حرکت به سمت بانکداری کارآمد

در سال‌های گذشته به دلیل برخی موانع و مشکلات موجود در حوزه بانکی کشور، این بخش نتوانسته در ایفای تعهداتش، خیلی خوب عمل کند که این امر اصلاح قوانین و ساختار نظام بانکی را ضروری می‌کند.

بانک‌ها برای اینکه فعالیت بهتری در اقتصاد داشته باشند، باید بتوانند بر مشکلات‌شان فائق آیند و این نیاز به اصلاح ساختاری در نظام بانکی دارد. دراین راستا ضروری است که برخی قوانین ناکارآمد در حوزه بانکی تغییر کند تا فعالیت بانک‌ها قانونمندتر و نظام‌مند شود، تا دیگر شرایط برای دور زدن قوانین از سوی بانک‌ها فراهم نباشد. در مسیر این اصلاحات باید یک اراده محکم و قوی وجود داشته باشد و شرایط به گونه‌ای پیش برود که بانکداری کارآمد در کشور توسعه یابد.
بی تردید اگر اصلاحات به شکل درست در تمامی بخش‌های نظام بانکی اعمال شود، می‌تواند گامی در جهت بهبود وضعیت بانک‌ها باشد و بخش اقتصادی را منتفع کند.دراین راستا لازم است هرچه زودتر سیاست‌های پولی مورد اصلاح و بازنگری قرار گیرد و نظام تصمیم‌گیری نیز متحول شود.
بی تردید نظام بانکی ما به دلایل مختلفی در سال‌های گذشته شاهد مشکلات و معضلات زیادی بوده که این مهم تاثیرش را بر حوزه اقتصادی کشور گذاشته است. از بخش ساختاری و مالی بانک‌ها گرفته تا بحث نیروی انسانی و بهره‌وری پایین و... مشکلات و کمبودهایی هستند که در نظام بانکی کشور احساس می‌شوند و باید هرچه سریع‌تر رفع شوند.
باید قبول کرد که اگر بانک‌ها دچار مشکل باشند و نتوانند کارکرد درستی داشته باشند، نخواهند توانست نقش‌شان را به عنوان واسطه‌گران مالی در اقتصاد خوب ایفا کنند و اگر این اصلاحات هرچه زوتر انجام نشود، می‌تواند ایجاد بحران کند.
عبدالرضا امیرتاش ـ‌کارشناس بانک


چاپ