کدخبر: 25770

فقدان هاشمی بیشتر احساس خواهد شد

حجت‌الاسلام ناطق نوری با حضور در ویژه برنامه شبکه یک به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی گفت: مردم ما هنوز شوکه و داغ هستند؛ فقدان آقای هاشمی را هر چه بگذرد بیشتر احساس می‌کنند.

گزیده سخنان ناطق نوری به انتخاب «انتخاب»: عده‌ای انتقاد می‌کنند اما تحمل پذیرفتن انتقاد را ندارند. مرحوم هاشمی در کشور ما جزو معدود افرادی بود که از این ظرفیت برخوردار بود. واقعا گاهی من از ظرفیت زیاد ایشان خلقم تنگ می‌شد. ظرفیت او عجیب بود.  آیت‌الله هاشمی انسان ریاکاری نبود. او از دو چهره بودن و تملق بدش می‌آمد و از هرکسی که این خصلت‌ها را داشت متنفر بود. او صراحت لهجه داشت و آنچه را تشخیص می‌داد عمل می‌کرد و می‌گفت و باکی هم نداشت که علیه او چیزی می‌گویند یا کسی خوشش می‌آید یا بدش می‌آید که این اخلاق ایشان هم یک دستور اسلامی است. چرا مردم برای درگذشت یک روحانی با تمام هجمه‌ای که سالیان سال است علیه روحانیان وجود دارد تا این حد ناراحت می‌شوند؟ به خاطر خصوصیات اخلاقی و مدیریتی او در دوران زندگیش بود. هرچه بگذرد فقدان هاشمی بیشتر احساس می‌شود. آزادگی، صریح‌اللهجه بودن و صبوری دلیل این محبوبیت است. امام(ره) آنقدر به آیت‌الله هاشمی اعتماد داشت که به او پیشنهاد تاسیس حزب داد و بعد پیشنهاد تاسیس حزب جمهوری اسلامی را مطرح کردند. هاشمی در این باره همیشه می‌گفت که امام در آن زمان پول درست و حسابی‌ای در اختیار من گذاشت تا حزب جمهوری اسلامی را تشکیل دهم. اینگونه بود که این حزب با تلاش هاشمی و در کنار کسانی مانند شهید باهنر، شهید بهشتی و مرحوم موسوی اردبیلی، آیت‌الله خامنه‌ای و غیره شکل گرفت. برخی نادان‌ها، کم‌ظرفیت‌ها یا مغرضان ذهن جمع زیادی از مردم را نسبت به مسئولان خراب کردند و این به سود مردم و نظام نیست. وقتی این گروه، آن گروه را زیر بار تهمت و اتهام و بد و بیراه بکشاند مردم بدبین می‌شوند. مردم به اجماع مرکب می‌رسند و به کل نظام و انقلاب و اسلام بی‌اعتماد می‌شوند. امام از دنیا رفت. همه مضطرب بودیم که اگر این اسطوره تاریخ از دنیا برود انقلاب و نظام چه می‌شود. خبرگان جمع شدند و آقای هاشمی به عنوان رییس خبرگان ناگهان جمله‌ای می‌گوید. این خدمت و تدبیر کمی است از جانب این مرد فداکار و خداپرست؟ تا قیامت اگر نسبت به این نعمت شاکر باشیم و بر او رحمت بفرستیم کم است. خبرگان می‌رفت به سمت رهبری شورایی اما یک‌باره یادآوری می‌کنند جلسه‌ای را که خدمت امام رسیدند و از مرحوم حاج‌احمد‌آقا هم شاهد می‌آورند. ایشان روزی به ما گفت گاهی سحر که بیدار می‌شوم برای نماز، قدری روی تخت می‌نشینم. در همین چند لحظه فکر می‌کنم اگر خدای ناکرده خبر برسد که رهبر معظم انقلاب خوابید و بیدار نشد، انقلاب چه می‌شود؟ به محض اینکه این فکر به مغزم می‌رسد، به قدری مضطرب می‌شوم که بلند می‌شوم، فشارم می‌افتد و زمین می‌خورم زیرا مانند ایشان را نداریم. این عشق به رهبری شعار و تملق نیست. وقتی اخلاق از جامعه رخ بربندد، خدا کم شود و ایمان سست شود، همین می‌شود. ما مرده‌پرستیم. وقتی دیشب رفتم و چهره‌ آقای هاشمی را دیدم بی‌اختیار نتوانستم خودم را نگه دارم چون تمام بی‌مهری‌ها، توهین‌ها، تهمت‌ها و کژاندیشی‌ها را که گروهی نسبت به ایشان روا داشتند لحظه‌ای در ذهنم مرور شد. هم دیروز و هم امروز که رقتم جماران، منقلب شدم. منقلب شدنم از این نیست که ایشان درگذشت چون انسان‌ها به هر حال می‌میرند. جفا این است که هیچکس را به این اندازه اذیت نکردند. چرا؟ مگر ما مسلمان نیستیم؟
من واژه نفوذی را زیاد قبول ندارم. خودمانیم. چرا فرافکنی کنیم؟ با تنگ‌نظری نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم. هاشمی تا بود این همه صحبت‌ها کردند، حالا تجلیل می‌کنیم. صدا و سیما در ۶ شبکه هم از هاشمی بگوید بسیار خوب است اما او رفت. تا هستیم قدر هم را بدانیم. تا که بودیم نبودیم کسی، کشت ما را غم بی‌همنفسی/ تا که رفتیم همه یار شدند، خفته‌ایم و همه بیدار شدند/ قدر آیینه بدانیم چو هست، نه در آن وقت که افتاد و شکست.

 

روزنامه امروز

یادداشت مدیرمسئول

عوارض خروج  پول زور برره‌ای است

عوارض خروج پول زور برره‌ای است

قصه افزایش عوارض خروج از کشور که تبدیل به شوخی دنیای مجازی و ده‌ها یادداشت رسانه‌ها و کاریکاتور مطبوعات شده یک ویژگی مهم‌تری هم پیداکرده و آن موضع‌گیری و پاسخ‌های مسئولان محترم دولتی است.

یادداشت

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر