سال ۱۳۹۵ هم در چشم به هم زدنی به سر آمد و همه ما یک سال دیگر پیر شدیم و بنا بر همان ضرب‌المثل معروف پیراهن‌های بیشتری را پاره کردیم. در آستانه بهار قرار داریم و فصل دگرگونی.

فعالان و تولیدکنندگان صنعت فولاد، سال ۲۰۱۶م را در شرایطی پشت سر گذاشتند که امید به بهبود داشتند. اتفاقات پایان سال ۲۰۱۶م ازجمله مازاد ظرفیت جهانی، رشد اقتصادی یکسان و ثابت کشور چین در ماه‌های انتهایی سال ۲۰۱۶م در مقایسه با ماه‌های قبل و همچنین افت شاخص کسب‌وکار در این کشور باعث شد پیش‌بینی‌ها برای بازار فولاد در سال ۲۰۱۷م را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.

تغییرهای اجتماعی به طور معمول از سوی عوامل ۳گانه شرکت‌های خصوصی، نهادهای مدنی و دولت‌ها هدایت می‌شوند. پیچیده شدن و افزایش سرعت این تغییرها، همکاری مداوم ونزدیک این بخش‌ها را طلب می‌کند.

«مشعل کارخانه اسفنجی شادگان، پایان هفته روشن می‌شود» عنوان خبری بود که روز دوشنبه منتشر شد. خواندن چنین خبری نه تنها برای فعالان صنعت فولاد بلکه برای من که خبرنگار حوزه معدن هستم، خبری خوش بود.

با نگاهی به گذشته و تجربه‌های به‌دست آمده به خوبی می‌توان دریافت «عارضه نفتی» باعث سقوط صادرات غیرنفتی شده و افزایش درآمدهای نفتی در یک اقتصاد باعث افزیش تقاضا و انحراف سیاست‌های اقتصادی از مسیر صحیح و کارآمد آن و محدود کردن رشد بلند مدت اقتصادی شود. در نتیجه اینجاست که می‌توان به ارزش صادرات غیرنفتی پی برد.

ایام عید است، قدیم‌ها به‌ویژه در مشهد، مشهدی‌ها شعری را در این ایام می‌گفتند به این مضمون که عید آمد و ما صفا نداریم با کهنه قبا صفا نداریم. امروز سعی دارم بر وزن همان شعر قدیم شعری جدید را به مناسبت ایام عید بسرایم امیدوارم که مقبول خوانندگان عزیز قرار گیرد

باور دارم که به‌جای حمایت از واحدهای تولیدی باید از نظام تولید در کشور حمایت کرد. دراین‌باره باید ببینیم چه خلاهایی در نظام تولید وجود دارد که تولید در کشور ما همیشه رنجور است، تولیدکننده همیشه از واردات هراس دارد و این مسائل باعث می‌شود توان رقابت در بازارهای بین‌المللی صادراتی وجود نداشته باشد.

محدوده معدنی به جایی اطلاق می‌شود که دارای ذخیره معدنی است. براساس قانون معادن برای انجام هر گونه فعالیت اعم از انجام عملیات اکتشاف و بهره‌برداری مواد معدنی در محدوده معدنی باید از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز لازم صادر شود؛

شرکت‌های معدنی کانادایی و امریکایی از اکوادور در امریکای جنوبی خارج می‌شوند و وزیر معادن این کشور می‌گوید این اتفاق نشانه‌ای از وجود ضعف در بخش معدن بود، درست هم می‌گفت ضعف در قوانین معدنی برطرف شد و حالا شرکت‌ها و البته سرمایه‌های مادی و غیرمادی آنها به اکوادور برمی‌گردد.

صفحه1 از366

روزنامه امروز

ویژه‌نامه نوروز ۱۳۹۶

ویژه‌نامه نوروز ۱۳۹۵

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

الو وزیر