وضعیت صنعت بیمه ایران پس از خروج امریکا از برجام از زبان رئیس کل بیمه مرکزی

صدور هیچ بیمه نامه‌ای روی زمین نماند

پوشش ریسک‌های بزرگ از سوی بیمه‌های داخلی، افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور، تلاش برای رشد کمتر از تورم حق بیمه شخص ثالث برای سال آینده معاف شدن بیمه درمان و زندگی از پرداخت مالیات،

میزان پرداختی‌های صنعت بیمه در سیل و حوادث آبان ماه، مقابله با نرخ شکنی بیمه‌ها و... از جمله مباحث مهمی بود که رئیس کل بیمه مرکزی روز گذشته در یک نشست خبری که به مناسب فرارسیدن ایام دهه فجر برگزار شد، به آن اشاره کرد.
به گزارش صمت، غلامرضا سلیمانی، در نشست خبری خود با خبرنگاران با بیان اینکه یکی از عوامل مهم در رشد ناکافی ضریب نفوذ بیمه در کشور، نهادینه نشدن فرهنگ بیمه‌ای در سطح کشور است افزود: اگر چه ما در این زمینه اقداماتی را در دستور کار قرار داده و تلاش کرده‌ایم که از مدارس این کار را شروع کنیم، اما فرهنگ‌سازی بیمه کارگسترده‌تری می‌خواهد و باید توسعه یابد.
وی با بیان اینکه با این وجود ما نسبت به ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی که میزان ضریب نفوذ بیمه حدود ۳.۰درصد بود، رشد خوبی را در سال‌های اخیر داشته‌ایم افزود: درحال‌حاضر میزان ضریب نفوذ بیمه در کشور عدد ۲.۸ درصد را نشان می‌دهد.

مدیریت ریسک‌های موجود در کشور
وی با بیان اینکه بعد از خروج امریکا از برجام، نخستین شرکت‌هایی که از ایران خارج شدند و همکاریشان را با ما قطع کردند، شرکت‌های بیمه اتکایی بودند که دیگر قراردادشان را با ما تمدید نکردند افزود: دراین راستا مکانیسمی ایجاد کردیم تا ریسک‌های موجود در کشور از سوی بیمه‌های داخلی که درحال‌حاضر به یک بلوغی در کشور رسیده‌اند، مدیریت شود.
او با تاکید براینکه درحال‌حاضر تمامی بیمه‌نامه‌های کشور از سوی کنسرسیوم‌های ایجاد شده از سوی مجموعه شرکت‌های بیمه در سال‌های ۹۷ و ۹۸، زیر پوشش قرار گرفته است یادآورشد: بخشی از موضوع اتکایی را کنسرسیوم‌های ایجاد شده برعهده گرفتند و بخش اتکایی هر بیمه‌نامه، قبل از بیمه مرکزی برای کنسرسیوم ارسال می‌شود. رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد که با وجود تحریم و خروج بیمه‌های اتکایی خارجی از ایران، با حمایت‌های بیمه مرکزی، بیمه‌های اتکایی داخلی و صندوق ویژه تحریم، هیچ بیمه نامه‌ای روی زمین نمانده است.

امیدواریم نرخ حق بیمه مطابق با تورم رشد نکند
رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه به تاثیر افزایش نرخ تورم بر صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: عمده تاثیری که بالا رفتن نرخ تورم بر صنعت بیمه دارد، رشد نرخ حق بیمه شخص ثالث است که آنهم به دلیل افزایش نرخ دیه است که هر سال اتفاق می‌افتد.
او با بیان اینکه هرسال با بازنگری که بر نرخ دیه انجام می‌شود، این موضوع تحت تاثیر تورم با رشد مواجه می‌شود که این موضوع تاثیرش را بر نرخ حق بیمه شخص ثالث می‌گذارد گفت: این شرایط سبب شده تا شاهد افزایش اثرات تورمی در صنعت بیمه باشیم که البته امیدواریم همانند سال گذشته، میزان افزایش نرخ حق بیمه شخص ثالث برای سال ۹۹ از تورم کمتر باشد.

بیمه درمان و زندگی، معاف از مالیات
سلیمانی درباره سرنوشت اخذ مالیات ارزش‌افزوده در مجلس درباره رشته‌های بیمه‌ای اعلام کرد: خوشبختانه با تلاشی که انجام شد، رشته‌های درمان و عمر و زندگی از مالیات ارزش‌افزوده معاف شدند.
وی ادامه داد: هرچند پیشنهاد دولت معافیت مالیاتی در همه زمینه‌ها بود اما از آنجا که برای سال آینده ۱۷۵ هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی برای دولت پیش‌بینی شده، از این رو در بیمه‌های غیر زندگی و درمان که مهم‌ترین آن رشته شخص ثالث است، نتوانستیم موافقت لازم را برای معافیت مالیاتی دریافت کنیم که البته این موضوع را همچنان پیگیری خواهیم کرد.

قانون، مانع افشای فیش حقوقی مدیران
رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه این نشست با تشریح وضعیت صنعت بیمه درباره افشای حقوق و مزایایی مدیران شرکت‌های بیمه‌ای افزود: پرداخت حقوق و مزایا در شرکت‌های دولتی تابع قوانین است و بر آنها نظارت می‌کنیم. اما شرکت‌های بیمه‌ای خصوصی تابع قوانین خود بوده و حقوق و مزایای آنها بر اساس توافق سهامداران و مدیران تعیین می‌شود.
 وی با بیان اینکه ما در مقام نهاد ناظر، حق ورود به این موضوع را نداریم و قانون به ما اجازه نداده است ادامه داد: با سازمان بورس درباره انتشار حقوق و مزایای شرکت‌های بیمه‌ای خصوصی و بورسی مذاکراتی داشتیم اما بر اساس قانون، هیچ دستوری وجود ندارد که شرکت‌های خصوصی را ملزم به افشای حقوق مدیران خود کند، بلکه آنها مختار هستند.

پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت سیل
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به پرداختی‌های صنعت بیمه در وقوع سیل اخیر و ابتدای سال اشاره کرد و افزود: در اواخر سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ درحالی ما در بخش‌هایی از شمال کشور، استان‌های خوزستان و لرستان شاهد وقوع سیل بودیم که وضعیت این استان‌ها از نظر بیمه‌ای از سیل اخیری که در چابهار اتفاق افتاد بهتر بود.
 او با بیان اینکه تعداد کمی از واحدهای مسکونی در استان سیستان و بلوچستان در منطقه چابهار زیر پوشش بیمه بودند که همین موضوع سبب شد میزان پرداختی‌های ما دراین منطقه بسیار کمتر از سایر استان‌های خسارت دیده بر اثر سیل باشد افزود: در صنعت بیمه باید ابتدا، واحدهای مسکونی بیمه شوند تا امکان پرداخت خسارت به آنها وجود داشته باشد که براین اساس چون در سیل اوایل امسال، بسیاری از واحدهای مسکونی آسیب دیده زیر پوشش بیمه قرار داشتند، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت پرداخت شد.
 به گفته او اما در سیل اخیر در چابهار از آنجایی که شمار واحدهای بیمه شده اندک بود، برآورد شده است که ۱۶ میلیارد ریال خسارت پرداخت شود.

۲۰ میلیارد تومان بابت حوادث آبان پرداخت شد
رئیس کل بیمه مرکزی همچنین با بیان اینکه پرداخت خسارت حوادث آبان ماه همچنان در حال ارزیابی است، از پرداخت ۲۰ میلیارد تومان خسارت قطعی شده خبر داد و گفت: تقریبا بیشتر واحدهای تجاری و صنعتی دارای بیمه آتش‌سوزی هستند که دراین بین برخی از آنها از جمله بانک‌ها، علاوه بر بیمه آتش سوزی دارای بیمه آشوب و بلوا هم هستند. رئیس شورای‌عالی بیمه گفت: شرکت‌های بیمه خودشان به بانک‌ها نامه ارسال کردند که ارزیابی خسارت و تعداد واحدهای آسیب دیده آبان ماه را اعلام کنند که برخی بانک‌ها این رقم را اعلام و برخی هنوز در حال ارزیابی هستند. رئیس کل بیمه مرکزی درباره پرداخت خسارت اغتشاشات آبان امسال گفت: هنوز درباره خسارات اغتشاشات به جمع بندی نرسیده و همه بانک‌ها گزارش خود را ارائه نکرده‌اند، اما تاکنون حدود ۲۰ میلیارد تومان از سوی صنعت بیمه، خسارت پرداخت شده است. سلیمانی همچنین درباره آخرین وضعیت پرداخت خسارت هواپیمای اوکراینی اعلام کرد که هنوز اطلاعات مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی کامل نیست و مذاکرات بین دولت‌های ایران و اوکراین در جریان است. وی با بیان اینکه مذاکرات درباره خسارت در جریان است، اظهار کرد: شرکت‌های بیمه ایرانی درگیر این موضوع نیستند ولی بیمه مرکزی اعلام کرده اگر بحثی درباره مباحث بیمه‌ای در این خصوص وجود داشته باشد، آمادگی ارائه مشاوره را داریم.

مقابله با نرخ شکنی بیمه ها
رئیس کل بیمه مرکزی درباره نرخ شکنی شرکت‌های بیمه‌ای گفت: در بیمه شخص ثالث به دلیل اینکه نرخ‌ها طبق قانون است، امکان نرخ شکنی وجود ندارد. اما در بخش بیمه درمان، آیین نامه جدیدی تدوین شده است که امیدواریم تا پایان امسال ابلاغ شود که بر اساس آن جلوی نرخ شکنی گرفته خواهد شد. وی درباره ابزارهای در اختیار برای مقابله با نرخ شکنی بیمه‌ها گفت: ابزارهای نظارتی برای مقابله با آن در اختیار داریم که از جمله آنها بیمه اتکایی است.
بنابراین اگر مشاهده کنیم تعرفه‌های اعلام شده واقعی نیست، آن را بیمه اتکایی نمی‌کنیم که این موضوع باعث می‌شود ریسک خسارت بر عهده شرکت بیمه قرار گیرد. به گفته سلیمانی، لازم است تا مشخص شود که نحوه محاسبه نرخ‌های اعلام شده چگونه بوده و چنانچه مشخص شود که غلط است باید اصلاح شود. رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی گفت: شورای نگهبان ایرادی به این مصوبه وارد کرده بود که آن را اصلاح و به مجلس فرستاده‌ایم.
 وی اضافه کرد: باوجود اینکه انتخابات مجلس به زودی برگزار می‌شود و پس از آن بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در دستورکار است، تلاش می‌کنیم تا پیش از پایان امسال تاسیس صندوق مزبور به تصویب برسد.


چاپ