گزارش از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران

نبض مخاطب در دستان کمدی‌های بفروش

در حالی این روزها مردم ایران تحت تاثیر ویروس کرونا بسیاری از فعالیت‌های خود را تعطیل کردند و بسیاری از مراکز فرهنگی و هنری تا پایان هفته جاری تعطیل است،

آمارهای فروش فیلم‌های سینمایی در سال ۹۸ نشان می‌دهد میزان فروش ریالی فیلم‌ها در این سال بالاتر از سال گذشته بوده اما میزان مخاطب نسبت به مورد مشابه سال گذشته کاهش داشته است.
به گزارش صمت، بر اساس آمار رسمی سازمان سینمایی میزان فروش سینمای ایران در یازده ماه سال ۱۳۹۸ به ۲۹۳میلیارد و ۸۱۳میلیون و ۳۹۰هزار تومان رسیده است و طی این مدت ۲۵ میلیون و ۷۱۷ هزار و ۲۴۲ نفر به تماشای فیلم‌های درحال اکران نشستند.
گفتنی است؛ میزان فروش فیلم‌های سینمایی در یازده ماه سال ۹۷ نیز معادل ۲۳۲ میلیارد و ۱۵۳میلیون و ۵۷۵ هزار تومان و تعداد تماشاگران ۲۶ میلیون ۶۲۲ هزار و ۳۲۶نفر بوده است. با توجه به افزایش میزان فروش فیلم‌ها در سال ۹۸ و بر اساس بررسی‌های معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی میزان افزایش فروش فیلمها در یازده ماه سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷، ۴ درصد رشد داشته است. ولی تعداد تماشاگران در یازده ماه امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته ۳ درصد کاهش داشته است.
لازم به ذکر است که میزان فروش و تعداد بیننده ایام جشنواره فیلم فجر در میزان فروش و تعداد بیننده بهمن ماه محاسبه نشده است.
همچنین با اشاره به فروش بهمن ماه می‌توان گفت: میزان فروش سینمای ایران در بهمن ۹۸ معادل ۱۷ میلیارد و ۷۸۶میلیون و۴۱۵هزار تومان بوده و یک میلیون و ۵۸۰هزار نفر به تماشای فیلم‌های اکران شده نشستند.

