می‌خواهم از جامعه مطبوعات و خانواده بزرگ روابط عمومی‌ها بگویم و کمی خودزنی کنم، می‌خواهم به عنوان یک روزنامه‌نگار از شرایط ناهنجاری که در خانواده رسانه فراهم شده حرف بزنم و از روزنامه‌نگاران شریفی که همچنان به سلامت قلم معتقدند دفاع کنم.

جایی خواندم که در کشور امریکا در سال ۱۹۸۹ میلادی قانونی به نام قانون محافظت از رسواکننده، تصویب شده که از آن زمان تاکنون نیز اجرا می‌شود. بر اساس این قانون رسواکننده یا افشاکننده در پناه قانون قرار می‌گیرد.

خودشیفتگی و خودبزرگ‌بینی در جامعه ما ریشه در تاریخ دارد به‌طوری‌که با مراجعه به متون تاریخی و کتب ادبی و سخنان و نوشته‌های بعضی از سیاسیون و روشنفکران و فضای مجازی، این ناهنجاری اجتماعی و فرهنگی را می‌توان به‌سادگی مشاهده کرد.

روز عشق، روز دوستی فرا می‌رسد، در تقویم هم روزهایی را به این نام‌ها نام‌گذاری کرده‌اند، جوان‌ها هم با بهانه و بی‌بهانه به این مناسبت‌ها دل بسته‌اند، بعضی‌ها با این عنوان‌های خارجی و داخلی مخالفند و بعضی هم آن را با گل و شیرینی و خرس تایید می‌کنند.

برایم یادداشت بی‌نام و نشانی را فرستاده‌اند که بدون شک حرف‌های درستی است، در این یادداشت از ضعف فرهنگ گفت‌وگو و فقدان روحیه پرسش‌گری که یکی از مشکلات بزرگ فرهنگ عمومی ما ایرانیان است صحبت شده که بدون هیچ شبهه‌ای نیاز آینده جامعه برای رشد و تکامل است،

حکایتی خواندم که یک هم‌وطن برای ادامه تحصیل و گرفتن دکترا و زندگی همراه با خانواده عازم استرالیا می‌شوند. در آنجا پسر کوچک‌شان را در یک مدرسه استرالیایی ثبت‌نام می‌کنند تا او هم ادامه تحصیلش را در نظام آموزشی این کشور تجربه کند.

مردی از شدت عصبانیت بر چهره بودا تف کرد. او یک برهمن بود و سخنانی که بودا بر زبان رانده بود، سخت کاهنان را برآشفته بود. بودا چهره‌اش را پاک کرد و از آن مرد پرسید: آیا حرف دیگری هم برای گفتن داری؟

بازهم حادثه‌ای دیگر و مدتی بحث و گفت‌وگو و میزگرد و مناظره و خبر و یادداشت‌های این‌چنینی و چند تا فحش پنهان در دل‌ها و فراموشی، تا دی دیگری که یادمان بیاید که ماشین‌های آتش‌نشانی تجهیزات کافی ندارند، بالگرد آتش‌نشانی نداریم، پلکان برای ساختمان‌های بلندمرتبه نداریم، بیمه نداریم، اسناد و مدارک‌مان را در کامپیوتر آرشیو نداریم، کپسول آتش‌نشانی نداریم، مدیریت نداریم، مدیریت واحد نداریم و...

روزنامه امروز

ویژه‌نامه نوروز ۱۳۹۶

ویژه‌نامه نوروز ۱۳۹۵

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

الو وزیر