ثبت رکورد تازه در بورس

بازار سرمایه بالانشین بازارها

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز گذشته با جهش ۲۶۴۴ واحدی به ۳۵۹ هزار و ۳۶۵ واحد رسید و رکورد رشد ۱۰۰ درصدی از ابتدای سال را به ثبت رساند.

همچنین ارزش معاملات بورس به طرز چشمگیری رشد کرد و با عبور از مرز ۳۳ هزار میلیارد ریال رکورد تاریخی خود را شکست.
با ثبت این رکورد تازه، سال ۹۸ نیز در فهرست سال‌هایی قرار گرفت که در آن دست‌کم یک بار شاخص سهام دو برابر شده است. ورود پول‌های تازه به بازار سرمایه و نوسان دلار در روزهای گذشته از دلایل اصلی شکل‌گیری موج تقاضا و ثبت بازدهی بالا اعلام شده است. نگاهی به معاملات ماه گذشته نشان می‌دهد، شاخص سهام در آخرین ماه پاییز با تنها یک روز معاملاتی منفی، رشدی معادل ۱۶ درصد را به ثبت رساند که بیشترین رشد ماهانه این نماگر از مهر ۹۷ به‌شمار می‌رود. همچنین در آذر به‌طورتقریبی هیچ صنعتی شاهد افت میانگین نرخ سهام زیرمجموعه‌های خود نبود و تمام گروه‌های بورسی سبزپوش شدند. این در حالی است که بازارهای رقیب در مدت مشابه بدون بازدهی قابل‌توجهی باقی ماندند.
اگرچه بورس تهران سومین فصل سال را صعودی پشت سر گذاشت و آخرین فصل را هم پرقدرت کلید زد تا در رکود نسبی بازارهای موازی، همچنان یکه‌تازی خود را حفظ کند، اما هنوز برای پیش‌بینی روند قیمت‌ها در زمستان و روزهای منتهی به بهار ۹۹ دشوار است. اما با این حال برآورد بیشتر کارشناسان و تحلیلگران این است که روزهای خوش بورس همچنان ادامه دار خواهد بود و در نهایت کانال تازه و بالاتری رو فتح خواهد کرد. گفته می‌شود، بازار سهام به‌دلیل شفافیت و نقدشوندگی بالا، قانون‌مدار بودن و همچنین تورم ساختاری که در بودجه سال آینده نیز قابل مشاهده است، می‌تواند شرایط مطلوب ۹ ماه ابتدایی سال را حفظ کند. با این فرض، آنطور که کارشناسان می‌گویند بازار سرمایه در فصل پایانی سال نیز همچنان در فهرست گزینه‌های جذاب و پربازده سرمایه‌گذاری بالانشین خواهد بود.

رشد ادامه‌دار شاخص بورس
علیرضا مستقل از فعالان وکارشناسان بازار سرمایه در این‌باره در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه با توجه به رشد بازار سرمایه در مدت اخیر و رسیدن شاخص بورس به محدوده ۳۶۰هزار واحد، انتظار می‌رود که این شاخص به بالای ۴۰۰هزار واحد برسد افزود: یکی ازعوامل مهم و اثرگذار بر این رشد، افزایش نرخ دلار بوده که در بازار آزاد از کانال ۱۱ هزارتومان به کانال ۱۳هزارتومان رسید و در بازار نیمایی نیز در محدوده ۱۱ هزارتومان معامله می‌شود که همین موضوع بیشترین تاثیر را بر رشد بازار سهام داشته است.
وی ادامه داد: باتوجه به روند حرکتی نرخ دلار در بازار، شواهد اینگونه نشان می‌دهد که رشد دلار به شکل آرام و تدریجی تا پایان سال ادامه داشته باشد که همین موضوع می‌تواند زمینه رشد بازار سهام را قطعی کند. در این بین اگر نرخ دلار روند کاهشی پیدا کند به نظر می‌رسد از بابت اتفاق‌های سیاسی خواهد بود که احتمال وقوع آن وجود دارد که دراین شرایط باز هم انتظار این است از بابت اتفاق‌های مثبت سیاسی، بازار سهام به رشد خودش ادامه دهد.
او در ادامه به تاثیر صلح تعرفه‌ای چین و امریکا و همچنین رشد قیمت‌های جهانی به‌ویژه در حوزه بازار فلزات اشاره کرد و گفت: این عوامل در کنار سایر فاکتورها نیز از دیگر عوامل رشد بازار سهام است که زمینه‌ساز تداوم این روند در مدت اخیر شده است.
این کارشناس با بیان اینکه این شرایط سبب شده تا حجم معاملات دراین بازار به‌شدت افزایش یابد و به یکی از بازارهای مناسب برای سرمایه‌گذاری تبدیل شود افزود: این بازار از آنجایی که توانسته بازدهی مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران کند، از این رو نسبت به بازارهای دیگر توانسته پیشتاز باشد که این موضوع هم به سود سهامداران است هم به سود بخش اقتصاد کشور. به گفته مستقل، اگر سهامداران دانش و آگاهی کافی داشته باشند می‌توانند سود مناسبی دراین بازار به‌دست آورند آنهم در شرایطی که سایر بازارها خیلی بازدهی مناسبی ندارند. البته دراین بین با توجه به اخبار مثبتی که از بازار سهام شنیده می‌شود، بسیاری از دارندگان سرمایه ترغیب به سرمایه‌گذاری در این بازار شده‌اند که توصیه می‌شود تازه‌واردها با دانش و آگاهی وارد این بازار شوند تا سرمایه شان با ریسک این بازار متوجه نشود یا از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی اختصاصی به این بازار ورود کنند. این کارشناس براین باوراست که درحال‌حاضر بهترین و مطمئن‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری در بورس برای آن‌دسته از افرادی که دانش کافی نسبت به معاملات در بورس ندارند، همین صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگران‌های اختصاصی است که می‌توانند ریسک سرمایه‌گذاری دراین بازار را برای آنها کاهش دهند.

سود مناسب بورس به سرمایه‌گذاران
عاطفه عالی‌پور، از دیگرکارشناسان بازار سرمایه در این‌باره در گفت‌وگو با صمت با تاکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر رشد بازار سرمایه، جریان پول و ورود نقدینگی‌های قابل توجه به این بازار بوده که همچنان نیز ادامه دارد افزود: بازار سهام در حالی همچنان شاهد ورود سرمایه جدید به این بازار است که در کنار عواملی همچون رشد نرخ دلار، این شرایط سبب شده تا بازار سرمایه در ماخیر از رشد بسیار خوبی برخوردار شود و در روزهای گذشته رکوردهای جدیدی را به نام خود ثبت کند. او با بیان اینکه ورود این نقدینگی‌ها به بازار سهام سبب شده تا سهم‌های کوچک نیز نسبت به سهم‌های بزرگ‌تر، رشد بسیار خوبی داشته باشند و بالاتر از ارزش ذاتیشان در این بازار معامله شوند که این نشان می‌دهد بخشی از معاملاتی که دراین بازار انجام می‌شود تاحدی هیجانی هم باشد افزود: اما در مجموعه با توجه به تداوم ورود نقدینگی‌ها به این بازار و همچنین رشد آرام دلار، انتظار از آینده بازار این است که شاخص بورس همچنان رشد داشته باشد و حتی تا محدوده ۴۰۰هزار واحد برسد. وی در عین حال به روند قیمت‌های جهانی و توافق چین و امریکا اشاره کرد و گفت: این فاکتورها از دیگر عواملی است که با وجود آنها پیش‌بینی می‌شود شاخص بورس از این حدی که در آن قرار گرفته پایینتر نیاید و حتی در ماه‌های آینده رشد بیشتری را تجربه کند که با توجه به مجموع این شرایط، این مهم اصلا دور از انتظار نیست.
به گفته این کارشناس، بازار سهام با توجه به رشدی که در ماه‌های گذشته تجربه کرده است و پیش‌بینی تداوم این روند، به نظر می‌رسد همچنان نسبت به سایر بازارها از بازدهی بالاتری برخوردار باشد و همچنان سود مناسبی به سرمایه‌گذاران بدهد.

بازار سرمایه در ماه‌های پایانی سال
مهدی زردوغی، از فعالان بازار سرمایه نیز دراین‌باره در گفت‌وگو با سنا، درباره چشم‌انداز بازار سرمایه تا پایان سال بیان‌کرد: عملکرد بازار در ماه‌های پایانی به چند عامل وابسته است. یکی از این عوامل نوسان‌های نرخ ارز است. به طور معمول، انعکاس نرخ ارز در نرخ سهام با تغییرات اندکی قابل مشاهده است. وی افزود: عامل دوم، تغییر قیمت‌های جهانی است که می‌تواند از سطح اهمیت بالایی برخوردار باشد و عامل سوم، تصویب لایحه بودجه در مجلس است که از زوایای مختلف می‌تواند روی بازار سهام تأثیرگذار باشد. مدیرعامل سرمایه‌گذاری جامی با بیان اینکه عامل چهارم روابط بین‌المللی است، گفت: این ۴ عامل تعیین‌کننده آینده بازار سرمایه هستند. از این جهت برآیند این ۴ عامل می‌تواند آینده شرایط بورس را در ماه‌های باقیمانده از سال تعیین کند. وی در ادامه درباره اثرات نرخ دلار بر بازار سرمایه توضیح داد: نرخ دلار به طور قطع روی صنایعی که صادرات محور هستند و مواد خام صادر می‌کنند اثر بیشتری دارد؛ اما باید این را در نظر بگیریم که فقط افزایش نرخ ارز بازار آزاد، کمکی به فروش این شرکت‌ها نمی‌کند. باید سامانه نیما همسان با افزایش نرخ ارز در بازار آزاد افزایش پیدا کند تا اثر افزایش نرخ ارز مستقیم در فروش شرکت‌ها نمود پیدا کند. البته بین این دو مورد همبستگی بلندمدت وجود دارد. اگر نرخ ارز در کوتاه‌مدت نوسان کند ممکن است سامانه نیما تغییر خاصی نکند؛ اما اگر روند صعودی داشته باشد و در میان‌مدت تثبیت شود سامانه نیما هم باید براساس سوابق، خود را به آن سمت نزدیک کند.
این کارشناس بازار سرمایه درباره تأثیر صلح تعرفه‌ای چین و امریکا بر کامودیتی‌ها بیان کرد: موضوع توافق و وضع تعرفه بین چین و امریکا موضوعی است که هر لحظه اخبار ضد و نقیضی از آن به گوش می‌رسد. اما با بررسی قیمت‌های جهانی در دو سال گذشته، متوجه افت قیمت‌ها می‌شویم که این افت نشان‌دهنده شرایط سخت اقتصادی جهانی است. وی درباره تحرک حقوقی‌ها و حقیقی‌ها در بازار سرمایه در هفته گذشته گفت: این تحرک از ۳ زاویه قابل بررسی است. زاویه نخست افزایش نرخ ارز بود که میزان خرید را بالا برده است. زاویه دوم رشد نرخ جهانی بعضی از مواد خام مثل مس و فولاد که به‌طور عمده، رشد اخیر بازار روی این صنایع بوده و زاویه سوم و مهم‌ترین زاویه لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۹ است که در آن نرخ انرژی از جهش زیادی برخوردار نیست.

بورس همچنان جذاب برای سرمایه‌گذاری
جواد عشقی نژاد کارشناس بازار سرمایه نیز درباره وضعیت بازار گفت: با توجه به نگاه سرمایه‌گذاران به ابعاد مختلف اقتصاد، همچنان بازار سرمایه را به عنوان بازار پیشرو و جذاب مدنظر دارند و روند شاخص در چند روز گذشته به خوبی گویای این مسئله است. وی با بیان اینکه بازارهای دیگر اعم از ارز، طلا و خودرو جذابیتی برای سرمایه‌گذاری ندارند و بخش مسکن نیز با توجه به فراتر رفتن قیمت‌ها از نرخ‌های مورد انتظار نمی‌توانند بازار هدف برای سرمایه‌گذاری باشد، ادامه داد: ویژگی بارز بازار سرمایه این است که همه صنایع شامل پالایشی، پتروشیمی، مخابرات، بانکداری، معدنی و فلزی را در دل خود دارد و همین جامع بودن و حضور همه صنایع مزیتی برای بازار سرمایه و فعالان آن است و سرمایه‌گذاران با سهامداری در این صنایع می‌توانند مسیر سودآوری را طی کنند و شرکت‌ها نیز از این طریق تامین مالی شوند.
کارشناس بازار سرمایه درباره آزادسازی سهام عدالت از طریق بازار سرمایه نیز گفت: با بررسی کشورهای توسعه یافته در می‌یابیم که حدود ۷۰ درصد مردم این کشورها سهامداران و فعالان بورسی هستند اما آنچه مسلم است این است که این موضوع یک شبه اتفاق نیفتاده و با اقدام‌های گسترده زیربنایی در حوزه آموزش و سرمایه‌گذاری محقق شده است.
 وی ادامه داد: در بازار سرمایه و بنابر تصمیم‌هایی که در برهه زمانی اتخاذ شد آحاد مردم به‌واسطه سهام عدالت سهامدار بخشی از شرکت‌ها هستند و آزادسازی سهام عدالت می‌تواند تجربه داد و ستد و لذت سهامداری در بورس را به مردم بچشاند و معنی ریسک و بازده را در عمل تجربه کنند، در میان مدت این موضوع آثار موثری همچون ورود سرمایه‌های جدید و افزایش فعالان بازار سرمایه را به‌دنبال خواهد داشت و البته بخشی از تازه واردان که از این طریق وارد بورس می‌شوند ممکن است سرمایه خود را بازپس بگذارند و از بازار جدا شوند اما آنچه اهمیت دارد بخشی از فعالان است که در بازار می‌مانند.


چاپ