شد و رکورد جدیدی را به ثبت رساند.
بازار سهام درحالی همچنان با وجود قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF با رونق ورود سرمایه‌گذاران جدید روبه‌رو است که فعالان این بازار، چشم‌انداز تورمی سال آینده، رشد نرخ دلار و حجم نقدینگی گسترده‌ای که در اقتصاد کشور وجود دارد و این روزها به ۲۰۰۰هزار میلیارد تومان رسیده است را از عوامل اثرگذار بر رشد بازار سهام می‌دانند. دراین بین توصیه کارشناسان و فعالان این بازار این است که تازه واردها از مسیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد شوند، چون این بازار مانند سایر بازارهای دیگر مکانیسم مختص به خود را دارد و باید اصول آن را بیاموزند.

ورودهای پول‌های نترس به بورس
حمیدرضا صفری کارشناس بازار سرمایه دراین باره در گفت‌وگو با صمت با تاکید براین موضوع که بخشی از رشد بازار سرمایه به دلیل رشد سهم‌های بنیادی بوده است که از بابت تغییر متغیرهای کلان اقتصادی همچون نرخ‌های جهانی، نرخ دلار، تورم و... برای سهامداران ارزنده شده و توانسته سرمایه‌گذاری را دراین سهم‌ها توجیه‌پذیر کند، افزود: دراین بین مهم‌ترین عاملی که باعث رشد بازار سهام در مدت اخیر شده است، ورود حجم بالای نقدینگی است که به سمت بازار سرمایه روانه و سبب شده برخی سهم‌ها بی‌دلیل و بدون توجیه به واسطه جریان پولی که در این بازار اتفاق افتاده رشد کنند و مورد توجه قرار گیرند.
وی با بیان اینکه مشخص نیست این روند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، یادآورشد: موضوع قابل تامل در این بین این نکته است که نقدینگی که با حجم بالا به سمت بازار سرمایه در حرکت است، بسیار نترس بوده و بی‌توجه به ریسک‌های موجود همچون ورود ایران به لیست سیاه FATF، ورود کرونا به کشور و... همچنان در حال ورود به این بازار است؛ بنابراین تا زمانی که این پول‌ها روانه این بازار شود انتظار برای رشد بازار همچنان وجود دارد.
به گفته او رشد بازار سرمایه زمانی متوقف یا به ثبات خواهد رسید که سرعت ورود نقدینگی به این بازار کم شود که البته در این شرایط به نظر می‌رسد فقط سهم‌هایی که بی‌دلیل در این مدت رشد کرده‌اند ازاین مهم تاثیر خواهند گرفت و سهم‌های بنیادی همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد.

فضای تورمی، باعث رشد بورس شد
محسن رحمتی از دیگر کارشناسان بازار سرمایه نیز در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه اکنون فضای تورمی، بازار سرمایه را به سمت رشد هدایت کرده است، اما فضای تورمی در یک نقطه‌ای توقف دارد و به ثبات می‌رسد، افزود: رشد بازار مربوط به چشم‌انداز تورمی است که برای سال آینده پیش‌بینی شده، همچنین محرک آن نرخ دلار و حجم نقدینگی گسترده‌ای است که در اقتصاد کشور دیده می‌شود. وی افزود: اسفند ماه، بانک مرکزی نرخ دلار را در همین محدوده حفظ می‌کند، اما به نظر می‌رسد سطح نقدینگی که در بازار در حال گردش است در اوایل سال ۹۹ وارد بازار دلار شود؛ بنابراین بعید به نظر می‌رسد دلار در سال ۹۹ در محدوده ۱۵ هزار تومان باقی بماند و پیش‌بینی رشد آن وجود دارد.
رحمتی با اشاره به اینکه مشکل چندانی در رشد بازار سرمایه وجود ندارد، خاطرنشان کرد: شاخص بورس با توجه به وضعیت کنونی تا کانال ۵۴۰ هزار واحد رشد می‌کند، اما بعد از آن را باید تحلیل کرد و دید مسیر بازار به کدام سمت است. این کارشناس بازار سرمایه افزود: با توجه به فضای حاکم در اقتصاد کشور روند بازار سرمایه در کوتاه‌مدت افزایشی است، اما از دو ماه آینده این بازار به نقطه اشباع می‌رسد.
وی با بیان اینکه چنانچه چشم‌انداز تورم تا پایان سال ۹۹ افزایشی باشد، بازار سرمایه همسو با آن رشد می‌کند، در غیر اینصورت بورس از نیمه دوم سال ۹۹ به ثبات می‌رسد.
رحمتی در پاسخ به سوالی مبنی به اینکه با توجه به رشد پرشتاب این روزهای بازار سرمایه امکان اصلاح شاخص بورس وجو دارد یا خیر، افزود: احتمال اصلاح برای بازار سرمایه همیشه وجود دارد، اما به شکل کوتاه‌مدت است و به نظر نمی‌رسد که تا پایان اسفند شاهد اصلاح چشمگیری در بازار باشیم. به گفته این کارشناس بازار سرمایه، ممکن است شاخص بورس از لحاظ زمانی درجا بزند، اما از نظر قیمتی اصلاحی نخواهیم داشت. رحمتی گفت: ایجاد رکود در این بازار متاثر از کنترل انتظارات تورمی است، تا زمان کنترل انتظارات تورمی بازار به رشد خود ادامه می‌دهد، اما پیش‌بینی می‌شود از نیمه دوم سال ۹۹ شاهد وجود آرامش از نظر تورمی باشیم. وی اضافه کرد: رشد روزهای گذشته بازار سرمایه ناشی از ماهیت اقتصاد واقعی نبوده، بلکه به دلیل فضای تورمی بود که در کشور حاکم است.

بورس هنوز جای رشد دارد
همچنین محسن نظری از دیگر کارشناسان بورس دراین باره در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه یکی از عوامل موثر بر رشد بازار سرمایه با وجود قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF، رشد نرخ دلار است اظهار کرد: بازار ارز درحالی مدتی است روند صعودی به خود گرفته و زمینه رشد سهام شرکت‌های بورسی رافراهم کرده که با ورود ایران به لیست سیاه این کارگروه، به دلیل سخت شدن نقل و انتقالات پول و معاملات ارزی، این موضوع تاثیرش را بر بازار ارز گذاشت و زمینه رشد بیشتر قیمت‌ها را دراین بازار فراهم کرد.
او رشد نرخ ارز را از عوامل موثر بر رشد شاخص بورس در مدت اخیر دانست و در عین حال به وجود حجم بالای نقدینگی در کشور اشاره کرد و افزود: از دیگر فاکتورهای موثر و مهم بر رشد بازار، وجود حجم بالایی از نقدینگی است که در کشور وجود دارد و درحال‌حاضر بازار سرمایه را نشانه گرفته است. به گفته وی، به وجود آمدن انتظارات تورمی سبب شده تا پول‌های سرگردان به دلیل ریسک بالا و بازدهی پایینتری که سایر بازارها همچون خودرو، مسکن، ارز و... دارند به سمت بورس روانه شود و این بازار را با جذابیت بیشتری روبه‌رو کند.
وی با تاکید براینکه براساس پیش‌بینی‌ها، انتظار این است که بورس فعلا به رشد خودش ادامه دهد و جایگاه بالاتری برسد، گفت: از آنجایی که رشد نرخ دلار بر وضعیت شرکت‌های بورسی تاثیرگذار است، بنابراین تا زمانی که نرخ دلار رشد کند، شاهد رشد بازار سرمایه خواهیم بود. به گفته این کارشناس، بورس توانسته بیش از هر زمان دیگری نقدینگی‌های سرگردان در کشور را به سمت خودش جذب کند و این موضوعی است که می‌تواند بازهم زمینه رشد بازار سرمایه را فراهم کند.


تازه واردها از صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنند
محمد ماهیدشتی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش ورود افراد غیرحرفه‌ای به بازار بورس، به چنین افرادی توصیه کرد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنند و دراین باره گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد ورود افراد جدید به بازار بورس وجود دارد پایین بودن سواد مالی و تجربه فعالیت آنها در بازارهای اقتصادی است. وی عنوان کرد: بیش از ۹۰ درصد افرادی که تازه وارد بازار بورس شده‌اند تجربه قبلی فعالیت در بازار سهام را ندارند که در این زمینه نیازمند آموزش‌های بیشتر به ویژه از دوران مدرسه هستیم. وی معتقد است، چنین ورودی به بازار بورس اگرچه ممکن است گاهی با آزمون و خطا و کسب تجربه ادامه پیدا کند، اما اصول علمی و تجربه نشان می‌دهد بیشتر افرادی که بدون داشتن سواد مالی وارد بازار بورس می‌شوند، حضورشان در بازار کوتاه‌مدت خواهد بود و گاهی شکست می‌خورند. این کارشناس بازار سرمایه مهم‌ترین پیامد ورود افراد غیرمجرب به بازار بورس را شکست مالی خود آنها برشمرد و یادآوری کرد: در تمام دنیا به این شکل است که زیان عوام در بازار سرمایه به بازدهی بازار منجر خواهد شد. ماهیدشتی پیامد دیگر حضور افراد غیرحرفه‌ای در بازار بورس را مربوط به اقتصاد کشور دانست و گفت: وجود عوام در بازار سهام باعث می‌شود شرکت‌ها در قیمت‌گذاری دچار اشتباه شوند و گاه نرخ گذاری‌ها حباب گونه و غیرواقعی باشد. با این روند دیگر شاخص بورس نمی‌تواند نشانگر سایر شاخص‌های اقتصادی باشد و ما را دچار خطا خواهد کرد. این کارشناس بازار بورس اضافه کرد: افراد باتجربه بازار بورس می‌دانند که بازدهی بازار دائمی نیست و همیشه امکان سقوط شاخص وجود دارد.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه هرچه به سمت جلو برویم حضور افراد غیرحرفه‌ای در بازار بورس بیشتر و میزان غیرحرفه‌ای بودن آنها نیز بیشتر می‌شود، یادآور شد: شد بهتر است این افراد بیشتر به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری بروند. وی با اشاره به مزیت‌هایی که حضور در صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارد، تاکید کرد: بازدهی این صندوق‌ها نه تنها از بانک‌ها، بلکه گاهی از بیشتر شرکت‌های بورس نیز بیشتر است.
وی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون بازار بورس در اوج قیمت‌ها قرار دارد، افزود: بررسی سال‌های گذشته نشان می‌دهد طی ۲۰ سال اخیر سه بار سقوط عظیم شاخص بورس در ایران را شاهد بوده‌ایم که احتمال ریزش قابل توجه آن دوباره وجود دارد. ماهیدشتی با بیان اینکه در چنین شرایطی ورود افراد تازه وارد به بازار بورس با این قیمت‌های بالا منطقی نیست، عنوان کرد: ورود به بورس زمانی که قیمت‌ها بالا باشد، مناسب نیست.


چاپ