porforoshtarin-filmhaye-iran.jpg


 در مقایسه بهمن ماه با مدت زمان مشابه سال ۹۷ میتوان گفت فروش در سال گذشته ۱۳ میلیارد و ۸۸۷میلیون و ۱۴۳هزار تومان بوده و یک میلیون و ۶۹۴هزار و ۸۵۶نفر به تماشای فیلم‌ها نشستند که بر این اساس در بهمن ماه ۹۸ فروش ۲۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد و بیننده ۷ درصد کاهش داشته است.
در تازه‌ترین آمار منتشر شده از فروش فیلم‌های روی پرده نشان می‌دهد فیلم سینمایی «مطرب» ساخته مصطفی کیایی با شکستن رکورد فروش ریالی یک فیلم سینمایی ایرانی در صدر پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران از لحاظ ریالی قرار گرفت. فهرست بلند بالای پرفروش‌های سینمای ایران در طول ۴۰ سال گذشته نشان می‌دهد همواره پرفروش‌بودن یک فیلم به معنای پربازدید بودن آن نیست و مولفه‌های بسیاری بر فروش یک فیلم و میزان مخاطبان آن تاثیر می‌گذارد.
نگاهی به فهرست ۵۰ فیلم پرفروش سینمای ایران از لحاظ ریالی نشان می‌دهد تنوع ژانر در میان آثار پرفروش به صورت کلی تنها در قبضه دو نوع از فیلم‌ها است. فیلم‌های سینمایی کمدی با حاشیه‌های ساختارشکن و نگاه انتقادی و فیلم‌های اجتماعی با رگه‌هایی از واقعیت‌های تلخ جامعه که در جذب مخاطب موفق بودند. در این فهرست البته دیدن چند فیلم از سینمای کودک و چند اثر انیمیشن نیز نقاط امیدوارکننده سینمای ایران برای ورود به عرصه‌های جدید جذب مخاطب است.
حضور فیلم‌های متری شیش و نیم و ابد و یک روز ساخته سعید روستایی و شبی که ماه کامل شد ساخته نرگس آبیار در فهرست ۵۰ تایی فیلم‌های پرفروش سینمای ایران در کنار کمدی‌هایی همچون مطرب و هزارپا و تگزاس۲ نشان دهنده این نکته است که مخاطبان سینمای ایران به طور مساوی از ویترین آثار اجتماعی و کمدی سینمای ایران بهره برده‌اند.
فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای ایران فهرستی از فیلم‌های به نمایش درآمده در سینمای ایران است که توانسته‌اند رکوردهای فروش در گیشه را کسب کنند. درحال‌حاضر، مطرب ساخته مصطفی کیایی با فروش ۳۹ میلیارد تومانی در رده نخست قرار دارد. پرویز پرستویی، محسن کیایی، مهران احمدی و الناز شاکردوست از جمله بازیگران این فیلم هستند.
هزارپا به کارگردانی ابوالحسن داوودی با فروش ۳۸ میلیارد تومانی در رتبه بعدی این فهرست حضور دارد. البته این ارقام بدون در نظر گرفتن نرخ تورم است. این فیلم به کارگردانی ابوالحسن داوودی و بازیگری رضا عطاران و جواد عزتی، داستانی در دهه ۶۰ را روایت می‌کند.این فیلم پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۳۹۷ شده‌است.
رتبه سوم این جدول، فیلم متری شیش و نیم به نویسندگی و کارگردانی سعید روستایی و تهیه کنندگی سید جمال ساداتیان است.
پیمان معادی، نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار از جمله بازیگران این فیلم هستند. متری شیش و نیم در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد. این فیلم در نهایت بیش از ۲۷ میلیارد تومان فروش داشت.
تگزاس ۲ دنباله قسمت اول این فیلم به کارگردانی مسعود اطیابی و با ایفای نقش بازیگرانی چون سام درخشانی، مهدی هاشمی و پژمان جمشیدی، با بیش از ۲۵ میلیارد تومان فروش، چهارمین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران است.
فیلم رحمان ۱۴۰۰ پس از گذشت حدود یک ماه از نمایش آن در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۹۸، به دلیل نمایش نسخه اصلاح‌نشده فیلم روی پرده نمایش توقیف شد. این فیلم با فروش بیش از ۲۲ میلیارد، اگرچه در رتبه پنجم جدول است، اما عمدتاً نقدهای منفی دریافت کرد.
فروش ریالی فیلم‌ها اما به معنی استقبال بالا از آنها نیست. به دلیل افزایش سالانه نرخ بلیت فروش ریالی فیلم‌های یک دهه گذشته سینمای ایران همواره در رتبه‌های بالای جدول قرار دارد اما این به معنای این نیست که این فیلم‌ها از لحاظ تعداد بیننده توانسته‌اند رکوردشکن باشند.
درحال‌حاضر فیلم‌های سینمایی عقاب‌ها با ۸ میلیون ۶۰۰ هزار نفر و افعی با ۶ میلیون ۳۰۰ هزار نفر و «اخراجی‌ها ۲» ساخته مسعود ده‌نمکی با ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار بیننده، پربیننده‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران در اکران هستند. این در حالی است که اخراجی‌ها۲ این رکورد بیننده را در یک نوبت اکران به‌دست آورده است و دو فیلم دیگر به تناوب و در سال‌های مختلف روی پرده رفته است.
از طرفی دیگر با محاسبه شاخص نرخ مصرف‌کننده که هر سال از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شود، ۱۰ فیلم با بیشترین فروش در سینمای ایران متفاوت از جدول پرفروش‌های ریالی است. اخراجی‌ها ۲ با نویسندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی با ارزش معادل بیش از ۴۱ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷، پرفروش‌ترین فیلم با درنظرگرفتن تورم محسوب می‌شود.


چاپ