28 اردیبهشت، 1401

روزهای خوش صادراتی در راه است؟

دسته‌بندی: تجارت

1400/11/3 19:04

روزهای خوش صادراتی در راه است؟

دسته‌بندی: تجارت
19:04:00 1400/11/3

بر اساس آمار گمرک ایران در ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، حدودا ۴۰ درصد افزایش صادرات غیرنفتی به ثبت رسانده که پس از مشکلات و محدودیت‌های جدی سال گذشته تحت تاثیر تحریم و کرونا، آماری امیدوارکننده به شمار می‌رود.

البته آمارهای صادراتی ایران هنوز نسبت به دوران پیش از تحریم با اوج عملکرد خود فاصله دارد اما اتفاقات مثبت رخ داده در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد دولت سیزدهم توانسته برخی از موانع موجود بر سر راه تولید و صادرات را بردارد و همین موضوع برای فعالان بخش خصوصی امیدواری جدیدی ایجاد کرده است.

در روزهای گذشته برخی از اظهارنظرها در آمار صادرات غیرنفتی ایران تشکیک کرده و از افزایش قیمت جهانی نفت و بالا رفتن سهم پتروشیمی‌ها و کالاهای نفتی در سبد صادرات غیرنفتی ایران خبر داده است. موضوعی که در صورت تایید، موفقیت آمیز بودن رشد صادراتی اخیر را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد.

آمار رسمی مثبت است

علیرضا مقدسی، سرپرست گمرک کشور: از ابتدای سال‌جاری تا پایان آذر ماه ۱۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۲ میلیارد و یکصد میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از حیث وزن ۱۱ درصد و از لحاظ ارزش ۳۸ درصد رشد نشان می‌دهد که در صورت ادامه روند تجارت کنونی تجارت خارجی کشورمان تا پایان سال به ۹۸میلیارد دلار خواهد رسید. از کل تجارت صورت گرفته در مدت مذکور ۹۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن آن به ارزش ۳۵ میلیارد و یکصد میلیون دلار به صادرات اختصاص دارد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۸ درصد و از لحاظ ارزش ۴۰ درصد افزایش داشته است که این میزان از کل صادرات یکساله سال ۹۹بیشتر شده است که انتظار داریم به حفظ روند صادرات، این میزان تا پایان سال به ۴۷میلیارد دلار برسد. 

رشد صادرات غیرنفتی در شرایط تحریمی و وجود محدودیت‌های اقتصادی، حاصل تلاش و همت همه دست‌اندرکاران حوزه تجارت خارجی، به ویژه فعالان اقتصادی است و انتظار می‌رود با رفع مشکلات و تنگناهای موجود، شاهد بهبود وضعیت تجارت در آینده باشیم.

 محصولات پتروشیمی با ۴۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران در ۹ ماهه سال‌جاری بوده که ۴۶ درصد از وزن و ۴۲ درصد از ارزش کل صادرات را به خود اختصاص داده است و رشد ۴۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است. اما آیا می‌توان به این آمار مثبت در صادرات غیرنفتی دل بست یا اینکه باید این موضوع را حاصل محصولات پتروشیمی دانست؟

تشکیک در آمار درست نیست

محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران: بالا رفتن آمار صادراتی کشور تحت تاثیر عواملی متعدد شکل گرفته و مرتبط کردن آمار صادرات غیرنفتی به موضوع کالاهای نفتی، نادیده گرفتن برخی واقعیت‌هاست. برای بررسی آمارهای صادراتی باید میان صادرات نفتی و صادرات غیرنفتی تفکیک قائل شویم. آمار صادرات نفتی در اختیار دولت قرار دارد و جز آمارها و گزارش گمرک به حساب نمی‌آید. از این رو برای دریافت اطلاعات دقیق از این حوزه باید به آمارهای دولت استناد کرد. اخیرا رئیس‌جمهوری به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی رسما اعلام کرده که صادرات نفتی ما حدودا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و فروش روزانه ما از مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه گذشته است. از سوی دیگر وصول پول حاصل از آن نیز راحت‌تر شده و با سرعت بیشتری به کشور باز می‌گردد. این آمار امیدوارکننده‌ای است که با توجه به اعلام رسمی می‌توان به آن استناد کرد اما در ارائه آمارهای صادراتی، باید میان کالاهای نفتی و غیرنفتی تفکیک قائل شد.

آمارهای رسمی را یا گمرک منتشر می‌کند یا از سوی مرکز آمار اعلام می‌شود یا از سوی نهادهایی چون بانک مرکزی به اطلاع عموم می‌رسد. آمار صادرات غیرنفتی نیز از همین جنس است و به هر حال برای رسیدن به اعداد دقیق آن باید به گزارش نهادهای رسمی استناد کرد. اگر بنا باشد ما در این آمارها تشکیک کنیم، در واقع راهی را باز کرده‌ایم که از این پس می‌توان به تمام آمارها تشکیک کرد و حتی آمارهایی که در طول این سال‌ها از سوی دولت‌های مختلف منتشر شده را نیز زیر سوال برد، قطعا چنین رویکردی ما را به جایی نمی‌رساند و باید گزارش نهادهای رسمی مورد استناد قرار داد تا امکان تحلیل آمارهای کلان به وجود آید.

بر اساس برآوردهای گمرک، صادرات غیرنفتی ما در ۹ ماهه ساله جاری، حدودا ۴۰ درصد افزایش یافته است. آمارها نشان می‌دهد در این مدت حدودا ۳۵ دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم و به این ترتیب در پایان آذر ماه، تقریبا به آمار عملکرد کل سال گذشته دست یافته‌ایم. این موضوع نشان می‌دهد وضعیت نسبت به گذشته بهتر شده و با افزایش قابل قبول آمارهای صادرات نفتی و غیرنفتی، روند رسیدن ارز به کشور تقویت خواهد شد و این موضوع در نهایت به سود اقتصاد ملی کشور تمام می‌شود.

سهم پتروشیمی‌ها در صادرات غیرنفتی 

درباره سهم پتروشیمی‌ها در آمار صادرات غیرنفتی در آمار صادراتی کشور نیز باید گفت؛ در تمامی دولت‌ها، کالاهایی که پایه نفتی داشته‌اند و کالاهایی که سوی پتروشیمی‌ها صادر شده، در آمار صادرات غیرنفتی محاسبه می‌شوند و این چیز جدیدی نیست. اما باید توجه داشت که سهم پتروشیمی‌ها در صادرات غیرنفتی ایران حدود ۲۴ درصد است و مابقی از سوی دیگر بخش‌ها پوشش داده می‌شود. امسال در حوزه صادرات پتروشیمی نیز افزایشی حدودا ۴۰ درصدی را به ثبت رسانده‌ایم که آماری مثبت و امیدوار‌کننده است اما در سایر بخش‌ها نیز رشد وجود داشته است. صادرات صنعتی ما افزایش یافته، در حوزه معدن رشدی چشمگیر داشته‌ایم و با در کنار هم قرار گرفتن این آمارها، رشد صادراتی نهایی کشور به ثبت رسیده است.

عوامل اصلی افزایش صادرات

با این همه عوامل متعددی در افزایش آمار صادرات وجود دارد. یکی از این عوامل به رفع موانع تولید و موانع صادرات اختصاص دارد. بالا رفتن تقاضا در بازارهای جهانی دیگر عامل تاثیرگذار در این بخش است. در دوره کرونا، تقاضای جهانی پایین آمد و آمار تجاری بسیاری از کشورها از جمله ایران نیز از آن تاثیر پذیرفت، اما در ماه‌های گذشته و با توجه به افزایش تقاضا و بهبود نسبی شرایط در برخی کشورها در مقابله با کرونا، میزان تقاضا افزایش یافته و همین موضوع خود را در آمار صادراتی ایران نیز نشان داده است. افزایش تقاضا به بالا رفتن قیمت نیز کمک کرده است. از این رو در حوزه صادراتی نیز قیمت‌ها افزایش یافته و این موضوع نیز خود را در نهایت در آمار صادراتی نشان داده است. از این رو برای بررسی چرایی این اتفاق، باید مجموعه‌ای از عوامل را در کنار یکدیگر بررسی کنیم.

 

برچسب: صفحه ۹ ، شماره ۱۹۸۶https://www.smtnews.ir/direct/12318

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |