گزارش صمت از وضعیت سینماهای کشور همزمان با شیوع ویروس کرونا

زنگ خطر برای تعطیلی سینماها

هیچ سینمادار و سینماگری حتی فکرش را هم نمی‌کرد روزی برسد که پربارترین فصل اکران که اکران نوروزی است با چنین مشکل بزرگی روبه‌رو شود.

به گزارش صمت، شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری به جهت پیشگیری از انتشار این ویروس باعث شده آینده سینماهای کشور با اما و اگرهایی در سال آینده همراه باشد. همزمانی شیوع این ویروس و نزدیکی روزهای ماه مبارک رمضان موجب شده بسیاری از فیلم‌هایی که چشم امیدشان به روزهای پر جنب و جوش نوروزی بود تا پیش از آغاز اکران عید فطر بتوانند از فرصت استقبال مردم استفاده کنند. اما با تعطیلی سینماها به نظر می‌رسد تمامی فیلم‌هایی که قرار بود در اکران نوروزی روی پرده بروند به زمان دیگری موکول خواهند شد و در این میان سینمادارانی که چشم امیدشان به استقبال نوروزی از فیلم‌ها بود روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند.
به گواهی آمارها اکران نوروزی همواره جزو پربیننده‌ترین اکران‌های سال است و بی‌راه نیست اگر بگوییم طلایی‌ترین زمان اکران مربوط به روزهای نوروز است. یکی از تفریحات شهروندان در روزهای نوروز رفتن به سینماهاست که با آمدن این مهمان ناخوانده و مزاحم این امکان از شهروندان دریغ شده است.
با نگاهی به فروش فیلم‌های نوروزی در سال‌های گذشته در می‌یابیم بسیاری از فیلم‌های روی پرده در زمان نوروز جزو آثار پرفروش سال بودند که نشان‌دهنده ظرفیت بالای جذب مخاطب در این برهه زمانی است.
سینماداران با در نظر گرفتن محاسبات مالی خود در طول سال امیدوار به رونق نوروزی سالن‌های سینما هستند تا بتوانند ضرر و زیاد سالانه را جبران کنند. اما با این وضعیت باید دید سرنوشت آنها برای ادامه فعالیت چه خواهد بود.
پیش‌بینی ورشکستگی سالن‌های سینما اتفاقی است که دور از ذهن نیست. در همین رابطه حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی در حساب توییتر خود با اشاره به ضرر ۶۰۰ میلیون تومانی سینماها در روزهای تعطیلی به خاطر شیوع ویروس کرونا امیدوار به جبران آن در آینده است.
حسین انتظامی می‌گوید: سالن‌های سینمای خصوصی تا قبل از تعطیلی به دلیل گسترش کرونا، روزانه به طور متوسط ۶۰۰ میلیون تومان فروش داشتند.
انتظامی رئیس سازمان سینمایی در حساب توئیتر خود نوشت: سینماهای خصوصی به‌طور متوسط روزی ۶۰۰ میلیون تومان فروش داشته‌اند که قریب نصف آن، سهم سینمادار بوده؛ اما الان تعطیل‌اند.

انتظار سینماداران از دولت
رئیس انجمن سینماداران با ابراز امیدواری برای هر چه سریع‌تر تمام شدن بحران کرونا گفت: ما به دنبال درآمدزایی نیستیم اما انتظار داریم دولت برای پرداخت هزینه‌های جاری سینماها و بدهی‌ها کمک کند.
در پی توییت رئیس سازمان سینمایی برای طرح پیشنهاد جهت ارائه‌های بسته‌های حمایتی در تعطیلی سینماها، محمدقاصد اشرفی در گفت‌وگویی با ایسنا بیان کرد: ما در حال تنظیم نامه‌ای هستیم برای ارائه، چون ما الان مشکل پرداخت حقوق پرسنل را داریم که به اندازه ۴ ماه است، یعنی هم حقوق اسفند است هم عیدی، هم سنوات خدمت و هم پاداش و در کنارش قبوض آب و برق و تلفن هم هست. وقتی سینما تعطیل است منبع درآمدی برای پرداخت این‌ها وجود ندارد چون سینما جایی است که جز پخش فیلم کار دیگری نمی‌توان در آن انجام داد؛ بنابراین در نخستین مرحله باید کمک شود تا سینماداران حقوق پرسنل خود را پرداخت کنند.
او تاکید کرد: البته الان این فقط سینما نیست بلکه تمام بخش‌های کشور با ضرردهی روبه‌رو شده‌اند و دولت باید ردیف بودجه‌ای برای آن کارها بگذرد.
وی پیشنهاد داد که دولت همراهی کند تا مهلت پرداخت اقساط، قبض‌های انرژی و تلفن و نیز بیمه و مالیات تمدید شود تا پس از تمام شدن شرایط بحرانی جامعه در فرصت مناسب برای بخش مالی بتوان کاری کرد.
اشرفی با بیان اینکه «باید بخشنامه‌ای صادر شود تا برای همه این‌ها فرصت کافی داده فراهم باشد» افزود: سینماهای بخش خصوصی شرایط خوبی ندارند و البته قصد جدا کردن سینماهای دولتی را از خصوصی ندارم، اما بخش خصوصی واقعا در شرایط بدی است و توان گذراندن این شرایط از عهده ما خارج است.
او با تاکید بر اینکه پیش از هر چیز سلامتی مردم و جامعه اهمیت دارد و باید قدردان جامعه پزشکی و پرستاران باشیم، گفت: آرزو می‌کنم این وضعیت نابسمان هر چه زودتر سامان بگیرد و امیدواریم در این روزها مردم هم همراهی کند و سفر نروند تا شرایط بحرانی تمام شود، با این حال پیشنهادی هم که برای سینماها مطرح کردم به این معنا نیست که دنبال درآمدزایی باشیم و فقط می‌خواهیم هزینه‌های جاری پرسنل را پرداخت کنیم. ما انتظار بالایی از دولت نداریم و فقط در حد گذران زندگی همراهی می‌خواهیم تا این بحران تمام شود چرا که به هر حالا می‌دانیم حتی اکر سینماها هم باز شوند تا وقتی خیال مردم راحت نشود به سینماها نمی‌آیند و اثرات روانی این اتفاق تا مدت‌ها باقی است.

ورشکستگی سینماها
عبدالله علیخانی مدیر سینما عصرجدید نیز در گفت‌وگو با صمت با اشاره به مشکلات پیش آمده ناشی از تعطیلی سینماها گفت: مشکلات سینماداران در طول سال گذشته زیاد بود و ما امیدوار بودیم با رسیدن فصل بهار بتوانیم کمی از بار هزینه‌های خود کم کنیم.
وی در ادامه گفت: متاسفانه با شیوع ویروس کرونا سینماها تعطیل شدند. هر چند سلامتی شهروندان از هر چیزی مهم‌تر است اما واقعیت این است که ما از لحاظ هزینه با مشکل روبه‌رو هستیم. حقوق پرسنل و پرداخت قبوض باعث شده است روزهای سختی را پشت سر بگذاریم.
وی با ابراز امیدواری نسبت به مساعدت دولت گفت: امیدواریم دولت بعد از پایان شیوع این بیماری فکر عاجلی به حال سالن‌های سینما بکند. سینماداری یک شغل فرهنگی است و ما برای کسب درآمد نجومی به این حرفه رو نیاوردیم اما انتظارمان از دولت این است در شرایط سخت همراه سینماداران باشند. اگر در سال آینده نتوانیم از پس هزینه‌ها بر بیاییم با مشکلات جدی در اداره سینما روبه‌رو خواهیم بود که حتی امکانش هست بسیاری از سینماداران نتوانند به فعالیت ادامه دهند.

ضررهای مالی پخش‌کننده‌ها
به غیر از سینماداران یکی از صنوفی که از تعطیلی سینماها ضربه سنگینی می‌خورند پخش کننده‌ها هستند.
حبیب اسماعیلی پخش‌کننده سینمای ایران در گفت‌وگو با صمت با اشاره به مشکلات به وجود آمده گفت: بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها و هزینه‌هایی که برای پخش فیلم‌های نوروزی انجام شده تبدیل به ضرر شده است. پخش‌کننده‌ها و دفاتر پخش در روزهای پرمخاطب اکران بیش از هر زمان دیگری می‌توانند به کسب و کارشان رونق دهند. هزینه‌های تبلیغات برای فیلم‌ها و هزینه‌های جاری در دفاتر بخش در این روزهای تعطیلی سینماها به اقتصاد سینما ضربه وارد کرده است.
وی در ادامه گفت: پخش‌کننده‌ها امیدوار بودند در سال ۹۹ بتوانند با پخش فیلم‌های پر مخاطب شرایط بهتری را برای سینما رقم بزنند. واقعیت این است که در سالی که گذشت میزان رشد مخاطب منفی بود و اگر این روند بخواهد در سال آینده ادامه یابد با سرنوشت نامعلومی روبه‌رو خواهیم بود.
اسماعیلی افزود: به نظر می‌رسد دولت و به ویژه سازمان سینمایی باید در این زمینه مساعدت بیشتری کنند. صاحبان آثار سینمایی که امکان نمایش فیلمشان را پیدا نکردند سرمایه‌شان هدر رفته است و این خسارت‌ها را دولت باید با یک جدول مشخصی جبران کند.

دولت به سینماها یارانه بدهد
سجاد نوروزی مدیر سینما آزادی بیان کرد که دولت باید برای جبران خسارت ناشی از تعطیلات کرونایی، به سینماها یارانه بدهد در غیر این صورت با شرایط به وجود آمده، ۶۰ درصد سینماها تعطیل می‌شوند.
سجاد نوروزی مدیر سینما آزادی در گفت‌وگو با مهر درباره تعطیلی سینماها در ایام شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: ضرری که سینما از کرونا دید، قابل محاسبه نیست به طوری که به نظرم ممکن است ۶۰ درصد سینماها به‌دنبال این بحران تعطیل شوند.
می‌خواهم بگویم فاجعه عمیقی برای سینماها رخ داده اما چیزی که مشخص است این است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان متولی اصلی که از نظر حاکمیتی می‌تواند سینمایی را تعطیل یا بازگشایی کند، بعد از اتمام این قضایا نیاز است که یک چارچوب منطقی یارانه برای سینماها طراحی کند. البته فکر نمی‌کنم این یارانه رقم بزرگی در هزینه‌های ارشاد باشد.
نوروزی اظهار کرد: آقای انتظامی رئیس سازمان سینمایی خودش در توییتی به رقم ۶۰۰ میلیون تومانی برای فروش روزانه اشاره کرده بود اما این به صورت خوشبینانه رقم فروش تهران است. اگر بخواهیم تمام کشور را در نظر بگیریم و بدون افزایش نرخ همان فروش سال گذشته را در ایام عید محاسبه کنیم، می‌بینیم رقم بزرگ‌تری است. فروش عید ۹۸ در سینما آزادی حدود ۳ میلیارد تومان بوده است. اگر بخواهیم همین ۳ میلیارد تومان را در نظر بگیریم می‌بینیم یک رقم هنگفتی را هم صاحب فیلم و هم سینماداران از دست داده‌اند.
برای مثال ما متصور بودیم سه، چهار فیلم فروش خوبی خواهند داشت، یعنی حداقل در سینما آزادی به فروش ۵۰ میلیاردی می‌رسیدند که با این شرایط این رقم را از دست داده‌اند. مشخص است که اگر این موضوع جبران نشود دچار یک ضرر بزرگ می‌شویم این را هم باید در نظر بگیریم که بعد از این ایام، به ماه رمضان می‌خوریم که یک فصل سوخته برای اکران محسوب می‌شود.
وی افزود: ذخیره سینماداری از دوران پیک فروش است که اصلی‌ترین آن مربوط به نوروز می‌شود یعنی سینماها هزینه‌های خود را در ماه محرم، صفر و رمضان که فروشی ندارند از فروش نوروز در می‌آورند. معضل بعدی هم این است که حتی در صورت بهبود شرایط باز هم طول می‌کشد که مردم دوباره به سینماها بیایند؛ بنابراین باید یک بازه زمانی را در نظر بگیریم که حس ترس و احتیاط مردم از بین برود. اینگونه نیست که به محض اعلام بازگشایی سینماها همه چیز به روال عادی برگردد از همین رو یک بازه زمانی خیلی جدی را باید در نظر بگیریم. باید یک طراحی صنفی داشته باشیم یعنی ارشاد باید با صنوف طرحی داشته باشد که به سینماها کمک کند. البته ما نمی‌گوییم این کمک باید به صورت بلاعوض باشد شرایط کشور هم به گونه‌ای است که نمی‌توانیم وجه بلاعوض را متصور شویم ولی حداقل باید یک طراحی باشد تا این پیکره نیمه جان سرپا شود چون کشش یان را ندارد که یک موضوع دیگر بر آن حادث شود.

دولت به سینمادارها بودجه بدهد
مدیر سینما آستارا می‌گوید: انتظار می‌رود با توجه به شرایط پیش‌آمده در کشور، دولت بودجه‌ای را به سینماها تزریق کند تا با این تعطیلی طولانی امورات شب عید آنها بگذرد.
سیدجمال ساداتیان در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: بعضی بلاها هستند که کنترل آنها از اراده همه خارج است و الان هم در چنین شرایطی هستیم. گاهی تاکید می‌کردند امکانات مالی خود را بیمه کنید تا مثلا اگر دچار آتش‌سوزی شد یا حوادث طبیعی پیش آمد، بخشی از خسارت را از طریق بیمه جبران کنیم و بر همین اساس بسیاری از سینماها در مقابل حوادث طبیعی بیمه هستند اما چنین اتفاقاتی مثل شیوع یک ویروس یا بیماری در هیچ بخشی از بیمه تعریف نشده که بشود از بسته حمایتی آن استفاده کرد.
او افزود: سال گذشته اکران خوبی را در نوروز و عید فطر شاهد بودیم و تقریباً ۶ ماه دوم سال سینماها چندان رونقی نداشتند تا بتوانند هزینه‌های خود را پوشش دهند، به همین دلیل چشم امید همه سینماداران به این بود که دوباره عید نوروز شود تا رونق به سینماها برگردد. اما الان با این وضعیتی که پیش آمده، فعالیت سینما تحت تاثیر قرار گرفته و خسارتی که وارد می‌شود بسیار قابل توجه است.
این تهیه‌کننده سینما ادامه داد: بنابراین با توجه به این‌که پیش‌تر به این اتفاق‌ها که در اختیار کسی هم نیستند، فکر نشده بود به این‌جایی می‌رسیم که دولت‌ها نقش کلیدی خود را باید نشان دهند، مثل سال گذشته که سیل آمد و دولت به کمک آمد و بودجه‌ای را تصویب کرد تا بخشی از خسارت واردشده به آسیب‌دیدگان ناشی از سیل جبران شود. الان هم برای حوزه سینما وضعیت اسفناک شد است.
ساداتیان با اشاره به تاکید رئیس سازمان سینمایی برای حمایت از سینما، گفت: سینمادارها در این شرایط هم باید اجاره ملک دهند، هم حقوق پرسنل و پرداخت‌های مضاعف مربوط به شب عید. در حالی که با تعطیل شدن سینماها حتی بوفه‌دارانی که در سینماها مشغول بودند هم بیکار شده‌اند، به همین دلیل باید برای سرپا ایستادن سینماها به آن توجه ویژه شود.
البته می‌دانیم که دولت در پی تحریم‌ها وضعیت اقتصادی چندان مناسبی ندارد، ولی به نظر می‌رسد باز هم دولت باید در این‌باره حمایت کند، چون هر چه فکر می‌کنیم و به هر جایی که فکر می‌کنیم شاید در کشور وجود داشته باشد تا برای دریافت حمایت به آن‌جا مراجعه کنیم به غیر از دولت جای دیگری نیست.‌
او در ادامه پیشنهاد کرد: با این حال می‌توان بررسی کرد که میزان فروش سینماها در پایان فروردین سال قبل چقدر بوده و آن را ملاک عمل قرار دهند. در این بین بعضی سینماها ممکن است فروش بیشتری داشته باشد و بعضی فروش کمتر، درواقع همه را هم نمی‌توان به یک چشم دید و اگر با بررسی ظرفیت فروش سینماها دولت بتواند کمکی را تأمین کند مفید خواهد بود.


چاپ