سیگنال‌های کاهشی که از بازارهای موازی می‌رسد

ارز و سکه ارزان می‌شود؟

زهره محسنی‌شاد: همزمان با نوسان نرخ دلار در هفته‌های گذشته و همچنین بالا رفتن نرخ جهانی طلا، نرخ سکه در بازار داخل نیز نوسان‌های قابل توجهی را تجربه کرد و این دو عامل باعث شد نرخ سکه به بالاترین سطح خود در یک ماه اخیر برسد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز رکوردهای جدیدی را ثبت کند.

رسیدن دلار به کانال ۱۳ هزارتومان و افزایش ۲۵ دلاری نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی در هفته گذشته، از عوامل مهمی بود که در کنار سایر فاکتورها، به گفته فعالان این بازار، زمینه تداوم رشد نرخ سکه و طلا را در بازار داخلی فراهم کردند.
این شرایط در حالی در این بازارها حاکم شده است که کارشناسان و فعالان این بازار پیش‌بینی می‌کنند احتمال توقف این روند در روزهای آینده وجود دارد و می‌توان انتظار داشت نرخ طلا و سکه در مسیر کاهشی قرار گیرد. اخبار منتشر شده از پیشرفت روند توافق تجاری چین و امریکا از یک سو و آمارهای اقتصادی مثبت این دو کشور از سوی دیگر، در کنار حجم کم‌معاملات بازار جهانی در هفته کریسمسی از فاکتورهای اثرگذاری هستند که پیش‌بینی‌ها را نسبت به شکستن مرزهای روانی طلای جهانی و در نهایت کاهش نرخ طلا و سکه در روزهای آینده قوت می‌بخشد.
البته دراین بین فعالان این بازار نقش مهم نظارتی و کنترلی بانک مرکزی در حوزه بازار ارز و به تبع آن بازار طلا و سکه را مهم ارزیابی می‌کنند و براین باورند که با برخی اقدامات می‌توان بازار ارز را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم و اثرگذار داخلی بر نرخ طلا و سکه که مدتی است نوسان‌های زیادی را تجربه می‌کند را آرام کرد و زمینه کاهش نوسان‌های قیمتی را در بازار سکه و طلا فراهم کرد.

نقش مهم کنترلی بانک مرکزی بر بازارها
ابراهیم محمد ولی رئیس اتحادیه طلاو جواهر در این باره در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه طلا و سکه درحالی در بیش از یک ماه گذشته، با نوسان‌های قیمتی زیادی روبه‌رو بوده و افزایش نرخ را تجربه کرده است که این شرایط سبب شده تا این بازار با رکود شدیدی مواجه شود و از خرید و فروش در این بازار خبری نباشد افزود: افزایش نرخ ارز از یک طرف و بالا رفتن نرخ اونس جهانی طلا از سوی دیگر باعث شد که در مدت گذشته بازار طلا و سکه در بازار داخل نوسان‌های زیادی را تجربه کند و جهش‌های قیمتی زیادی داشته باشدکه بی‌تردید اگر این دوعامل خنثی شود می‌توان انتظار افت نسبی قیمت‌ها را در بازار داخلی طلا و سکه داشت.
او با بیان اینکه با توجه به روزهای پایانی سال میلادی، این مهم سبب شده تا نرخ دلار به دلیل تقاضا، گران شود و اونس طلا هم با رشد روبه‌رو شود که پس این ایام، احتمال اینکه نرخ‌ها دراین بازار یک افت نسبی را داشته باشد هست افزود: اگر این اتفاق بیفتد می‌توان انتظار داشت که بازار طلا و سکه هم ارزانتر شود و قیمت‌ها تاحدی تعدیل شود.
این فعال بازار طلا و سکه، با بیان اینکه دراین بین نقش مسولان اقتصادی و سیاستگذاری هایی که دراین حوزه انجام می‌شود بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند جهت حرکتی نرخ ارز و به تبع آن طلا و سکه را در بازار داخلی تغییر دهد افزود: مسئولان باید در شرایط فعلی نظارت و کنترل شان را بر بازار ارز و سکه بیشتر کنند و اجازه ندهند که قیمت‌ها جهش‌های غیر منطقی را تجربه کنند. بانک مرکزی باید رویکرد قبلی خودش را در پیش بگیرد تا همچون نیمه نخست سال که قیمت‌ها در بازار ارز و سکه کنترل شد، باز هم بازارها به آرامش برسند و جلوی روند افزایشی قیمت‌ها گرفته شود.
به گفته این کارشناس، شرایط فعلی حاکم بر بازار باعث رکود شدید این بازار شده و اگر این روند ادامه یابد می‌تواند باعث ادامه دار شدن رکود این بازار شود که این اصلا به نفع صنعت طلاو جواهر و درکل اقتصاد کشور نیست. او با تاکید براین موضوع که پیش‌بینی روند حرکتی بازار طلا و سکه در روزهای آینده کار بسیار دشواری است و نمی‌توان به واضح گفت که روند چگونه پیش خواهد رفت افزود: اما آنچه که مشخص است این است که اگر بر بازار ارز و به تبع آن بازار طلا و سکه نظارت و کنترل کافی انجام شود و بانک مرکزی سیاست‌های مناسبی در پیش بگیرد می‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها نیز با کاهش روبه‌رو شود.
به گفته محمدولی، این سیاستگذاری‌ها از آنجا اهمیت زیادی دارد که باید توجه داشته باشیم که ما درحال‌حاضر به ماه‌های پایانی سال نزدیک می‌شویم و از آنجایی این موضوع می‌تواند یک بار زیاد تقاضا را در بازارها ایجادکند، این انتظار وجود دارد که این تقاضا زمینه رشد قیمت‌ها را به همراه داشته باشد که ازاین جهت نیاز است اقدامات مناسبی در حوزه ارز و سکه گرفته شود.

احتمال تعدیل نرخ وجود دارد
 محمد کشتی‌آرای نایب رئیس اتحادیه فروشندگان طلا تهران، نیز دراین باره، با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌ها، نرخ طلای جهانی در روزهای پایانی سال میلادی با نوسان و افزایش مواجه شده است، اظهار کرد: هفته‌ای که گذشت هر اونس طلا در بازار جهانی حدود ۲۵ دلار افزایش نرخ داشت که متقابلا تاثیر افزایشی بر نرخ سکه و طلا در بازار داخلی داشت. وی افزود: علاوه براین نوساناتی در نرخ ارز در یک هفته گذشته وجود داشت که هم‌زمانی این دوعامل سبب شد نرخ سکه به بالاترین سطح خود در یک ماه اخیر برسد.
نایب رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران ادامه داد: سکه درحالی روز شنبه گذشته، هفته را با نرخ ۴ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان آغاز کرد که در پایان هفته گذشته با حدود ۲۰۰ هزار تومان افزایش به ۴ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان رسید. این درحالی است که در بازار داخلی تقاضای کاذبی ایجاد نشد و با وجود تعطیلی‌ها و کاهش دادوستدها، افزایش قیمت‌ها فقط ناشی از افزایش نرخ طلای جهانی و نوسانات ارزی بود و موجب رکود در بازار داخلی شد.
کشتی‌آرای نیز درباره تغییرات هر گرم طلای ۱۸ عیار گفت: در طول هفته گذشته، نرخ هرگرم طلای ۱۸ عیار با حدود ۱۱ هزار تومان افزایش نرخ از ۴۶۴ هزار تومان به ۴۷۵ هزار تومان رسید. البته پیش‌بینی می‌شود که از این هفته روند برعکس و قیمت‌ها تعدیل شود.

بازی قیمتی دلار در مرز روانی
به هرحال از آنجایی که نرخ دلار عامل مهمی در روند حرکتی نرخ طلا و سکه است، در نخستین روز هفته جاری، یک روند باثبات‌تری را نسبت به روزهای گذشته آغاز کرد که این مهم را می‌توان یک فاکتور مهم و اثرگذار بر روند کاهشی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه دانست. دلار در نخستین روز هفته، بدون تغییر نسبت به روز پنجشنبه گذشته در صرافی‌های بانکی نرخ خورد و به این ترتیب هر دلار امریکا دراین بازار با نرخ ۱۲ هزار و ۹۷۰ تومان فروخته شد که در قیاس با آخرین روز کاری هفته گذشته تغییری را تجربه نکرده است. با این حال برخی گزارش‌ها از نخستین معاملات در بازار ارز نشان می‌دهد روند قیمت‌ها نزولی است و احتمال کاهش قیمت‌ها در هفته جاری تقویت شده است.
نرخ حمایتی دلار با تثبیت یک هفته‌ای نرخ در سقف کانال ۱۲ هزار تومان، برابر با ۱۳ هزار تومان اعلام شده است. این نرخ پیش از این ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان بود. صرافان بانکی می‌گویند بازی قیمتی دلار در مرز روانی نشان می‌دهد ابزار ارز تحت تاثیر فضای سیاسی و اخبار اقتصادی است و هنوز از پس نوسان شدید حاصل از تغییر نرخ بنزین به ثبات نرسیده است. به هرحال آنطور که شواهد نشان می‌دهد نرخ خرید دلار در صرافی‌های بانکی به ۱۲ هزار و ۸۷۰ تومان رسیده است و بازار ارز با کاهش محسوس خرید و فروش روبه‌روست. همتی تاکید کرده با وجودی که نرخ دلار در صرافی‌های بانکی پایین‌تر از بازار است اما مشتری چندانی برای دلار وجود ندارد.

لزوم سیاستگذاری مناسب بانک مرکزی
دراین رابطه امیرصادقی کارشناس و فعالان بازار ارز در گفت‌وگو با صمت معتقد است که بخشی از کاهش تقاضا در بازار ارز مربوط به محدودیتی است که بانک مرکزی برای خرید ارز ایجاد کرده و به متقاضیان ارز اجازه خرید بیشتر از ۲هزار دلار را به شکل قانونی نمی‌دهد. او با بیان اینکه این شرایط درحالی است که افراد در زمان خروج از کشور، می‌توانند تا ۵ هزاردلار ارز همراه خود داشته باشند و از کشور خارج کنند افزود: به نظرمی‌رسد این ناهماهنگی، سبب شده تا افراد نیازشان را از بازار آزاد و از سمت دلالان و واسطه گران تامین کنند که این خود به افزایش نرخ ارز و نابسامانی این بازار بیشتر دامن زده است.
او با بیان اینکه درحال‌حاضر افراد کمی هستند که نیاز ارزیشان را از سوی صرافی‌ها تامین کنند و همین امر بار تقاضا را به سمت بازار آزاد کشانده است یادآورشد: برای بازگردان آرامش به بازار و پایین آوردن نرخ‌ها، بانک مرکزی باید نسبت به همگام‌سازی سیاستگذاری‌های ارزی اقدام کند و شرایطی را به وجود آورد که سقف خرید ارز برای متقاضیان افزایش یابد.
به گفته وی، هرچه فضای دلالی و واسطه گری کمتر شود و متقاضیان واقعی بتوانند ارز مورد نیازشان را از صرافی‌ها تامین کنند، این مهم می‌تواند به آرامش بازار ارز کمک کند و در نهایت باعث آرام شدن سایر بازارها از جمله بازار سکه و طلا شود.

مردم برای سرمایه‌گذاری وارد بازار ارز نشوند
در عین حال محمدمهدی مفتح عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دراین باره در گفت‌وگو با ایبِنا با بیان اینکه مردم در شرایط فعلی نباید وارد بازار ارز شده و به خرید و فروش کاذب آن اقدام کنند، گفت: دیگر امکان دلالی وجود ندارد. وی با بیان اینکه وضعیت فعلی بازار ارز بر ضرورت توجه مردم به توصیه‌های رئیس کل بانک مرکزی تاکید دارد، گفت: مردم باید از خرید و فروش‌های کاذب ارز جلوگیری کرده و بدانند که بازار ارز جای مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست. نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم باید از تجربه‌های گذشته در حوزه بازار استفاده کرده و دیگر در این حوزه سرمایه‌گذاری نکنند. وی با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی با صراحت در باره وجود حباب در نرخ ارز اظهار نظر کرده است، گفت: اکنون نرخ دلار بیش از آنچه شرایط اقتصادی ایجاب کند، گران شده و از اینرو کاهش نرخ آن حتمی است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه سازکارهای در پیش گرفته شده از سوی بانک مرکزی نشان از تلاش برای کاهش نرخ ارز دارد، افزود: خوشبختانه مدیریت منسجم موجود در این حوزه نوید دهنده ساماندهی نهایی بازار ارز است. مفتح ادامه داد: با توجه به نظارت‌های مستمر بر بازار، دیگر امکان دلالی وجود نداشته و به طور حتم با ادامه این رویه ارز به نرخ واقعی خود نزدیک می‌شود.


چاپ