حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم شد و این اتفاق برای حامیان و امیدوارانِ به دولت تدبیر و امید رویدادی خوش تلقی می‌شود و آنچه می‌توان در این بازه از زمان از نگاه معدنی‌ها آن هم با رویکرد فراملی گفت این است که این اتفاق می‌تواند این بخش را با نتایج خوشی روبه‌رو کند؛

سفر ترامپ و فروش تسلیحات به عربستان واکنش‌های زیادی را در سطح بین‌المللی به دنبال داشته است. حرف درست را آقای روحانی در کنفرانس خبری خود درباره سفر ترامپ به عربستان زدند و گفتند این دیدارها نمایشی است.

پس از توافق ایران با قدرت‌های جهانی، ظرفیت رفع بسیاری از مشکلات با تصویب برجام به وجود آمد. باید در نظرداشت که برجام ظرفیت رفع مشکلات را به وجود آورد و به خودی خود نمی‌توان از برجام توقع داشت که مشکلات تامین منابع مالی، قراردادهای بین‌المللی و دیگر چالش‌های موجود را برطرف کند.

دولت یازدهم از ابتدای روی کار آمدن بحث مدیریت واردات و حمایت از تولید داخلی را سرلوحه سیاست خارجی کار خود قرار داد و به موازات آن موضوع توسعه صادرات و حمایت از صادرات غیرنفتی را هم دنبال کرد.

براساس چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ تولید فولاد باید به ۵۵ میلیون تن در سال برسد. در همین راستا نیز سرانه مصرف فولاد باید از ۲۳۵ کیلوگرم به ۴۰۰ کیلوگرم برسد. از سوی دیگر انتظار می‌رود میزان صادرات فولاد نیز در افق ۱۴۰۴ به ۲۰میلیون تن در سال برسد.

دولت یازدهم بخشی از آرای خود را از بین فعالان معدنی و صنایع معدنی گرفتند زیرا در دولت نهم و دهم با مشکلات زیادی در تولید و تامین مواجه بودند. در حقیقت آنها ضمن تایید عملکرد دولت فعلی به ادامه سیاست‌های کابینه اقتصادی دولت روحانی رای دادند اگرچه در این میان انتقاداتی نیز به برخی عملکردهای اقتصادی دولت داشتند.

۲۸ فروردین ۱۳۶۷، هیات وزیران وقت بنا به پیشنهاد شماره ۱۷۸۷ - ۱۰۰ تاریخ ۷۶/۱/۲۴ وزارت معادن و فلزات وقت، اول خرداد را به‌عنوان روز معدن ثبت کرد تا پس از آن تاریخ هر ساله معدنکاران و فعالان این بخش در کنار یکدیگر آن را جشن بگیرند.

این دو روزه پس از انتخابات و روشن شدن نتیجه آن؛ بیشتر از مطالبات مردم از رئیس‌جمهوری سخن می‌رود، که قابل فهم است. آنچه جاى تأمل دارد؛ توجه کمتر به وظائف شهروندان و نهادهاى مدنى در یارى‌رسانى به دولت است در اجراى برنامه‌ها و قول‌هایى که در ایام تبلیغات انتخاباتى به مردم داده است.

شقایق قلی نوه‌سی - کارشناس آموزش، پژوهش و فناوری: اگر تامین هر یک از مواد معدنی استفاده شده در محصولات و خدمات روزمره محدود شود،

صفحه1 از382

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

الو وزیر