05 بهمن، 1400

اجاره جدیدترین دستگاه های دیجیتال و اتوماتیک فتوتراپی در نوین طب ایران

دسته‌بندی: اخبار روز

1400/9/7 11:09

اجاره جدیدترین دستگاه های دیجیتال و اتوماتیک فتوتراپی در نوین طب ایران

دسته‌بندی: اخبار روز
11:09:00 1400/9/7

زردی نوزاد یک مشکل غیر عادی نیست که تنها برای نوزاد شما اتفاق افتاده باشد.بیلی روبین یک رنگدانه زرد است که در خون و مدفوع افراد است. گاهی اوقات کبد نمی تواند بیلی روبین را در بدن دفع کند. هنگامی که بدن نوزاد بیش از حد بیلی روبین دارد پوست زرد خواهد شد، این وضعیت زردی نامیده می شود.

زردی نوزاد چیست؟

زردی نوزاد یک مشکل غیر عادی نیست که تنها برای نوزاد شما اتفاق افتاده باشد.بیلی روبین یک رنگدانه زرد است که در خون و مدفوع افراد است. گاهی اوقات کبد نمی تواند بیلی روبین را در بدن دفع کند. هنگامی که بدن نوزاد بیش از حد بیلی روبین دارد پوست زرد خواهد شد، این وضعیت زردی نامیده می شود.در تمامی نوزادان درجاتی از آن وجود دارد (بالاتر از ۲ میلی گرم بر دسی لیتر) اما زمانی که عدد این زردی به بالاتر از ۵ میلی گرم بر دسی لیتر می‌رسد به مرحله قابل مشاهده با چشم می‌رسد و پزشک معالج تشخیص زردی می‌دهد و با آزمایش بیلی روبین عدد و درجه‌ی قطعی و دقیق آن مشخص می‌شود، زردی نوزاد در نیمی از نوزادان ترم (نوزادی که بیشتر از ۳۷ هفته یا بیشتر را در رحم مادر گذرانده) و ۸۰ درصد نوزاد پره ترم (نوزادی که کمتر از ۳۷ هفته را در رحم مادر گذرانده است) دیده می‌شود.

 

زردی نوزاد تازه متولد شده هنگامی اتفاق می افتد که کودک سطح بالایی از بیلی روبین در خون داشته باشد. بیلی روبین ماده زردی است که بدن هنگام جایگزینی گلبول های قرمز قدیمی ایجاد می کند.کبد به تجزیه ماده کمک می کند بنابراین می توان آن را از بدن در مدفوع خارج کرد. سطح بالای بیلی روبین باعث می شود پوست و سفیدی چشم کودک زرد به نظر برسد. به این زردی گفته می شود.

علل زردی نوزاد

طبیعی است که سطح بیلی روبین کودک پس از تولد کمی زیاد باشد. هنگامی که کودک در رحم مادر رشد می کند ، جفت بیلی روبین را از بدن کودک خارج می کند.جفت عضوی است که در دوران بارداری برای تغذیه کودک رشد می کند. بعد از تولد ، کبد کودک شروع به انجام این کار می کند. ممکن است مدتی طول بکشد تا کبد کودک بتواند این کار را به طور موثر انجام دهد.بیشتر نوزادان دارای زردی پوست یا زردی هستند. به این زردی فیزیولوژیکی می گویند. این معمولاً در سنین 2 تا 4 روزگی کودک قابل مشاهده است. بیشتر اوقات مشکلی ایجاد شود و در عرض 2 هفته از بین می رود.در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است دو نوع زردی دیده شود. هر دو نوع معمولاً بی ضرر هستند.زردی شیردهی در نوزادان شیرده در طی هفته اول زندگی مشاهده می شود. این احتمال بیشتر زمانی رخ می دهد که نوزادان به خوبی شیر نخورند یا شیر مادر دیربه نوزاد داده شود و منجر به کم آبی بدن می شود.

زردی شیر مادر ممکن است در برخی از نوزادان سالم که از شیر مادر تغذیه می کنند ، پس از روز 7 تولد ظاهر شود. به احتمال زیاد طی هفته های 2 و 3 به اوج خود می رسد ، اما ممکن است در یک ماه یا بیشتر در سطح پایین باقی بماند. این مشکل ممکن است به دلیل تأثیر مواد موجود در شیر مادر بر تجزیه بیلی روبین در کبد باشد.

زردی شیر مادر یا زردی شیردهی

زردی شیر مادر با زردی شیردهی متفاوت است. اگر نوزاد مبتلا به زردی شدید نوزاد باشد ممکن است باعث افزایش تعداد گلبول های قرمز خون شود که باید در بدن جایگزین شوند ، مانند

شکل غیر طبیعی سلول های خونی (مانند کم خونی سلول داسی شکل)

عدم تطابق گروه خونی بین مادر و نوزاد (ناسازگاری Rh یا ناسازگاری ABO)

خونریزی زیر پوست سر (سفالوهاتوم) که ناشی از زایمان دشوار است

سطح بالاتری از گلبول های قرمز خون که بیشتر در نوزادان با سن کوچک حاملگی (SGA) و برخی دوقلوها مشاهده می شود.

عفونت

کمبود پروتئین های مهم خاص که آنزیم ها نامیده می شوند

مواردی که برداشتن بیلی روبین برای بدن کودک دشوارتر است نیز ممکن است منجر به زردی شدیدتر شود ، از جمله:

داروهای خاص

 عفونت های موجود در هنگام تولد ، مانند سرخچه ، سفلیس و سایر موارد دیگر

 بیماری هایی که بر کبد یا مجاری صفراوی تأثیر می گذارند ، مانند فیبروز کیستیک یا هپاتیت

) سطح اکسیژن کم (هیپوکسی )

عفونت

 بسیاری از اختلالات ژنتیکی یا ارثی مختلف

 نوزادانی که خیلی زود متولد می شوند (زودرس) بیشتر از نوزادان عادی به زردی مبتلا می شوند.بهتر است اگر کودک شما زردی دارد نگران نباشید.دیدن چشمان و پوست زردرنگ کودک شما به راحتی والدین را به حالت وحشت در می آورد ، مخصوصاً اگر قبلاً هرگز آن را ندیده اید. کاداککل راداکریشنان ، متخصص گوارش کودکان ، گفت: این تغییر رنگ زرد در یک نوزاد تازه متولد شده زردی نامیده می شود و این یک مسئله رایج است.

زردی نوزاد به دلیل افزایش سطح رنگدانه ها

زردی به دلیل افزایش سطح رنگدانه های مایل به زرد در خون است که بیلی روبین نامیده می شود و هنگامی که بدن کودک سلولهای قرمز خون اضافی را تجزیه می کند ، تشکیل می شود. بیلی روبین از طریق خون به کبد منتقل می شود ، جایی که به عنوان یک ماده شیمیایی برچسب خورده و به صفرا منتقل می شود ، رنگدانه سبز ساخته شده توسط کبد این کار انجام می شود. سپس به عنوان زباله از بدن خارج می شود.دکتر راداخریشنان توضیح می دهد: "هنگامی که نوزاد جدید شما بعد از تولد شروع به تنفس می کند ، سلول های قرمز خون اضافی که کودک شما در رحم داشته است از بین می رود." "این میزان بالاتری از بیلی روبین را در همه نوزادان پس از تولد ایجاد می کند.این میزان بالاتر بیلی روبین و این واقعیت که بسیاری از کبد نوزادان نمی توانند به درستی از شر آن خلاص شوند ، باعث می شود که نوزادان سطح بالاتری از آن داشته باشند. گاهی اوقات ، زایمان زودرس یا یک اختلال زمینه ای ممکن است زردی آنها را تشدید کند.

دستگاه زردی نوزاد چیست؟

دستگاه زردی سیستمی است که معمولا از آن برای معالجه زردی نوزادان به کار گرفته می شود. این سیستم با ساز و کاری علمی و مدبرانه سبب می شود زردی نوزاد بعد از مدت زمان کوتاهی برطرف شود.شیوه ای که در معالجه زردی نوزادان بکار گرفته می شود تابش نور با طول موجی ویژه به قسمت هایی از بدن نوزاد می باشد.در این روش از نور خاصی برای تغییر فرم بیلی روبین به کار برده می شود و سرانجام نوزاد به صورت مناسب تری می توان بیلی روبین را مرتب سازی نماید. اگرچه این شیوه درمانی بدون ریسک و مطمئن بوره و خیلی کم عوارض جانبی در پی خواهد داشت ولی برای معمولا برای نوزادان چشم بند های ویژه ای به کار می گیرند تا چشم آنها در مقابل نور دستگاه زردی در امان بماند.

 

 شرکت نوین طب ایران یکی از عرضه کنندگان دستگاه زردی نوزاد در ایران است که کیفیت و اعتبار این دستگاه ثابت شده است و می توان در سراسر ایران دستگاه مورد نظر خود را سفارش و تحویل گرفت.

 

تلفن تماس شرکت نوین طب ایران

تلفن :66056904- 88621836

همراه:09126871978- 09307588204

 

 

برچسب: زردی نوزاد ، دستگاه فتوتراپی ، پزشکیhttps://www.smtnews.ir/direct/7641

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |