دولت در حالی لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۷ را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد که در مهم‌ترین فصل آن به بحث افزایش نرخ حامل‌های انرژی پرداخته بود.

از انعقاد قرارداد ریل ملی بین شرکت ذوب‌آهن اصفهان و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بیش از یک سال می‌گذرد اما در عمل تاکنون شاهد راه‌اندازی ریل ملی نبوده‌ایم. این در حالی است که توان داخلی کشور برای راه‌اندازی ریل با مشکل فنی روبه‌رو نیست،

مهدی اسحاقیان: ۲۰میلیون نیروی کار شاغل ایرانی ۵۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص ملی ایجاد می‌کنند. بنابراین وجود ۴ میلیون بیکار به معنی وجود ظرفیت ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد برای اقتصاد کشور است که از آن محروم مانده‌ایم.

می‌گویند در گذشته هند به فقر و تنگدستی مردمانش مشهور بود، اما امروز دوره‌ای از تحولات اقتصادی را تجربه می‌کند؛ تحولاتی که به شکل‌گیری چهارمین اقتصاد توانمند جهان منجر شده است.

این واقعیتی مسجل است که در جوامعی که از توسعه‌یافتگی سیاسی برخوردار هستند، ردپایی تاریخی از رشد علوم انسانی نیز هویداست و ارتباط موثری بین رشد و توسعه علوم انسانی با توسعه سیاسی از یک‌سو و رشد و توسعه علوم انسانی با رشد اقتصادی ازسوی دیگر برقرار است و این اشتباه بزرگی است که وقتی از توسعه اقتصادی سخن به میان می‌آید، ذهن برخی فقط معطوف به علوم فنی و مهندسی می‌شود، در حالی که علوم انسانی مبنا و زمینه‌ساز توسعه اقتصادی بوده و هست.

شاخصه‌های مالی سرمایه‌گذاری در بخش معدن چه میزان برای صاحبان سرمایه جذاب است؟ با بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های فعال در حوزه معدن و صنایع معدنی مشاهده می‌کنیم بخش معدن از نظر سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی، یکی از بخش‌های با بازده اقتصادی مناسب نسبت به حوزه‌های دیگر سرمایه‌گذاری است.

محمد حسینی - عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی: در تبصره ۱۸ لایحه پیشنهادی بودجه برای سال ۹۷ حکمی نوشته شده مبنی بر اینکه بابت افزایش نرخ حامل‌های انرژی حدود ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان دریافت می‌کنیم. دولت بر این اساس قصد دارد از طریق تسهیلات تلفیقی مشکل اشتغال را تا حدی برطرف کند.

رشد صادرات به ویژه محصولات واسطه‌ای و کالای نهایی بهترین هدیه برای افزایش سطح درآمد ملی است. برای رونق صادرات باید محصولات صادراتی ساماندهی و از مجراهای تحت نظارت عبور کنند. اطمینان خریداران و مصرف‌کنندگان خارجی ضامن تداوم صادرات است.

مهدی اسحاقیان: مبنای پرداخت وام ارزان به تولیدکنندگان از نظر اقتصادی چیست؟ آیا این اقدام منافع کلی اقتصاد و در نهایت مردم را تامین می‌کند؟ آیا ضرورتی دارد برای اثبات یا رد آن به تاریخ رجوع کنیم؟ در این زمینه باید تکلیف‌مان را با اقتصاد به‌عنوان یک علم یا تکنیک مشخص کنیم اما بازهم در هر دو شیوه نتایجی حاصل می‌شود و این نتیجه باید تامین منافع مردم باشد.

صفحه1 از459

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر