برای درگذشت مرد شیرین سریال‌ها

صبح دوشنبه، ۳۰ تیر رضا عطاران با انتشار خبری کوتاه در صفحه شخصی‌اش، مخاطبان را از درگذشت احمد پورمخبر باخبر کرد. بازیگری که با مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی، خنده بر لبان تماشاگران نشاند، در واپسین روزهای تابستان، به فرشته مرگ لبخند زد و بعد از مدتی بیماری آرام گرفت.

پورمخبر که زاده سال ۱۳۱۹ در تهران و بازنشسته ارتش بود، در آخرین روزهای زندگی‌اش حدود یک ماه در بیمارستان بستری شد. پسرش می‌گفت در روزهای آخر عمر در کما بوده تا اینکه در آخرین روزهای تیر، خبر درگذشت او بر صفحه شخصی رضا عطاران نقش بست تا دیگر هنرمندی باشد که در ماه‌های اخیر مهمان دیار باقی شده است؛ اتفاقی تلخ که باوجود خبرهای دروغین قبل که در فضای مجازی منتشر شده بود، متاسفانه این‌ بار درست از آب درآمد.

خبر از همان بدو انتشارش مخاطب را می‌برد به دهه ۸۰ و کارهای کمدی آن دوره و لحن پیرمرد دوست‌داشتنی سریال‌های رضا عطاران که از همان ابتدا در دل مخاطبش جا باز کرد. پورمخبر به سال ۱۳۱۹ متولد شد؛ یعنی حدود ۶۵ ساله بود که برای نخستین بار مقابل دوربین رفت اما از همان ابتدا نگاه‌ها را به خود جلب کرد و لحن متفاوت و به‌اصطلاح داش مشتی‌اش مخصوصا در تناقض با ظاهر لاغر و کوچکش، مکملی شد برای کمدی‌های موفق آن دوره. «متهم گریخت» عطاران که سال ۸۴ پخش شد، علاوه بر موفقیتی که در آن زمان در جذب مخاطب کسب کرد توانست چهره‌ای جدید را به عرصه کمدی معرفی کند؛ آن‌هم در سنی که به‌ندرت می‌توان بازیگر مناسبش را یافت.

اما ماجرای بازیگر شدن پورمخبر چه بود؟ خودش که اینطور تعریف کرده است؛ همراه با پسرش می‌رود تا او برای ایفای نقش در سریال عطاران تست بازیگری بدهد، اما رضا عطاران پدر را بر پسر ترجیح می‌دهد و این‌گونه می‌شود که پورمخبر می‌شود بازیگر کارهای کمدی. عطاران از پورمخبر انتظار بازی نداشت. او می‌خواست پورمخبر خودش باشد و خود به بابابزرگ داستان خط دهد و انصافا احمد پورمخبر هم به‌خوبی از عهده آن برآمد. حضور پورمخبر سال‌های بعد هم با دو سریال دیگر طنز از عطاران (بزنگاه و ترش و شیرین) در قاب جادو ادامه یافت و توانست خودش را به‌خوبی تثبیت کند؛ به‌نحوی که در سال ۹۰ وقتی سعید آقاخانی خواست سریال «راه دررو» را بسازد بار دیگر پورمخبر را مقابل دوربینش آورد و مهران غفوریان هم 5 سال بعد برای «همسایه‌ها» از او دعوت کرد. ادامه حضور پورمخبر در عالم تصویر اغلب به سینما برمی‌گردد؛ هرچند او اصلا با بازی در سکانس کوتاهی از فیلم «بچه‌های آسمان» به کارگردانی مجید مجیدی وارد دنیای بازیگری شده بود و در سال‌های فعالیتش در این حوزه در آثاری مانند توفیق اجباری (محمدحسین لطیفی)، زن‌ها فرشته‌اند (شهرام شاه‌حسینی)، خروس جنگی (مسعود اطیابی)، دردسر بزرگ (مهدی گلستانه)، اخراجی‌ها (مسعود ده‌نمکی)، دایناسور (پرویز شیخ‌طادی)، ده‌رقمی (همایون اسعدیان) و... به ایفای نقش پرداخته بود.


چاپ