08 خرداد، 1401

توسعه فناوری با استفاده از توان نخبگان

دسته‌بندی: یادداشت

1400/6/16 17:15

توسعه فناوری با استفاده از توان نخبگان

دسته‌بندی: یادداشت
17:15:00 1400/6/16

آیا سال ۱۴۰۰ می‌تواند سال تولید ملی و همت جمعی باشد؟ آیا دولت انقلابی و مردمی به تولید و تولیدکننده توجه خواهد داشت؟

چرا بیشتر تولیدکنندگان داخلی اعتقادی به جوانان و نخبگان ایرانی ندارند؟ به دور از بازی‌های سیاسی، سوءاستفاده بسیاری از افراد در سطح کلان، سوءمدیریت در قاچاق کالا و تحریم ظالمانه کشور در سال‌های اخیر، بی‌توجهی شرکت‌های داخلی و تولیدکنندگان به جوانان و نخبه‌های داخلی در جهت توسعه و تولید ثروت نکته قابل‌تامل و دردناکی است.

به عبارت دیگر، بکارگیری انگشت‌شمار از توان و فکر نخبه جوان ایرانی باعث شده هم‌اکنون هم ارزش‌افزوده بالایی نصیب کشور شود. در کنار تولید داخل و غرور ملی، کاهش فشارهای ناشی از تحریم بر تولیدکننده و عدم خروج ارز از کشور از نکات دارای اهمیت دیگر است.

همواره راه طراحی، بهینه‌سازی و تولید دانش فنی قطعات استراتژیک از دانشگاه به صنعت است.

از این‌رو فناوری به‌روز و پیشرفته سبب کاهش هزینه‌های تولید و بهبود کیفیت کالا و قطعات تولیدی می‌شود.

بکارگیری توان و تخصص جوان ایرانی و حمایت داخلی سبب کارهای بزرگی می‌شود که می‌توان نمونه‌های بسیاری را در صنعت موشکی، نظامی، هسته‌ای و... مشاهده کرد.

در این راستا می‌توان به تجربه موفق استفاده از جوان ایرانی در تولید داخلی به موارد زیادی در حوزه‌های مختلف صنعتی اشاره کرد. درحال‌حاضر یکی از طراحی‌های بسیار مهم تولید قطعه با دمای کارکردی بالا است. اهمیت دما، جریان و ولتاژ بالا در عصر حاضر بر کسی پوشیده نیست و در بسیاری از صنایع حساس و استراتژیک بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

به عبارت دیگر، طراحی و مهندسی ساخت ماده‌ای با ویژگی‌های مدنظر نیازمند تجربه، دانش کافی و استفاده از خلاقیت مهندسان داخلی است.

یکی از استراتژیک‌ترین قطعات مورد نیاز صنعت برق، حوزه نظامی، صنایع هسته‌ای، انرژی، هوا و فضا و صنعت کشور، قطعات مبتنی بر پایه تنگستن، تنگستن-نقره، نگستن-مس و بسیاری از آلیاژهای تنگستن است.

 این قطعات به دلیل ساخت منحصربه‌فردشان دارای دمای کاری بالا، هدایت الکتریکی منحصربه‌فرد، ضریب انبساط حرارتی بسیار پایین، مقاوم به فرسایش قوس الکتریکی و در نهایت به دلیل استحکام بالا به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی دیگر از نمونه‌های موفق ساخت داخل را می‌توان ساخت کوره‌های هیدروژنی با دمای بالا دانست. این کوره‌ها به دلیل خاصیت احیاکنندگی، در صنایع نظامی و هوافضا در تولید هسته‌های مغناطیسی موتور و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. کوره‌های هیدروژنی جزو کالاها و تجهیزات پیشرفته در جهان امروزی مطرح بوده و تحریم است. بنابراین در تولید داخلی وجود افراد لایق در رأس هرم مدیریت و نظارت بر تولیدکنندگان و بکارگیری صنعتگران از نخبه‌های داخلی در تولید بسیار مهم و حیاتی است.

یکی از مهم‌ترین ارکان‌های موجود در کشور که می‌تواند نقش بسزایی در تولید ایفا کند، وزارت صنعت، معدن و تجارت و در رأس آن وزیر این وزارتخانه بزرگ است. وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند با ابلاغیه‌های بجا، بسته‌های حمایتی برای تولیدکننده، استفاده از نظرات تولیدکنندگان، حذف بسیاری از ابلاغیه‌های دست‌وپاگیر تولید و... به افزایش تولید کمک کند.

 گفتنی است تولید به همت جمعی تمام نهادها و ارکان‌ها نیازمند بوده و تولید نشان‌دهنده قدرت کشور و قدرت اقتصاد هر کشوری است. امید که در دولت سیزدهم وزیر صنعت، معدن و تجارت با رویکردی که دارد از نخبگان داخلی به‌نفع صنعت و داخلی‌سازی هرچه بیشتر نیازمندی‌های صنایع بهره بگیرد.


نویسنده: رضا محمدی-کارشناس حوزه صنعت
برچسب: یادداشت ، صفحه ۴ ، شماره ۱۸۷۷ ، رضا محمدیhttps://www.smtnews.ir/direct/1327

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |