«بازار باز» چه تاثیری بر اقتصاد دارد؟

حجم بالای نقدینگی، نرخ تورم، سود بالای بانکی، نوسان‌های نرخ ارز و... از مشکلات مهمی هستند که همواره اقتصاد ایران را درگیر کرده و مسائل زیادی را برای بخش‌های گوناگون به وجود آورده است.

کارشناس اقتصاد

محک کارآیی بانک‌ها

چگونگی تخصیص منابع محدود به نیازهای نامحدود پرسش اصلی علم اقتصاد است. این استفاده بهینه از منابع محدود منوط به میزان کارآیی است.

چالش «بروکراسی» درمسیر توسعه اقتصادی

وقتی پای حرف تولیدکنندگان می‌نشینیم همواره بروکراسی اداری و بانکی را مانع اصلی برسرراه تولید، می‌دانند. برخی معتقدند سنگین‌ترین و محکم‌ترین زنجیر بر پای فضای کسب‌وکار کشور، بروکراسی پیچیده و فربهی است که در دهه‌ها، بدون اصلاح و تعدیل، به‌عنوان نظام اداری کشور کارکردی نزولی و ضعیف داشته است.

زمان کنترل بازار پول رسیده است

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه وظیفه مهم و اصلی بانک مرکزی اعمال سیاست‌هایی برای کنترل تورم است و این موضوع را جزو اهداف اصلی خود قرار داده‌ایم، گفت: فکر می‌کنیم که اکنون وقت آن است که روی کنترل بازار پول تمرکز کنیم.

کارشناس اقتصاد

بروکراسی خوب بروکراسی بد

بروکراسی، واژه‌ای که گویا ادراک و احساس منفی به آن بیش از جوانب و ویژگی‌های مثبت آن است. این تضاد ادراکی ریشه در جریان توسعه و پیشرفت جوامع گوناگون دارد.

مشکلات بانک‌ها با اصلاح قانون رفع می‌شود؟

نشست تخصصی «شکل‌دهی آینده سیاست‌گذاری پولی و مالی با رویکرد بخش خصوصی» با حضور جمعی از فعالان اقتصاد و کارشناسان پولی و بانکی برگزار شد.