اعتراض به تخریب خانه مشکاتیان

صمت :  پس از انتشار خبر تخریب خانه پدری زنده‌یاد پرویز مشکاتیان، آهنگساز و نوازنده سنتور در شهر نیشابور که به ثبت ملی هم رسیده بود، خانه موسیقی ایران به این اقدام غیرفرهنگی اعتراض کرد؛ واکنشی که پس از تخریب ۹۰ درصدی این بنا به «ابراز تاسف» بیشتر شبیه است تا اعتراض. از میان هنرمندانی که در دهه ۵۰ به جامعه موسیقی معرفی شدند، پرویز مشکاتیان، نوازنده و آهنگساز به‌دلیل چیره‌دستی در نواختن سنتور و نبوغ هنری از معدود هنرمندانی بود که توانست نقش مهمی در موفقیت آثار ارائه شده در دهه‌های بعد ایفا کند.

 وی در همکاری با خوانندگانی چون محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و ایرج بسطامی در کسوت آهنگساز و نوازنده آثار جاودانه‌ای برای موسیقی ایرانی خلق کرد که نه‌تنها این آثار را بلکه هر چه را به این هنرمند منسوب می‌‌شود به میراث فرهنگی مبدل می‌کند؛ حتی مکانی چون خانه پدری‌اش را که دوران کودکی را در آن نشو و نما کرده بود. در بیانیه اعتراضی خانه موسیقی به مناسبت تخریب این خانه آمده است: «خانه موسیقی ضمن ابراز تاسف از این اقدام، اعلام می‌دارد از سازمان میراث فرهنگی و شهرداری شهر نیشابور انتظار می‌رفت در حفظ و صیانت از بنای خانه پدری زنده‌یاد استاد مشکاتیان که یکی از مفاخر فرهنگ و هنر ایران زمین است، کوشیده و برای تکریم این استاد برجسته موسیقی این محل را به موزه و مرکز فرهنگی شهر تبدیل می‌کردند.

متاسفانه با سوءتدبیر مدیران، این خانه ارزشمند در حالی که به ثبت ملی رسیده بود در میانه چند روز تعطیل رسمی تخریب شد و یکی از مکان‌های ارزشمند فرهنگی که می‌توانست به یک قطب فرهنگی، هنری و گردشگری نیشابور مانند مقبره بزرگانی چون خیام، عطار و کمال‌الملک تبدیل شود، تخریب شد. خانه موسیقی ایران در پایان ابراز امیدواری می‌کند متولیان فرهنگی شهر نیشابور درصدد جبران این خسارت به پیکره فرهنگ و هنر کشور بر آیند.» پیش از این آوا مشکاتیان،  فرزند زنده یاد مشکاتیان در این‌باره نوشته بود: «اینکه سرزمین ما متولیان فرهنگی دلسوز ندارد خبر تازه‌ای نیست. در تمام عمرم شاهد این موضوع بودم و بعد از رفتن پدرم در این ۱۱ سال این موضوع را بیشتر درک کردم.»منبع :دنیای‌اقتصاد


چاپ