دلار به کف کانال ۱۳ هزار تومان رسید

بازار ارز در انتظار افت بیشتر قیمت

بازار ارز پس از جهش نسبی نرخ در هفته‌های گذشته، درحالی پس از کاهش تنش‌ها در منطقه، روندی کاهشی به خود گرفت که این روزها ثبات نسبی نرخ را تجربه می‌کند و تغییرات قیمتی در این بازار در محدوده بسیار کم اتفاق می‌افتد.

نرخ دلار درحالی در هفته‌های گذشته به بالای ۱۴ هزارتومان رسیده بود که اواخر هفته گذشته ریزش نرخ را تجربه کرد و در نهایت وارد کانال ۱۳ هزارتومان شد.آنطور که شواهد بازار نشان می‌دهد، هر دلار امریکا در صرافی‌های بانکی روز گذشته به کف کانال ۱۳ هزار تومان رسید و همین امر سبب شد نرخ خرید دلار از مردم تغییر کانال داده و به ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان برسد. هر چند این نرخ درنهایت با نوساناتی همراه شد.
اگرچه پیش‌بینی‌ها این بود که بازار ارز در مدت گذشته تحت‌تاثیر اتفاقات روی داده در صحنه خارجی با افزایش قابل توجه روبه‌رو شود، اما این بازار مقاومت نسبتا خوبی در مقابل حوادث نشان داد و می‌توان گفت کمترین تاثیر را از اتفاقات اخیر پذیرفت.
رئیس کل بانک مرکزی در تازه‌ترین اظهاراتش تاکید کرده است، نرخ‌ها در بازار واقعی نیست و به سمت ارزش ذاتی آن تعدیل می‌شود. عبدالناصر همتی وعده داده که نرخ‌ها بازهم کاهش یابد و یادآورشده که باکنترل قدرت ریال و تأمین ارز، اجازه نوسان و افزایش نرخ ارز در بازار را نخواهیم داد. به گفته همتی، مردم بدانند که وضعیت خوبی داریم و حتی نسبت به قبل بهتر شده و راه‌هایی برای فروش نفت و تأمین ارز نیز یافته‌ایم و امریکا متحدانش هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند.
وی تاکید کرد: ثبات و نرخ رشد اقتصادی برای ما اهمیت زیادی دارد و با توجه به اینکه ما قدرت، امکانات و همکاران خوبی مثل صرافان را داریم، مشکلی ایجاد نخواهد شد. صرافان باید توجه داشته باشند که فروش بلند مدت ارز نداشته باشند زیرا ریسک دارد و ممکن است دارایی افراد مورد خطر قرار بگیرد.
به هرحال بانک مرکزی درحالی تاکید کرده است که اجازه افزایش نرخ ارز در بازار را نخواهیم داد که کارشناسان تاکید دارند با بکارگیری برخی مکانیسم‌های پولی و ارزی، بانک مرکزی می‌تواند دراین زمینه موفق باشد و ثبات بازار ارز در میان‌مدت و بلندمدت را تامین کند.

ثبات بازار از مسیر کنترل نقدینگی
سید حسین سلیمی کارشناس و صاحب‌نظر حوزه اقتصادی دراین باره در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه در پی اقدام تروریستی امریکا در عراق و ملتهب شدن فضای خاورمیانه، این شرایط باعث شد تا بازارهای جهانی دچار تغییرات شدید نرخ شوند و بازار داخلی ارز و سکه هم متاثر از این شرایط روند صعودی طی کند گفت: این شرایط درحالی بر بازارهای داخلی و خارجی حاکم بود که با کاهش تنش‌ها و کم شدن هیجانات بازارها، قیمت‌ها در بازار ارز و سکه نیز روند نزولی به خود گرفت و یک آرامش نسبی را به‌دست آورد.
 او با اشاره به وضعیت بازار ارز در هفته‌های گذشته افزود: بازار ارز که مدتی بود با ثبات نرخ همراه شده بود، اما در پی تنش‌های اخیر در منطقه، بار دیگر دچار التهاب شد و رشد نرخ را تجربه کرد وحتی برای مدت کوتاهی به بالای ۱۴ هزارتومان رسید که البته با کاهش تنش‌ها، این نرخ هم تعدیل شد.
وی با بیان اینکه درحال‌حاضر نرخ ارز از بالای ۱۴هزارتومان به کانال ۱۳ هزارتومان ریزش کرده است که با توجه به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی مبنی براینکه اجازه رشد نرخ ارز در بازار را نخواهیم داد، انتظار می‌رود بازهم شاهد افت قیمت‌ها در روزهای آینده باشیم افزود: با توجه به اقدامات بانک مرکزی در حوزه ارز از یک سو و فعالیت در بازار بهره و عملیاتی کردن سیاست عملیات بازار باز از سوی دیگر، می‌توان امیدوار بود که نرخ ارز نیز به یک ثبات نسبی دست پیدا کند و به یک نرخ منطقی‌تری برسد.
او با بیان اینکه سیاستی که بانک مرکزی در دستور کار قرار داده می‌تواند از طریق کنترل نرخ بهره، گام مثبتی در جهت مدیریت نقدینگی و مهار نرخ تورم بردارد و ازاین بابت ورود نقدینگی به سمت بازارهای غیر مولد از جمله بازار ارز را کاهش دهد.
به گفته این کارشناس، انتظار می‌رود با اقدامات کنترلی بانک مرکزی، در حوزه نرخ بهره، نقدینگی و تورم، نوسان‌ها در بازار ارز هم کمتر شود و درنهایت نرخ ارز در یک محدوده منطقی و مناسب قرار گیرد. ضمن اینکه درحال‌حاضر موقعیت مناسبی است که بازار سرمایه با حمایت هرچه بیشتر، سرمایه‌های بیشتری را جذب کند چون در نهایت به نفع کل اقتصاد خواهد بود.
سلیمی تاکید کرد: بی‌تردید بازارها در سایه آرامش و با اقدامات بانک مرکزی می‌توانند ثبات نسبی را تجربه کنند، هرچند که قبول داریم تحریم‌ها اثر منفی خودش را بر بازارها می‌گذارد و این بخش‌ها را دچار نوسان می‌کند.
به گفته وی، باید بپذیریم که اقتصاد ما در شرایط تحریم است و اعمال محدودیت‌های جدید نیز می‌تواند بر در حوزه صادرات و درآمدهای ارزی کشور اثر بگذارد و نوسان هایی را هم ازاین بابت ایجاد کند. این موضوعی نیست که قابل انکار باشد اما به هرحال در همین شرایط هم می‌توان با کنترل و مدیریت درست، اثرات منفی تحریم را تاحدی خنثی کرد و این زمینه را به وجود آورد که اقتصاد ایران با کمترین آسیب بتواند از این مرحله سخت عبور کند.

مدیریت بانک مرکزی اثرگذار بود
امیرصادقی از کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه ارزی نیز دراین‌باره در گفت‌وگو با صمت با تاکید براینکه بازار ارز چند روزی است به ثبات رسیده و از جهش‌های شدید قیمتی که به اقتضای شرایط، در هفته‌های گذشته شاهد آن بودیم، دیگر خبری نیست افزود: شرایط هفته‌های گذشته و تنش‌های به وجود آمده در منطقه خاورمیانه باعث شد قیمت‌ها هم در بازارهای جهانی و هم داخلی تحت‌تاثیر این وضعیت، دچار التهاب شده و جهش‌های قیمتی را تجربه کنند که با کاهش این تنش‌ها و برقراری آرامش نسبی در منطقه، قیمت‌ها هم به ثبات نسبی رسید.
او با اشاره به اینکه بازار ارز از جمله بازارهایی بود که در مدت گذشته با جهش شدید قیمتی روبه‌رو شده بود که با کاهش تنش‌ها از یک سو و اقدامات کنترلی بانک مرکزی از سوی دیگر، توانست روند کاهشی را طی کند و در نهایت به یک ثبات نسبی برسد افزود: درحال‌حاضر روال خرید و فروش‌ها در بازار عادی است و تقاضای کاذبی وجود ندارد و به نظر می‌رسد که بانک مرکزی با ورود به موقع به این بازار توانسته این بازار را کنترل کند.
وی با اشاره به اینکه اگر هدف این است نوسان‌ها برای مدت طولانی‌تری از بین برود و یک ثبات نسبی در بازار حاکم شود، بانک مرکزی باید برخی از محدودیت‌های موجود در بازار را از میان بردارد و پاسخ بهتری به متقاضیان خرید ارز بدهد افزود: محدودیتی که بانک مرکزی برای خرید ارز ایجاد کرده و به متقاضیان ارز اجازه خرید بیشتر از ۲هزار دلار را به شکل قانونی نمی‌دهد سبب شده تا این افراد باقی نیاز ارزیشان را از سطح بازار و از سوی دلالان و واسطه‌ها تامین کنند که همین موضوع به افزایش نرخ ارز و نابسامانی این بازار دامن می‌زند.
به گفته صادقی درحال‌حاضر افراد کمی هستند که نیاز ارزیشان را از سوی صرافی‌ها تامین کنند و همین امر بار تقاضا را به سمت بازار آزاد کشانده است تصریح کرد: برای بازگرداندن آرامش به بازار و پایین آوردن نرخ‌ها، بانک مرکزی باید شرایطی را به وجود آورد که سقف خرید ارز برای متقاضیان افزایش یابد. این کارشناس براین باوراست که بانک مرکزی در کنار سیاست‌های کنترلی و ورود به موقع به بازار ارز، می‌تواند فضای دلالی و واسطه‌گری را کاهش دهد و با کمک صرافی‌ها پاسخ بهتری به نیاز ارزی متقاضیان واقعی دهد و این موضوعی است که در نهایت می‌تواند باعث ایجاد آرامش بازار ارز شود. به گفته وی، اما به هرحال در این مدت نمی‌توان اقدامات مثبت بانک مرکزی در بازار ارز را انکار کرد و بدون تردید اگر اقدامات و مدیریت بانک مرکزی نبود، شاید بازار ارز نوسان‌های شدیدتری را تجربه می‌کرد؛ بنابراین انتظار این است که بانک مرکزی همچنان با اقدامات کنترلی در بازار ارز حضور یابد و با تصمیم‌گیری‌های به موقع جلوی رشد قیمت‌ها را بگیرد.
 صادقی معتقد است که بازار ارز بازهم جای کاهش بیشتر قیمت‌ها را دارد و می‌تواند در محدوده‌های پایین‌تر قیمتی بایستد.

شیوه‌های فعالیت بانک سینا روان‌تر می‌شود
هم‌اندیشی دو روزه مدیران ستادی و مناطق بانک سینا با حضور مدیرعامل، قائم مقام، اعضای هیات مدیره و هیات عامل با هدف بررسی عملکرد ماه‌های گذشته و تبیین سیاست‌های پایان سال برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بانک سینا، ایمانی مدیرعامل بانک سینا در این همایش با بیان اینکه بانک سینا در چارچوب نظام بانکی کشور به عنوان بانکی بدون حاشیه و خوشنام شناخته می‌شود، اظهارکرد: رویکرد این بانک تا پایان سال، حفظ و تداوم سیاست‌ها و فعالیت‌های موجود با تاکید بر روان‌سازی امور، تقویت شیوه‌های کارکردی و کنترل و نظارت بر فرآیندها برای دستیابی به جایگاهی مطلوب‌تر و شایسته‌تر است.
وی افزود: در کنار این رویکرد، آنچه در شرایط فعلی مهم است تا سیاست‌گذاری‌ها بر آن اساس انجام‌شود، تلاش برای تدوین برنامه راهبردی ۵ ساله و چشم‌انداز ۱۰ ساله بانک است تا به‌عنوان چراغ راهی در مسیر ارائه خدمات کارآمد، مدون و باکیفیت و ایجاد ارزش‌افزوده بالا با استفاده از نوآوری برای مشتریان مورد استفاده قرار گیرد.
مدیرعامل بانک سینا با بیان آنکه برای تحقق سیاست‌ها به ویژه با توجه به ماه‌های پایانی سال با چالش‌هایی روبه رو هستیم، خاطرنشان کرد: برخی چالش‌ها داخلی است که با تبادل‌نظر، برنامه‌ریزی و برگزاری نشست‌ها و همایش‌ها، به حداقل خواهد رسید و درباره چالش‌های بیرونی، مانند رقابت شدید در جذب سپرده‌ها و نقدینگی پایان سال که به افزایش نرخ تمام شده پول می‌انجامد، بانک سینا به دور از هیجان‌ها و وارد نشدن به این رقابت، مسیر تعالی را با کمک همکاران، طی خواهد کرد و از طریق اتخاذ تدابیر و تمهیدات مناسب نسبت به جبران کاستی‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه به‌عنوان چالشی پیش‌رو، اقدام خواهد کرد. وی با اشاره به اهمیت رضایتمندی ذی‌نفعان از عملکرد بانک تصریح کرد: یکی از اصول فعالیت هر بانک از جمله بانک سینا جلب رضایتمندی ذی‌نفعان است؛ بنابراین برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های بانک سینا باید به سمت تامین خواسته‌ها، توقع‌ها و نیاز این عزیزان باشد. مدیرعامل بانک سینا خاطرنشان کرد: از دیگر رویکردهای سال ۹۹ بانک، تقویت برنامه‌ها در بخش صدور ضمانتنامه‌های ارزی و ریالی و خدمات بانکداری الکترونیک است که با سرعت و قدرت پیگیری خواهد شد.

باید کسب و کارمان را به روز کنیم
مدیرعامل بانک ملی ایران در نشست صمیمی بارئیسان شعب اداره‌های امور شعب تهران با تاکید بر اینکه منافع و مصالح بانک به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی باید همواره اولویت شعب باشد، گفت: باید کسب و کارمان را بروز کنیم. به‌گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، محمدرضا حسین‌زاده در این نشست با بیان اینکه سطح انتظارات از رئیسان حوزه‌ها بالاست، افزود: رئیس حوزه حرکت دهنده شعبه است؛ بنابراین باید وضعیت منابع، درآمد و تسهیلات شعبه را مدنظر قرار دهد. رئیسان شعب نیز باید به داشبوردهای مدیریتی مراجعه کنند تا حساسیت‌ها به نحو احسن به شعب انتقال یابند. وی با بیان اینکه سیاست هیات‌مدیره بانک حفظ پست و سمت افراد نیست و به طور قطع این امر براساس عملکردها انجام‌می‌شود، تصریح کرد: امروز بانک ملی ایران برای رفع نیاز مشتریان خود به‌راحتی تسهیلات خرد ارائه می‌دهد اما شعب باید برای افزایش قدرت تسهیلات‌دهی بانک، به‌دنبال جذب منابع ارزان نرخ هم باشند. مدیرعامل بانک ملی ایران ضمن توصیه مدیران و رئیسان حوزه و شعب به ارتباط نزدیک و صمیمی با کارکنان و زیرمجموعه از رئیسان شعب درخواست کرد که بیشتر به صورت تعهدی عمل کنند و توجه ویژه‌ای به گشایش ضمانتنامه و LC داخلی انجام‌شود. در مرحله بعد باید تسهیلات فروش اقساطی و خرید دین مورد توجه باشند. وی با تاکید بر اینکه تنوع محصولات در بانک ملی ایران بالاست، بیان کرد: با بررسی نحوه خدمات‌دهی بانک‌های بزرگ اروپایی و بانک‌های مطرح دنیا، طرح بانک آفیسر در بانک ارائه شد و این سرویس در نظام بانکی تنها در اختیار بانک ملی ایران است و شعب بانک باید از آن برای خدمات دهی ویژه به مشتریان بهره کافی را ببرند.
او با بیان اینکه امروز نمی‌توان منکر اثرگذاری فناوری و فناوری در زندگی شخصی و سازمانی شد، اضافه کرد: با این حال چه چیزی می‌تواند امروز عامل رشد سازمان‌ها باشد؟ این امر تمرکز بر تحول کسب و کارهاست؛ بنابراین باید نگرش‌مان را تغییر دهیم.


چاپ