کدخبر: 32246

این سگ خیس، گربه نیس

مردی سحرگاه بیدار شد تا برای عبادت راهی مسجد شود. خواست پوستین به تن کند که دید سگی با موهای خیس روی پوستین خوابیده و ناگزیر خواست بی‌پوستین خارج شود.

هوا بسیار سرد بود؛ پس بازگشت و با عصا به سگ زد و سگ از روی پوستین برخاست. نماز و عبادت با پوستین نجس‌شده با موی خیس سگ امکان نداشت، اما در آن تاریکی پیش خود گفت «انشاالله گربه بود.» مردم می‌پرسند «بعد از خروج امریکا از برجام چه می‌شود؟» نگران‌اند و پرسش مهم برای مدیران و حاکمیت این است که «چگونه باید با این نگرانی مردم روبه‌رو شد؟» نخستین نوع واکنش‌ بسیاری از مقامات و مسئولان در یک ضرب‌المثل فارسی خلاصه می‌شود: «انشاالله گربه بود»؛ آخر خوش‌بینی، انگار نه انگار اتفاقی افتاده است؛ فقط یک بانگ بلند است «آسوده بخوابید که ما بیداریم.» این شیوه رویارویی با مسئله خروج امریکا از برجام نادرست است. فرق است میان دعوت به آرامش و القای خوش‌بینی؛ آن هم در جامعه‌ای که پر از بی‌اعتمادی است. کادر پروازی هر هواپیمای مسافربری باوجود آن همه دقت در صنعت هوایی و اطمینان از سلامت هواپیما و رعایت استانداردهای پرواز، هنگام آغاز پرواز به مسافران چندین توصیه ایمنی ارائه می‌کنند و از آنها می‌خواهند در طول پرواز کمربندهای ایمنی خود را بسته نگه دارند. مهماندار برای مسافران سفری لذت‌بخش آرزو می‌کند اما هرگز نشنیده‌اید مهماندار بگوید «مسافران عزیز هر کاری دوست داشتید انجام دهید، خیال‌تان راحت، ما هستیم.» با خروج ترامپ از برجام به اعتبار امریکا ضربه خورده، عهدشکنی امریکا آشکار شده، شکاف میان اروپا و امریکا پدید آمده، شکاف در داخل امریکا هم ایجاد و درستی مواضع ایران در جهان معلوم شده، اما هیچ کدام اینها تهدیدهایی را که علیه کشور وجود دارد رفع نمی‌کند.
امریکای بی‌اعتبار شده، هنوز قدرت نخست نظامی، اقتصادی و سیاسی جهان است. اتحاد قابل‌ملاحظه‌ای در کشور ایجادشده و نخبگان بسیاری آماده‌اند تا با سیاست‌های اصولی کشور همگام شوند. مسئله ایران در میان است. من پیش‌تر نوشته‌ام که بخش عمده مشکلات ما ناشی از شرایط داخلی است و باید در فرآیند «سیاسی/سیاستی» داخلی آنها را برطرف کرد.
مسئله نظام بانکداری، حقوق شهروندی، اصلاحات قضایی، محیط‌زیست، منابع آب، نظام آموزش و عملکرد دانشگاه‌ها، صندوق‌های بازنشستگی، فساد، نظام انتخابات و بسیاری مسائل که ۴ دهه است روی دست ما مانده‌اند، بسیار بیشتر از آنکه تحت تاثیر تحریم‌ها باشند یا امریکا نقشی در خلق آنها داشته باشد، محصول سیاست‌های نادرست ما هستند. وقت آن است که با مردم طرح مسئله شود. مسئله‌ها در اتاق‌های دربسته، بر بستر جامعه‌ای که سراسر سوءظن به تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر است، برطرف نمی‌شوند. مردم را به آرامش فرابخوانید اما نگویید «آسوده بخوابید و آب ته دل‌تان تکان نخورد، ما هستیم.» روزهایی دشوارتر از گذشته در پیش است. صریح باشیم، امیدوار باشیم اما نه خوش‌خیال. مردم را به امیدواری، سختکوشی و استقامت فرابخوانید آن‌گاه که فرصت فراهم شد تا به اندازه کافی سخن‌شان شنیده شود. باور کنیم «این سگ خیس، گربه نیس.»

محمد فاضلی / عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی

روزنامه امروز

یادداشت مدیرمسئول

حرف حساب CSR چیست؟(۶)

حرف حساب CSR چیست؟(۶)

گفتیم که CSR یعنی مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها (Corporate SocialResponsibility) حرف تازه‌ای در مدیریت کسب‌وکار بوده و خلاصه آن پاسخگویی به افکار عمومی است که باید بر مبنای صداقت و راست‌گویی شرکت‌ها با مشتریان عمل کند.

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر