وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست خبری عنوان کرد

رشد ۵۰ درصدی جذب سرمایه‌گذاری خارجی

وزیر امور اقتصادی و دارایی روز گذشته همراه با معاونان خود به مناسبت دهه فجر در جمع خبرنگاران در سالن جهاد اقتصادی وزارت اقتصاد حاضر شده و به گزارش عملکرد اقتصاد در امسال پرداخت.

به گزارش ایبنا، فرهاد دژپسند در این نشست، با بیان اینکه اوایل انقلاب، بحثی که وجود داشت انقطاع بودجه از منابع حاصل از نفت خام به عنوان یک خواسته بزرگ و دست نیافتنی بود افزود: بودجه دولت عمدتا به منابع حاصل از نفت متکی بود که در همان زمان دولت سعی کرد صادرات نفت خام را کاهش دهد، اما متاسفانه با شروع جنگ تحمیلی این فرصت طلایی برای تحقق این هدف مهم دچار خدشه شد.
وی افزود: جنگ تحمیلی طولانی و گسترده بود و همین شرایط، دستیابی به این امکان یعنی رهایی بودجه از نفت را با مشکل مواجه کرد و این وضعیت تا پایان جنگ نیز ادامه پیدا کرد.

سالم‌ترین منبع رهایی بودجه از نفت
دژپسند ادامه داد: برای رهایی بودجه از نفت باید به دنبال منبع جایگزین باشیم که سالم‌ترین منبع، درآمدهای مالیاتی و مالیات مستقیم است که خوشبختانه در این چند سال توجه ویژه‌ای برای تجهیز منابع مالی و اداری سازمان امور مالیاتی شده که امروز درآمدهای مالیاتی بخش قابل توجهی از کاهش درآمدهای نفتی را جبران کرده است.
وی افزود: شاید بگویند که فشار باعث توجه به افزایش درآمد مالیاتی شده است که موضوع مهمی نیست؛ زیرا امروز برای تامین بودجه هیچ استقراضی از نظام بانکی نشده است و درآمدهای مالیاتی به مرحله‌ای رسیده که می‌توانیم بگوییم که بخشی از نیازهای دولت را تأمین می‌کند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه عرضه اوراق و استفاده از بازار بدهی به عنوان یکی دیگر از روش‌های تأمین مالی است که توجه بیشتری به آن شد افزود: تا امروز برای بازپرداخت اوراق حتی یک ساعت هم تأخیر نداشتیم و از این رو می‌توان گفت اعتبار اسناد خزانه و اوراق دولتی خوش درخشید.
وی با بیان اینکه افزایش صادرات غیرنفتی از دیگر برنامه‌هایی بود که در دستور کار قرار دادیم، گفت: اگر چه دشمن در مقام انسداد این شیوه تأمین مالی برآمد، اما در ۱۰ ماهه امسال نسبت به ۱۰ ماهه سال ۹۷، فقط ۳ درصد کاهش صادرات غیر نفتی از لحاظ ارزشی داشتیم، درحالی که از لحاظ وزنی ۲۷ درصد رشد را تجربه کردیم. دژپسند تاکید کرد: اصلاح ارزش پایه صادراتی موجب کاهش ارزش صادرات شد آن هم برای اینکه صادرکنندگان کمتر در معرض فشار قرار گیرند. به طور متوسط گمرک ۳۰ درصد ارزش پایه را کاهش داد و در واقع به رقم این عدد، فقط کاهش ۳ درصدی در صادرات داشتیم. در واقع اگر عملیات را همگن کنیم باید رشد مثبت ۷ درصدی را برای صادرات لحاظ کنیم.

واگذاری دارایی‌ها در دستورکار
دژپسند با بیان اینکه راهکار دیگر، سرمایه‌گذاری خارجی است که باید از راه‌های مختلف آن را به اقتصاد ایران تزریق کنیم افزود: آخرین آمار سرمایه‌گذاری خارجی ثبت شده نشان می‌دهد ۵۰ درصد (۴.۵ میلیارد دلار) سرمایه‌گذاری خارجی نسبت به سال گذشته در ایران رشد داشته است.
وی همچنین با بیان اینکه بانک‌ها با تمایل خود متولی املاک تملیکی شده‌اند، گفت: این تملک‌ها باعث منجمد شدن سرمایه و مانع انجام کارهای تخصصی بانکی شده است، اما در عین حال بانک‌ها سال گذشته ۷۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند که پیش‌بینی می‌شود امسال این رقم به ۸۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: ۵۲ درصد از تسهیلات بانک‌ها برای تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی اختصاص پیدا کرده است. همچنین اولویت با سرمایه‌گذاری‌هایی است که با میزان کمی تسهیلات به اشتغالزایی بالایی می‌رسند.
دژپسند همچنین با بیان اینکه برنامه واگذاری دارایی‌های بانک‌ها را در دستورکار قرار دادیم، افزود: در عین حال همزمان به موضوع مولدسازی دارایی‌های بانکی توجه کردیم که امروز نیز طی امضا تفاهمنامه مولدسازی دارایی‌ها بین بانک سپه و مسکن، ۸ هزار میلیارد تومان به این مهم اختصاص یافت و قرار شد با رونق ساخت‌وساز سایر زنجیره‌های اقتصادی نیز به حرکت درآید. وی همچنین گفت: بحث دیجیتالی کردن ۱۳ بانک و اعمال حاکمیت شرکتی بر بانک‌ها نیز دنبال می‌شود.


افزایش سهم بازار سرمایه در اقتصاد
دژپسند در ادامه با تاکید براینکه دیر یا زود باید از بانک محور بودن اقتصاد خارج شویم و سهم بازار سرمایه را افزایش دهیم افزود: گردش نقدینگی در بورس باعث شده تا نقدینگی به طور مناسب در اقتصاد به گردش بیفتد و افزایش عمق بازار سرمایه به جذب منابع کمک کرده است.
وی اعلام کرد: ضمن دخالت نداشتن در بورس، بازار سرمایه به خوبی مدیریت شد که بهترین نمونه آن بعد از شهادت سردار سلیمانی بود که ریزش بورس با تلاش مستمر مدیران بورس کنترل شد. وزیر اقتصاد گفت: شرکت‌های زیادی در مسیر پذیرش در بورس هستند و هیات پذیرش در هفته ۲ جلسه برگزار می‌کند تا ورود شرکت‌ها تسهیل شود. البته ورود شرکت‌ها به بورس ملاحظاتی دارد که باید رعایت شود.
دژپسند تصریح کرد: خصوصی‌سازی باید شفاف و بدون دغدغه انجام شود و بازار سرمایه بهترین فضا را برای واگذاری‌ها مهیا کرده است. ما در بورس دنبال این هستیم که بخش خصوصی فعال‌تر شود.
وزیر اقتصاد افزود: روش‌هایی تهیه کردیم که با تصویب لایحه بودجه مقیاس مردمی کردن واگذاری‌ها برای مردم عمیق‌تر و تامین مالی دولت صحیح و هدفمند شود. دژپسند گفت: مولدسازی دارایی‌های دولت فراتر از فروش و واگذاری‌هاست و آیین‌نامه‌های تکمیلی در حال تصویب است. همه دارایی‌های دولت نمی‌تواند وارد فرآیند مولدسازی شود. وی گفت: اقتصاد فقط مشکل تامین مالی نیست و انضباط مالی هم باید در آن مورد توجه قرار گیرد.

فسادزدایی اهمیت دارد
دژپسند با بیان اینکه فسادزدایی بسیار اهمیت دارد و دراین راستا به شدت به دنبال مهار این موضوع هستیم و سامانه‌ای هم دراین راستا در دست طراحی داریم یادآورشد: احساس فساد با ادراک فساد با یکدیگر متفاوت است و توجه به این موضوع بسیار حایز اهمیت است. به گفته او راه‌حل فساد فقط بگیر و ببند نیست، محیط باید شیشه‌ای شود و اقتصاد دیجیتال و هوشمند به شیشه‌ای شدن کمک می‌کند. دژپسند گفت: بانک ها، بورس، گمرک، سازمان مالیاتی و... به شدت به دنبال اقتصاد دیجیتال هستند تا به شفاف شدن بیشتر منجر شود. براساس برنامه‌های تعیین شده در پایان سال ۹۹ بورس هوشمند ایران در منطقه منا به یک الگو تبدیل می‌شود. دژپسند درباره وضعیت آمار نرخ بیکاری نیز گفت: آمارها نشان می‌دهد نرخ بیکاری در کشور متعادل شده و در برخی از استان‌ها حتی کاهش زیادی داشته است به طوری که در خراسان رضوی نرخ بیکاری به حدود ۶ درصد رسیده و نرخ بیکاری روستایی به نرخ بسیار پایینی رسیده که یک پیام معنادار را نشان می‌دهد.


چاپ