خطرپذیری در هر کاری اراده‌ای بزرگ می‌خواهد. اینکه بخواهید سرمایه‌ای را که برای به‌دست آوردنش زحمت فراوان کشیده‌اید در یک کار پرخطر وارد کنید خود کاری خطیر است.

تخت جمشید بنای سنگی با شکوه و عجیبی است اما عجیب‌تر از آن معادن سنگ تخت جمشید است که در کنار این بنای عظیم قرار دارند. ده‌ها معدن در کوه‌های اطراف تخت جمشید وجود دارد.

سید احمد مشکانی - مدیر ارشد گروه زرمش: عناصر نادر خاکی شامل ۱۷ عنصر فلزی در جدول تناوبی هستند که ۱۵ عنصر از آنها در گروه لانتانیدها قرار دارد و ۲ عنصر دیگر یعنی اسکاندیم و ایتریم از گروه نخست واسطه‌ها هستند. این عناصر در بسیاری از ویژگی‌ها شبیه یکدیگرند. واژه REE یا Rare-Earth Element از نظر مقدار کم آنها در پوسته زمین است. REEها را بر حسب کاربرد و میزان تولید، تقاضا و شباهت‌های فیزیکی و شیمیایی به ۲ دسته LREE شامل(La، Ce، Pr، Nd، Sm) و HREE شامل (Eu، Gd، Tb، Dy، Ho، Er، Tm، Yb، Lu، Y) تقسیم‌ کرده‌اند که به آنها عناصر نادر خاکی سبک و سنگین گفته می‌شود.

نرگس قیصری - روزنامه‌نگار: سابقه فعالیت‌های معدنی در ایران بسیار زیاد است و این موضوع برای زغال سنگ نیز صادق است؛ یعنی زمانی که ذوب‌آهن اصفهان با کوره‌های بلند زغال‌سوز راه‌اندازی شد و تصمیم گرفتند برای تامین خوراک این شرکت از زغال‌سنگ داخلی استفاده کنند.

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

دیدگاه

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه
Written byمحسن حاجی‌میرزایی

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه

دلایل یک دست و دلبازی مضر
Written byحیدر مستخدمین حسینی

دلایل یک دست و دلبازی مضر

 عصر نفت تمام می‌شود
Written byعلی کاظمی باباحیدری

عصر نفت تمام می‌شود

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر